تمکین زن

تمکین زن: با توجه به قانون وعرف جامعه ریاست خانواده را مرد بر عهده دارد و ریاست مرد آثاری به دنبال دارد از جمله آن آثار، اطاعت زن از مرد می باشد که عنوان تمکین به آن تحقق می یابد تمکین در حقوق ایران با دو عنوان تمکین عام و خاص به کار برده می‌شود مقدار و میزان اطاعت زن از مرد و در واقع میزان اطاعت زن از مرد به عرف بستگی دارد.

تمکین به معنای عام و خاص

ازدواج و نکاح همانطور که از عنوان آن برمی‌آید یک عقد می باشد. بنابراین هر دو طرف آن که زوج و زوجه می باشند وظایفی نسبت به یکدیگر و خانواده خود دارند. انجام دادن این وظایف خانوادگی عین تمکین به معنای عام می باشد. یعنی اینکه زن باید هر آنچه که زنان دیگر در خانواده و خانه خود نسبت به شوهر واعضای دیگر خانواده انجام می‌دهند را انجام دهد، که به آن تمکین زن به معنای عام گفته می شود. مانند: معاضدت و حسن معشرت.

زن باید ریاست شوهر در خانواده را بپذیرد و ریاست شوهر بر خانواده اصلی می باشد که طرفین نمی توانند توافقی بر خلاف آن کنند یا ریاست شوهر بر خانواده را به دیگری انتقال دهند زیرا که ریاست شوهر بر خانواده از قواعد آمره و دستوری و قواعد مربوط به نظم عمومی می باشد و تراضی طرفین بر خلاف آن هرگز پذیرفته نمی شود.

یکی از وظایف زوجین درنکاح ایجاد رابطه زناشویی و نزدیکی بین زن و مرد می باشد. تمکین به معنای خاص به معنای وقوع نزدیکی بین زوجین می باشد و زوجه باید نزدیکی با زوج را در حد عرف و متعارف داشته باشد.

تمکین زن

تمکین زن

ریاست شوهر در خانواده وظایفی برای او ایجاد می کند از جمله آنها پرداخت نفقه و هزینه اداره کردن خانه می باشد. اما در مقابل اختیاراتی نیز دارد از جمله آن اختیارات به هنگامی است که که در خانواده اختلافی در مسئله ای حاصل می‌شود و یا در روش تربیت اولاد و فرزندان و رفت و آمدها و… اختلافی به وجود آید. درچنین حالتی باید نظر مرد پذیرفته شود، البته که نباید نظر مرد خارج از عرف باشد.

مجازات عدم تمکین زن از شوهر

اگر زن از همسر خود تمکین نکند مجازاتی برای در نظر گرفته شده است ، اعم از اینکه عدم تمکین به معنای عام یعنی رعایت نکردن و انجام ندادن وظایف فردی زوجه در خانواده باشد یا در معنای خاص یعنی عدم برقراری رابطه زناشویی باشد. عنوان زن ناشزه بر زن تعلق می‌گیرد.

زن ناشزه زنی است که از اطاعت همسر خود ممانعت می کند. زن ناشزه از برخی حقوقی که سایر زنان از آن بهره مند هستند بی‌بهره می‌ماند که بیان خواهیم کرد .

اگر زن از وظایفی که به او داده شده سرباز زند، شوهر این اختیار را دارد که نفقه وی را قطع کند و تا زمانی که زن اطاعت نکرده نفقه وی را نپردازد. البته این مورد در صورتی است که زن عذرموجه و یا دلیل مناسب برای عدم اطاعت نداشته باشد، اگر او دلیل موجه داشته باشد، می تواند بعد از اثبات عذرموجه خود نفقه را از شوهر دریافت کند.

تمکین زن

درچه مواردی زن می تواند تمکین نکند ؟

از جمله این عذرهای موجه می‌توان به عدم سکونت زن در منزل تعیینی از سوی شوهر به دلیل خوف و ترس از ضرر بدنی که از سوی شوهر بر زن می‌رسد باشد. در مقابل، مرد هم باید از زن تمکین کند و اگرعمل او بر خلاف عرف باشد و یا مصلحت خانواده را از بین ببرد و تمکین نکند زن می تواند ازمرد طلاق بگیرد.

روند رسیدگی

در صورتی که زوجه ازانجام وظایف خود امتناع ورزد و تمکین نکند، مرد می تواند دادخواستی مبنی بر الزام به تمکین زن در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نماید و سپس دادگاه احضاریه ای به زوجه ابلاغ می کند و خواستار حضور وی در دادگاه در وقت تعیین شده می شود.

بعد از تشکیل دادگاه، مرد که مدعی عدم تمکین زوجه می باشد، باید آن  را اثبات کند و بار اثبات را بر دوش بکشد و در صورت اثبات، دادگاه طرف مقابل را ملزم به تمکین از طرف مقابل می کند. اما این الزام به معنای برخورد فیزیکی نمی باشد. دادگاه فقط به او دستور  می دهد. اگر بازهم تمکین نکند برای طرف مقابل حق فسخ به وجود می آید.

مهریه در صورت عدم اطاعت زن

مرد می تواند با مشاوره وکیل خانواده با استناد به عدم تمکین زوجه اعم از عام و خاص ، طلاق بگیرد و زن حق هیچ گونه نفقه ای نخواهد داشت. اما مهریه بر سر جای خود باقی می ماند و باید مهریه را پرداخت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *