طلاق به درخواست زوجه

طلاق به درخواست زوجه : طلاق به منزله جدایی و رها شدن می باشد.

طلاق در حقوق به منحل شدن نکاح و ازدواج دائم گفته می شود که البته با مراحل و تشریفات خاصی انجام می‌شود، اصولا حق طلاق از اختیارات مرد می باشد اما در مواردی شارع مقدس به زن نیز حق و اختیار طلاق داده است.

مواردی که طلاق به درخواست زوجه انجام می شود

در قانون ما مواردی را برای طلاق به درخواست زوجه پیش بینی شده است که از فقه امامیه گرفته شده است از جمله آن موارد:

  • خودداری کردن و استنکاف مرد و ناتوانی مرد در پرداخت نفقه زوجه می باشد.
  • عسر و حرج زوجه
  • زنی که شوهرش غایب مفقودالاثر باشد
  • وکیل بودن زن در طلاق

خودداری کردن و استنکاف مرد و ناتوانی مرد در پرداخت نفقه زوجه

طبق قانون مدنی ایران، در صورتی که زوج از پرداخت نفقه زوجه استنکاف ورزد و یا توانایی پرداخت نفقه زوجه را نداشته باشد، زن این اختیار را دارد که با رجوع به حاکم طلاق خود از این مرد را درخواست کند. دادگاه نیز بعد از بررسی های لازم، اگر حکم را به نفع زن صادر کند مبنی بر پرداخت نفقه به زن، اجرائیه علیه مرد صادر می‌شود.

  مشاوره حقوقی تعدیل اجاره بها

در مواعد معین اگر مرد دستور دادگاه را طبق اجرائیه صادر شده علیه وی اجرا نکند، دادگاه شوهر را ملزم به طلاق دادن زن می کند. در صورتی که شوهر به نظر دادگاه بی اعتنا باشد، خود قاضی یا نماینده قانونی وی از طرف شوهر زن را طلاق می دهد.

طلاق به درخواست زوجه

عسر و حرج

منظورازعسر و حرج شرایطی است که در آن ادامه زندگی زناشویی برای زوجه سخت و غیرقابل تحمل می‌شود.

از جمله شرایطی که موجب عسر و حرج زوجه می شود، عبارت است از: محکوم شدن قطعی زوج به ۵ سال حبس یا بیشتر و ضرب و شتم زوجه یا هر نوع بد رفتاری زوج با زوجه که نظر به وضعیت زوجه برای وی قابل تحمل نباشد و ترک کردن و رها کردن زندگی خانوادگی توسط زوج به مدت زمان ۶ ماه متوالی و یا به صورت ۹ ماه متناوب و معتاد شدن و اعتیاد پیدا کردن به مواد مخدر و معتاد شدن به مشروبات الکلی و مبتلا شدن زوج به بیماری ها و مریضی های سخت و غیرقابل درمان و یا بیماری‌های روانی که بر زندگی مشترک آسیب وارد کرده و زندگی را غیر قابل تحمل می کند.

غایب مفقودالاثر

زمانی که شوهر چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد و خبری از حیات و مرگ وی نباشد، زن حق طلاق خواهد داشت.

در این صورت بعد از رجوع زن به دادگاه و تقاضای طلاق از دادگاه قاضی دستور می دهد در یکی از جراید محل و روزنامه های کثیرالانتشار ۳ مرتبه هر کدام به فاصله یک ماه منتشر شود و در صورتی که از موت و یا حیات مرد خبری به دست نیاید، دادگاه حکم موت فرضی برای شخص غایب مفقودالاثر صادر می کند.

  آنچه باید درباره چک بدانید

وکالت زن در طلاق

مطابق قوانین ما زن نیز می‌تواند به واسطه شروط ضمن عقد وکیل در طلاق قرار بگیرد.

زیرا همانطور که الفاظ و عبارات زن در سایرعقود و ایقاعات معتبر شناخته می شوند، وکیل کردن زن در طلاق نیز باید معتبر شناخته شود.

وکالت دادن به زن در طلاق در ضمن عقد نکاح صحیح و نافذ می باشد که هرگز خلاف مقتضای عقد نیست.

حال این وکالت زن در طلاق می‌تواند مقید باشد، یعنی شرط شده باشد که تنها در صورت وقوع امری زن وکیل در طلاق خواهد بود.

به طور مثال اگر مرد همسر دیگری اختیار کند، زوجه وکیل در طلاق خواهد بود یا این وکالت می تواند مطلق باشد یعنی هر وقت که زن خواست می تواند برای طلاق اقدام کند.

 

اقدامات لازم

برای طلاق به درخواست زوجه اقداماتی باید انجام گیرد، از جمله تقدیم دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضایی و رجوع به دادگاه وهمچنین تقدیم اسناد و مدارک خود و تقدیم سند ازدواج به دادگاه و تقدیم ادله لازمه که مستند زن برای طلاق می باشند و سپس گواهی عدم امکان سازش باید اخذ شود.

روند رسیدگی

در صورتی که زن خواستار طلاق باشد، باید در ابتدای امر دادخواستی را با عنوان طلاق از زوج در دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه به ثبت برساند و بعد از تعیین وقت رسیدگی با رجوع به دادگاه خانواده صالح باید مدارک معتبر و مستندات خود را اعم از عدم پرداخت نفقه یا عسروحرج یا غایب مفقودالاثر بودن شوهر یا وکالت زن در طلاق را برای اخذ گواهی عدم امکان سازش به دادگاه تحویل نماید.

  اظهارنامه

دادگاه با بررسی های لازم و اخذ دفاعیات خوانده در صورتی که حکم به سود خواهان که زوجه باشد صادر کند، مرد را ملزم به طلاق زن می کند و در صورت امتناع مرد از طلاق دادن زن، قاضی یا نماینده قانونی وی زن را طلاق می دهد.

لازم به ذکر است که در صورتی که زوجه برای طلاق وکالت داشته باشد، به عبارتی وکیل مطلق در طلاق باشد؛ باید گواهی عدم امکان سازش را از دادگاه اخذ نماید. بدون اخذ گواهی عدم امکان سازش هرگز طلاق به درخواست زوجه واقع نخواهد شد.

وکیل متخصص طلاق توافقی ، کارشناسان و مشاورین حقوقی ما در عدل جویان همراه شما برای یافتن بهترین راه حل ها جهت رفع مشکلاتتان می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *