دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق

 دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق : دریافت نفقه ممکن است در قالب یک دادخواست حقوقی و یا شکواییه کیفری مطرح شود. خواهان دریافت نفقه ممکن است زوجه باشد و یا فرزندان یک مرد و یا اقربای نسبی وی در خط عمودی، اما آنچه در این مقاله مد نظر ماست چگونگی مطالبه نفقه از جانب زوجه است.

لازم به ذکر است که اغلب دادخواست ها و دعاوی مربوط به مطالبه نفقه نیز از جانب زوجه مطرح می گردد.

نفقه چیست؟

بسیاری از زنان هنوز هم با معنای واقعی نفقه آشنا نیستند،چرا که اجرت المثل و یا نحله را در زمره نفقه می پندارند. بسیاری از آنان مخارج روزمره زندگی را معنای کامل نفقه می دانند و در خصوص حقوق واقعی خود اطلاع چندانی ندارند.

اما بهتر است بدانید که نفقه به هزینه هایی گفته می شود که یک مرد موظف است با توجه به شرایط شخصی، خانوادگی و اجتماعی زن برای وی فراهم کند. بنابراین نفقه یک میزان مشخص ندارد و از یک زن به زنی دیگر متفاوت است.

تفاوت دادخواست حقوقی نفقه و شکایت از زوج به علت عدم پرداخت آن

نفقه حقی است که برای زوجه در دوران زندگی زناشویی ایجاد می گردد و کاملا وابسته به تمکین زن از زوج است.

بنابراین زنی که از همسر خود تمکین می نماید ولی شرایط مناسبی برای زندگی وی فراهم نشده است می تواند درخواست نفقه دهد.
در صورتی که دادخواست وی مبتنی بر مطالبه نفقه ای باشد که حق آن در گذشته ایجاد شده است وی صرفا قادر به ارائه دادخواست حقوقی است و نمی تواند زوج را از این بابت مشمول محکومیت کیفری نماید.

دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق

اما اگر زنی بدون آنکه در حالت نشوز قرار داشته باشد، نفقه حال را دریافت نکند و مورد بی اعتنایی همسر واقع شده باشد می تواند در دادگاه کیفری علیه همسر خود و با موضوعیت ترک انفاق کیفری شکواییه تنظیم نماید.

دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق

قواعدی که در مبحث قبل بیان کردیم پس از طلاق نیز فی مابین زوجین حکم فرماست.

زمانی که زوجه در عده طلاق قرار دارد و یا به علت حمل از همسر خود مشمول دریافت نفقه است، می تواند بنابر حق دریافت نفقه در گذشته، دادخواست مطالبه نفقه تنظیم کند و در صورت عدم دریافت نفقه حال، شکواییه ترک انفاق مطرح نماید.

نفقه در طلاق توافقی

نفقه یکی از آثار مالی طلاق است. فرقی ندارد طلاق از نوع رجعی باشد و یا بائن، به هر حال حقی که ایجاد شده باشد در هر زمانی قابل مطالبه است.

بنابراین اگر زوج در دوران زندگی زناشویی نفقه زن را پرداخت نکرده باشد، زوجه در طلاق توافقی می تواند بنابر توافق با همسر خود، نفقه را دریافت نموده و یا آن را هبه نماید.

این هبه در صورتی که با هدف صورت گرفتن طلاق توافقی صورت گیرد، اثر اجرایی داشته و در صورتی که طلاق به هر دلیلی به وقوع نپیوندد، قابل رجوع خواهد بود.

نفقه در زمان حضانت فرزندان

از جلهه مواردی که باید در مقاله دریاقت نفقه از شوهر پس از طلاق مطرح شود آن است که حضانت فرزندان تا قبل از سن هفت سالگی بر عهده مادر است. مادر در زمان شیر دادن به کودک و نگهداری و سرپرستی از کودکان مشترک خود با همسری که وی را طلاق داده است، مشمول دریافت نفقه است.

این حق را قانون و شرع برای زن قائل شده است. قانون حمایت خاصی نسبت به زنان سرپرست مبذول داشته و با زوجی که از پرداخت نفقه همسر سابق و مطلقه خود در دوران حضانت فرزندان به سر می برد به شدت برخورد می کند.

حکم اعسار در پرداخت نفقه

از مباح بسیار مهم دربحث  دریافت نفقه از شوهر پس از طلاق آن است که نفقه یکی از حقوق مالی زوجه است که در صورت ایجاد آن تحت هیچ شرایطی قابل اسقاط نخواهد بود.

هبه نفقه نیز بحثی خارج از اسقاط حق است و مشمول انحلال توافقی نفقه می گردد.

بسیاری از محکومیت های مالی در دادگاه خانواده و یا دعاوی خانوادگی، مشمول حکم اعسار می گردند.

این امر در خصوص پرداخت نفقه کمتر دیده می شود و اغلب دادگاه ها، زوج را به پرداخت بی چون و چرای نفقه محکوم می نمایند اما در برخی از شرایط ثابت می گردد که زوج هیچ گونه مالی جهت پاسخ به درخواست زوجه ندارد.

در چنین شرایطی مرد می تواند درخواست اعسار دهد و پرداخت نفقه را تقسیط کند.
باید توجه داشت که در صورت صدور حکم اعسار مطلق، باز هم مرد مشمول ذمه بوده و باید در آینده نفقه زوجه را با توجه به ارزش ریالی روز و ما به تفاوت آن پرداخت نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *