رابطه نامشروع و مجازات آن

رابطه نامشروع و مجازات آن: رابطه نامشروع در جوامع اسلامی از یک قبح غیر قابل اجتناب برخوردار است. در سالیان اخیر و با گسترش روابط خصوصی افراد در فضای مجازی شاهد افزایش آمار پرونده های مربوط به رابطه نامشروع در فضای مجازی نیز بوده ایم.

چنین پرونده هایی اصولا با شکایت یکی از طرفین از دیگری صورت می گیرد اما قوانین موضوعه فرد خاصی را به عنوان شاکی مشخص نکرده و بنابراین می توان نتیجه گرفت عامه اجتماع حق شکایت از چنین مسئله ای را به علت خدشه به عفت جامعه دارا می باشند. البته این حق – شکایت از رابطه نامشروع – در صورت استناد به ادله قانونی خاص در این زمینه امکان پذیر است.

رابطه نامشروع شامل چه اعمالی می گردد؟

پیش از هر چیز بهتر است این نکته را متذکر گردیم که زنا اعم از زنای محصنه و یا غیر محصنه در زمره روابط نامشروع قرار نمی گیرد.

شاید برای شما بسیار عجیب به نظر برسد اما از آنجایی که متون فقهی، زنا را مشمول حد می داند، قوانین موضوعه نیز آن را در محدوده رابطه نامشروع غیر از زنا قرار نداده اند. بنابراین می توان این گونه بیان داشت:
– تمامی اعمال منافی عفت به جز زنا که شرع و عرف با آن ها مخالف بوده و میان دو و یا چند فرد نامحرم رخ دهد، گونه ای از روابط نامشروع است.
قوانین موضوعه نوع خاصی از رابطه نامشروع را بیان نکرده اند اما با توجه به نظر دکترین حقوق، بوسیدن، بغل کردن، خلوت کردن های خارج از عرف، خوابیدن با یکدیگر بدون دخول، پیامک ها و تماس های خارج از حدود عرف و شرع را می توان شامل رابطه نامشروع دانست.

  سنگسار (رجم)

ماهیت رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع در زمره اعمال کیفری قرار دارد. در بسیاری از موارد دارای جنبه خصوصی و عمومی است اما قانونگذار شکایت از آن را با اثبات جنبه عمومی جرم نیز امکان پذیر می داند.

رابطه نامشروع و مجازات آن

بدین معنا که ممکن است شکایت توسط فردی صورت گیرد که مشمول تضرر شخصی از این فعل نشده باشد. مواردی در خصوص شکایت از رابطه نامشروع توسط دادستان و یا مسئولین نیروی انتظامی برخی از شهرها گزارش شده است که می تواند مصداق بارز این مثال باشند.

تاثیر اثبات رابطه نامشروع بر طلاق و مهریه

معمولا اثبات رابطه نامشروع با  طلاق به درخواست زن یا مرد همراه می گردد. اکنون سوال این است که آیا رابطه نامشروع بر طلاق و آثار آن تاثیر گذار است.

قانون مدنی حق درخواست طلاق به در خواست زوجه را برای زن به شرط اثبات رابطه نامشروع زوج به رسمت شناخته است.
اما نکته ای که بسیار مورد پرسش و پاسخ واقع می گردد این است که اثبات رابطه نامشروع زوجه، تاثیری بر حق مطالبه مهریه و مطالبه آن دارد یا خیر؟

باید بگوییم که حق زن بر مهریه جز در صورت فسخ معامله و یا بطلان نکاح از بین نمی رود و اثبات رابطه نامشروع – و حتی زنا – نیز نمی تواند حق وی بر درخواست و دریافت مهریه را از بین ببرد.

تاثیر رابطه نامشروع بر حق حضانت فرزندان

حضانت فرزندان گونه ای از مباحث حقوق مدنی و حقوق خانواده است که دارای یک ماهیت دو پهلو می باشد. چرا که می توان آن را هم حق والدین و هم تکلیف آنان برشمرد.

  رابطه نامشروع در فضای مجازی

یکی از علل سلب حق حضانت فرزندان از یکی از والدین و یا هر دوی آن ها، اثبات انحطاط اخلاقی آنان است. رابطه نامشروع اثبات شده می تواند یکی از دلایل قابل پذیرش جهت سلب حق حضانت یکی از والدین و یا هر دوی آن ها باشد.

طرح شکایت از رابطه نامشروع

در صورتی که قصد شکایت از فرد خاصی جهت رابطه نامشروع را دارید باید به دادسرای محل وقوع جرم صورت گرفته مراجعه کنید و برگه شکایت نامه را تکمیل کنید. قاضی دادگاه دقت بسیاری به ادله استنادی شما خواهد داشت. این شکایت بسیار حساس است و در صورتی که بدون مدرک خاصی صورت گیرد، تبعات قضایی بسیاری را برای شاکی به دنبال دارد.

ادله قابل پذیرش شامل اقرار متهم، شهادت شهود، استفاده از تکنولوژی موجود همچون تصاویر و فیلم های ضبط شده در دوربین های مدار بسته و علم قاضی است.

رابطه نامشروع و مجازات آن

در مباحث آغازین مقاله متذکر شدیم که رابطه نامشروع نوعی جرم خاص و با محدوده مشخص نیست. افعالی که با عنوان رابطه نامشروع شناخته می شوند، شامل دسته های مختلف و با درجات متفاوت از قبح اجتماعی است. به همین علت مجازات آن نیز از یک ضربه تا نود و نه ضربه شلاق مقرر شده است. میزان مجازت با توجه به نظر قاضی مشخص می شود. معمولا این جرم به محکومیت حداقل دو فرد عاقل و بالغ منجر می گردد.

  جرایم مطبوعاتی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *