وکیل مطالبه اجاره بها

وکیل مطالبه اجاره بها : امروزه مسائل حقوقی در فضای ملک و املاک مسکونی بسیارحساس می باشد. گاهی از اوقات به دلیل بدقولی های مستاجر، صاحبان املاک مجبور می شوند تا نسبت به تنظیم دادخواست مطالبه اجاره بها اقدام نمایند.

لذا امروزه مطالبه اجاره بها در دادگاه های مختلفی قابل پیگیری می باشد و مالکان می‌ توانند بدقولی های مستاجر خود را پیگیری نمایند. لذا ما در این متن قصد داریم، مطالبه اجاره بها و دادگاه هایی که این مطالبات را پیگیری می کند به همراه نکاتی که در این زمینه وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

چنانچه قصد پیگیری این موضوع را دارید و دوست دارید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشید، متن ما را تا پایان همراهی نمایید. این مقاله تعریفی ساده از چگونگی مطالبه اجاره بها می باشد در ادامه با توضیحات وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

مطالبه اجاره بها

زمانی که افراد برای اجاره یک ملک به موجر مراجعه می کنند، قراردادی بین آن ها عقد می ‌شود که باید ماهیانه مبلغ یا وجه نقدی  را به عنوان اجاره بها از طرف مستاجر به موجر داده شود.

از وظایف موجر این است که یک ملک با توجه به توافق صورت گرفته در اختیار مستاجر قرار دهد و مستاجر نیز باید در زمان توافق شده، نسبت به پرداخت اجاره بها اقدام نمایند. اما در بعضی از موارد مستاجر در موعد مقرر اجاره‌ بهای خود را پرداخت نمی کند.

ممکن است صاحبان املاک ماه های اول را نادیده بگیرند، اما اگر به صورت دائمی توسط مستاجر خلف وعده شود، موجر می تواند نسبت به تنظیم داد خواست مطالبه اجاره بها اقدام نماید.در این دعواها معمولاً موجر خواهان است و کسی که در دادگاه خوانده می شود، مستاجر است.

اطلاعات بیشتر در روابط بین موجر و مستاجر

در بسیاری از پرونده های حقوقی مربوطه، معمولاً صاحبان املاک رای دادگاه را به نفع خود دریافت می کنند. توجه داشته باشید بعضی از اوقات مستاجران خانه را تخلیه کرده و در عین اینکه آن خانه را تخلیه کرده و اجاره بها را ارائه نداده اند،‌ خساراتی هم به بار آورده اند.

برای تعیین خسارت و مطالبه اجاره بها می توان به دادگاه شکایت کرد؟

در این مورد می توان گفت که هم می توان این کار را انجام داد و هم آن که اگر مبلغ پول پیش در نزد موجر باشد، می تواند از آن برای خسارت کرد و اجاره بهای عقب افتاده پول را بلوکه نماید.

دادگاه مربوط به اجاره بها و صدور اجرایه آن

سوال پیش می آید که کدام دادگاه ها برای رسیدگی به دعوای بین موجر و مستاجر بر سر مطالبه اجاره بها صلاحیت رسیدگی دارند؟ در این مورد می توان گفت که میزان اجاره بها بر این موضوع تاثیرگذار است.

وکیل مطالبه اجاره بها

به طور مثال اگر اجاره بها چیزی در حدود ۲۰ میلیون و یا حتی کمتر از این مبلغ باشد، شورای حل اختلاف محل وقوع ملک می باشد. اما چنانچه که این مبلغ از ۲۰ میلیون بالاتر باشد، دادگاه می تواند در این مورد کارساز باشد. پس از آن که موجر نسبت به تنظیم دادخواست مطالبه اجاره بها اقدام کرد، صدور اجراییه مورد توجه می ‌باشد.

صدور اجراییه در این مورد به این صورت است که با محکومیت مستاجر، دادگاه می تواند اموال مستاجر را توقیف کرده و مبلغ مورد نظر را از آن دریافت نماید. چنانچه اموال منقول و غیرمنقول مستاجر شناخته نشود، می ‌توان حکم جلب او را گرفت. در اغلب دعواهای موجر و مستاجر بر سر مطالبه اجاره بها، پیروزی با موجر می باشد.

وکیل مطالبه اجاره بها

در بعضی از اوقات مستاجر برای پرداخت اجاره بهای خود به موجر، چک داده است. در این صورت مالکان نمی توانند نسبت به تنظیم داد خواست مطالبه اجاره بها اقدام نمایند.

در زمینه ارائه اجاره بها، مستاجر فقط اجاره بها را باید به صاحب ملک ارائه دهد و هیچ کس جز صاحب ملک نمی تواند نسبت به مطالبه اجاره‌ بها از مستأجر اقدام نماید. پس از آن که قرارداد بین موجر و مستاجر عقد شد، مستاجر باید نسبت به پرداخت اجاره خود اقدام نماید.

چنانچه ملکی که توسط مستاجر اجاره شده بر اثر زلزله و یا سوانح طبیعی مانند آن تخریب شود، مستاجر هیچ تعهدی برای پرداخت اجاره باقی مانده ندارد. لذا در اینجا موجر هیچگونه ادعایی برای دریافت اجاره بها نمی تواند داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از وکلای با سابقه عدل جویان در این امر استفاده نمایید و برای مطالبه اجاره بها از آن ها کمک بخواهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *