چگونه مادر را از حضانت فرزند محروم کنیم؟

چگونه مادر را از حضانت فرزند محروم کنیم؟ کانون خانواده مقدس ترین نهاد اجتماعی در تاریخ بشریت بوده است. با این حال دربرخی از شرایط دستخوش مسائلی می گردد که بنیان آن را سست و در برخی از موارد ادامه زندگی مشترک را غیر ممکن می سازد. در این میان یکی از مهمترین تبعات طلاق و یا متارکه، پیش آمدن بحث حضانت فرزندان است. در این مقاله شرایط سلب حضانت از مادر را برای شما به تفصیل توسط وکیل حضانت شرح خواهیم داد.

حضانت به چه معناست؟

حضانت به معنای پرورش، نگهداری، مراقبت و تربیت دیگری به عنوان فرد صغیر است که هنوز به سن بلوغ نرسیده است و درواقع امور معنوی رشد کودکان را دربر میگیرد.
در برخی از تعاریف ارائه شده در کتب حقوقی، حضانت را پرورش کودک از حیث جنبه های مادی و معنوی دانسته اند. این تعریف به هیچ وجه پایه علمی و حقوقی نداشته و نیازهای مادی فرد شامل نفقه است که صرفا وظیفه پدر و یا جد پدری می باشد.

حضانت کودک در کتب حقوقی دارای دو جنبه تکمیلی است؛ اول اینکه حضانت، حق هر کدام از والدین شمرده شده است که صلاحیت بیشتری برای پرورش طفل دارند و دیگری این امر را وظیفه هر کدام از پدر و مادر دانسته اند. بنابراین حضانت هم حق است و هم تکلیف اطلاعات تکمیلی در مشاوره حقوقی حضانت .

نکته ای که در خصوص حضانت وجود دارد و بسیاری از عموم جامعه از آن آگاه نیستند این است که حضانت صرفا محدود به طلاق والدین نبوده و در صورت بروز متارکه میان زوجین، بحث حق حضانت فرزندان نیز پیش می آید لذا قبل از انجام هر اقدامی از وکیل طلاق توافقی مشاوره دریافت نمایید.

قوانین کلی حضانت

چند قاعده کلی در خصوص حضانت وجود دارد که عبارتند از:

  • حق حضانت فرزند اعم از دختر و یا پسر تا سن هفت سالگی، بر عهده مادر است.
  • پس از رسیدن فرزند به سن هفت سالگی، حق حضانت وی بر عهده پدر خواهد بود.
  • حق حضانت فرزند دختر تا سن نه سالگی و پسر تا سن پانزده سالگی بر عهده پدر می باشد.
  • فرزند دختر در سن نه سالگی و پسر در سن پانزده سالگی از حضانت خارج شده و خود تصمیم می گیرند با چه کسی زندگی کنند.
  • فرزندان می توانند برای ادامه زندگی خود فردی به غیر از پدر و یا مادر را در صورت رضایت دادگاه و رضایت فرد ثالث انتخاب نمایند.

همانطور که در مشاوره حقوقی حضانت نیز ذکر  شد این اصول، قواعد کلی حضانت است که در قانون مدنی مورد اشاره واقع شده اند. اما این شرایط را می توانیم برای زمانی تصور کنیم که پدر و مادر در صحت عقلانی و روانی و همچنین سلامت جسمی و تمول اقتصادی برای رشد کودک خود قرار داشته باشند.
در صورتی که فرزندان طلاق و یا متارکه در زمان حضانت یکی از والدین در شرایط نامطلوبی به سر ببرند، حق حضانت آن فرد سلب شده و به دیگری واگذار می گردد.

چگونه مادر را از حضانت فرزند محروم کنیم؟

در قانون مدنی و در ماده 1170 به صورت خاص به سلب حضانت فرزند از مادر اشاره شده است. بنابر این ماده:

در مدتی که حضانت بر عهده مادر است اگر وی به جنون مبتلا گردد و یا مجددا مبادرت به ازدواج – با فردی به غیر از همسر سابق خود – نماید، حق حضانت فرزندان از وی سلب شده و به پدر فرزندان – و یا جد پدری آنان – واگذار می گردد.
اما در ماده 1173 شرایط عمومی سلب حضانت از فرزند نیز بیان شده است. بر طبق این ماده:

اگر بر اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی مادر – و یا پدر– که حضانت فرزندان بر عهده اوست، صحت اخلاقی و یا سلامت جسمانی کودک به خطر بیفتد، محکمه می تواند به تقاضای اقربای طفل یا قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی، هر تصمیمی را که به مصلحت طفل بداند، اتخاذ نماید.

چگونه مادر را از حضانت فرزند محروم کنیم؟

مصادیق عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی مادر کدام است؟

قانون مدنی به دنبال دو ماده 1173 و ذکر شرایط کلی سلب حق حضانت، مصادیق عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی والدین را بیان نموده است. لازم به ذکر است که مصادیق مورد نظر حصری نبوده و هر گونه عملی که مصلحت طفل را به خطر اندازد شامل می گردد.
این مصادیق عبارتند از:

  • اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار
  • اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا
  • ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی
  • سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی گری و قاچاق
  • تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

دعوی سلب حق حضانت از مادر

در صورتی که قصد سلب حضانت فرزند از مادر را به هر کدام از دلایل فوق دارید باید دادخواستی با موضوعیت سلب حق حضانت از مادر در دادگاه خانواده تنظیم نمایید و ادله استنادی خود را نیز ضمیمه دادخواست مربوطه کنید.

گواهی پزشکی قانونی و شهادت شهود در خصوص هر کدام از اقدامات نابهنجاری که فوقا ذکر کردیم از جانب مادر، مهمترین ادله استنادی در دادگاه خانواده برای دریافت حق حضانت توسط پدر و یا جد پدری و سلب حق حضانت از مادر است.

مشاوره حقوقی توسط وکیل خانواده

برای راحتی شما عزیزان و همچنین کاهش هزنه های شما وکلای عدل جویان تصمیم گرفتند تا در سایت عدل جویان به صورت 24 ساعته مشاوره حقوقی آنلاین ارائه داده تا از این طریق موکلین و مراجعه کنندگان عزیز بتوانید از مشاوره حقوقی 24 ساعته استفاده نمایید.
تمامی خدمات حقوقی ارائه شده در سایت رایگان و بدون کمترین هزینه بوده ما را در صفحه اینستاگرام نیز به نشانی@adljooyan دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *