مشاوره حقوقی مطالبه اجاره بها

مشاوره حقوقی مطالبه اجاره بها : موارد بسیاری وجود دارد که مستاجر اجاره بها را پرداخت نکرده و مسائل عدیده ای برای موجر به وجود می آورد. در این خصوص می توان به وکیل دادگستری مراجعه کرده .

وکلای دل سوز عدل جویان در پی کاستن از هزینه های پیگیری پرونده حقوقی هزینه و قیمت مشاوره حقوقی را به شکل چشمگیری کاهش داده تا همه افراد بتوانند از ارزانترین مشاوره حقوقی غرب تهران بهره مند شوند.

اجاره بها چیست؟

اجاره بها، مبلغ قانونی تعیین شده و توافق شده طرفین قرارداد اجاره است که اصولا به صورت نقدی و  ماهانه، از جانب مستاجر پرداخت و از جانب موجر دریافت می گردد.

موجر، صاحب ملک مورد اجاره و یا صاحب منافع آن است و مستاجر، فردیست که پس از اخذ مجوز قانونی از موجر، برای مدت مشخصی، از منافع ملک او استفاده و متعهد می گردد عین مال مورد اجاره را در پایان زمان مشخص شده در قرارداد به موجر بازگرداند و ضامن تمام خسارات وارد شده به آن باشد.

مشاوره حقوقی رایگان

لزوم مراجعه به وکیل دادگستری و استمداد از وی در امور حقوقی بهترین و سودمندترین راه برای پیگیری مشکلات حقوقی می باشد .

وکلای دل سوز ما در مجموعه حقوقی عدل جویان  با تمام دانش و تجربه خویش دراختیار شما هستند تا مشکلات و مسائل حقوق شما را با ارزانترین و حتی دربعضی از موارد به صورت رایگان پیگیری و بر طرف نماییم .

با وکلای ما از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱ تماس بگیرید و مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید.

 

مشاوره حقوقی مطالبه اجاره بها

مطالبه اجاره بها

منظور از قوانین مطالبه اجاره بها، همان اجاره بهای معوقه است. اجاره بها یکی از مطالبات کاملا قانونی است که اگر توسط مستاجر پرداخت نگردد، موجر حق فسخ قرارداد اجاره را خواهد داشت و می تواند طبق شرایط خاصی، درخواست دستور تخلیه داده و مستاجر را موظف به تخلیه ملک نماید.

همچنین قانون مدنی امکان مطالبه خسارت ناشی از عدم پرداخت به موقع اجاره بها توسط مستاجر را برای موجر به رسمیت شناخته است.

دستور تخلیه ملک مورد اجاره با توجه به عدم پرداخت اجاره بها

دستور تخلیه یکی از آرای صادر شده در مراجع حقوقی بر علیه فردیست که متعهد به پرداخت اجاره بها در موعد قانونی می باشد اما از انجام آن خودداری نموده است.

در مقالات مربوط به دستور تخلیه ملک مورد اجاره توضیح داده شده است که در سه صورت امکان صدور دستور تخلیه از جانب مراجع حقوقی وجود دارد. این سه مورد عبارتند از:

  • اتمام قرارداد اجاره و عدم تخلیه قانونی ملک مورد اجاره
  • عدم پرداخت اجاره بها به مدت سه ماه
  • استیفای منفعت از ملک مورد اجاره برخلاف مقررات عرفی، قانونی و یا شروط ضمن عقد اجاره

موجر می تواند ضمن دادخواست دستور تخلیه، درخواست مطالبه اجور معوقه را نیز بنماید.

مشاوره حقوقی مطالبه اجاره بها به صورت تلفنی

به منظور تسهیل در دریافت اطلاعات حقوقی تیم حقوقی ما تصمیم گرفت تا از طریق تلفنی خدمات حقوقی به موکلین خود ارائه دهد. این امر سبب کاهش هزینه ها و همچنین باعث عدم اتلاف وقت و زمان شما می گردد.

با شماره 44356581 تماس بگیرید و از طریق  وکلای دل سوز و  کاربلد مشاوره حقوقی تلفنی اخذ نمایید.

نحوه مطالبه اجاره بهای معوقه

در این خصوص باید بین قرارداد اجاره ای که در حال اجرا بوده و زمان آن به اتمام نرسیده است با قرارداد اجاره ای که منقضی شده است تفاوت قائل شد.

در صورتی که مدت قرارداد اجاره منقضی نشده باشد، با توجه به مشخص بودن مبلغ اجاره در قرارداد تنظیم شده میان طرفین، موجر باید دادخواستی مبنی بر – مطالبه اجور معوقه – مطرح نموده که مشتمل بر مبلغ اجره بهای ماهیانه و مدت زمان تاخیر در پرداخت آن و جمع مبلغ کل است. در این خصوص نیازی به جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری برای تعیین مبلغ مذکور نیست.

اما اگر مدت قرارداد اجاره به اتمام رسیده باشد و بدون تمدید قراداد، مستاجر همچنان در ملک مورد نظر سکونت داشته باشد و از پرداخت اجاره بها نیز خودداری کرده باشد، رای دادگاه کاملا بستگی به نظر کارشناس رسمی دادگستری برای مبلغ اجاره بهای معوقه تحت عنوان اجرت المثل داشته و دادگاه نمی تواند خود راسا در این زمینه تصمیم بگیرد.

پیشنهاد می گردد در زمینه طرح دادخواست مطالبه اجور معوقه از مشورت با وکیل ملکی غافل نشوید.

مرجع صالح رسیدگی به دعوی مطالبه اجاره بها

در قانون آیین دادرسی مدنی، با توجه به شرایط دادخواست مطروحه جهت دریافت اجور معوقه، دو مرجع حقوقی مشخص شده است.

اگر مبلغ مورد مطالبه 20 میلیون تومان و یا کمتر باشد، قابلیت طرح در شورای حل اختلاف محل وقوع ملک را دارد و در صورتی که بیش از این مبلغ باشد، باید در دادگاه عمومی محل وقوع ملک مطرح گردد.

تعیین مرجع صالح بخصوص زمانی از اهمیت برخوردار است که با توجه به اتمام زمان قرارداد اجاره و لزوم تعیین اجرت المثل، جلب نظر کارشناس متخصص در امور ملکی ضروری باشد.ملک همواره به عنوان سرمایه مهم و با ارزش به حساب می آید،

دعاوی ملکی نیز از دعاوی حساس و پرهزینه می باشد، در پرونده های ملکی نیاز به حضور حداقل۲وکیل از ابتدای پرونده می باشد،هرگز پرونده های ملکی را بدون وکیل پیگیری نکنید.

برای بهره مند شدن از مشاوره حقوقی آنلاین  به سایت عدل جویان  مراجعه کنید و در صفحه پرسیدن سوال ،مشکل حقوقی  خود را بیان  نمایید. در ضمن شما می توانید در سایت ما از مشاوره حقوقی 24 ساعته بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *