وکیل چک , بهترین وکیل متخصص چک برگشتی تهران

وکیل چک , بهترین وکیل متخصص چک برگشتی تهران : امروزه چک به عنوان یکی از اسناد رسمی در حوزه کار و تجارت، مورد توجه ویژه قانونگذار قرار گرفته و قوانین حمایتی بسیاری در این زمینه وضع شده است. این امر و همچنین سهولت استفاده از چک، سبب رواج آن در عرصه بسیاری از معاملات گردید. استفاده گسترده و همه روزه مردم از چک، باعث شد تا بسیاری از دعاوی مطرح شده در خصوص جرایم مالی مربوط به کشیدن چک بلامحل باشد.

تعریف چک

قانونگذار در ماده 310 قانون تجارت چک را تعریف نموده وبیان داشته است که چك نوشته ای است كه به موجب آن صادركننده چك، تماما و یا بخشی از وجوه ی راكه نزدبانک دارد مسترد ویابه دیگری واگذار می نماید. چک دارای انواع مختلفی است که شامل چک عادی، تأیید شده، تضمین شده و مسافرتی می باشند . متداول ترین انواع چک در ایران از نوع مسافرتی بوده که وجه مندرج در آن در تمامی شعب آن بانک در سراسر کشور قابل استرداد است.

در اقدامی بی نظیر و در راستای هدف خود که بهره مندی همه مردم ایران از خدمات حقوقی می باشد سعی کرده ایم با کمترین و ارزان ترین و به صرفه ترین هزینه ، پرونده شما را توسط وکیل  پیگیری می نماید ،  نگران هزینه اخذ وکیل حقوقی نباشید.

ارکان چک

برای صادر نمودن چک، وجود سه رکن اساسی به شرح ذیل ضروری می باشد. این ارکان عبارتند از:

صادر کننده چک

منظور از صادر کننده چک، در واقع همان صاحب حسابی است که با توجه با اعتبار حساب بانکی خود، از بانکی معین دسته چک داشته و اقدام به تکمیل چک به ویژه امضای آن می نماید و چک تنظیم شده را در اختیار دارنده چک قرار می دهد.

دارنده چک

دارنده چک، فردی است که باید چک در وجه او پرداخت گردد. همچنین فردی که چک به نام او پشت نویسی شده و یا چک به او به ارث رسیده است نیز دارنده چک محسوب می گردد.

محال علیه

در ارکان چک، محال علیه همان بانکی می باشد که چک جهت پرداخت در آن بانک و دیگر شعب آن نتظیم شده است.

اگر چک به نمایندگی صادر شود مسئولیت کیفری بر عهده ی شخص نماینده است مگرآنکه ثابت کند عدم پرداخت ناشی از فعل اصیل یا نماینده ی بعدی او بوده است که در اینصورت ایشان مسئولیت کیفری دارد.

طرح دعوی جهت وصول چک بلا محل

در صورتی که چک به روشی کاملا صحیح و قانونی صادر شود اما برگشت خورده باشد، دعوی طرح شده در این زمینه ماهیت کیفری خواهد داشت.

اما در شش صورت دعوی طرح شده ماهیت حقوقی داشته و وکیل چک موظف به طرح دعوی حقوقی است نه کیفری. این موارد عبارنتد از:

 1. چک تضمین انجام تعهد و یا انجام کاری به نحو احسن
 2. چک سفید امضاء در صورت اثبات
 3. چک وعده دار
 4. چک بدون تاریخ
 5. چک مشروط
 6. گذشتن مدت زمانی بیش از شش ماه از تاریخ چک و یا برگشت خوردن چک

وکیل چک

بهترین وکیل چک تهران

امروزه فعالیت وکلا به صورت تخصصی شده ، وکلا باتوجه به تجربه و دانش حقوقی خود اغلب در یک یا دو زمینه یا حقوقی وکالت می کنند ، تعهد می دهیم تا  از بهترین وکیل  تهران که سالها در زمینه دعاوی مربوط به چک  فعالیت کرده برای پیگیری پرونده شما استفاده کنیم.

وکیل پایه یک دادگستری با توجه به دانش حقوقی تخصصی و تجربه زیاد خود در پیگیری پرونده حقوقی به پیروزی های بسیاری در پرونده های مربوط به چک دست یافته است که موجب جلب رضایت موکلین می شود.

تفاوت چک کیفری و چک حقوقی

خارج شدن چک از ماهیت کیفری به معنای بی ارزش شدن آن نیست بلکه دارنده چک همواره می تواند به حقوق خود در خصوص مبلغ مورد نظر دست یابد و حتی جهت احقاق این حق به توقیف اموال صادر کننده چک از طریق مراجع اجرایی متوسل شود.
تفاوت این دو از حیث حدت، شدت و سرعت اجراست. اگر دعوی کیفری باشد صادر کننده چک با صدور قرار تامینی از قبیل کفالت یا وثیقه مواجه می‌شودو اگرعاجز از تودیع آن باشد،مشمول حکم حبس خواهد شد.

همچنین با توجه به مبلغ مندرج شده در چک،متهم به دوسال حبس محکوم می گردد.

اما در چک حقوقی، چنین حدت و شدتی در کار نبوده و صادر کننده حکم می تواند با تقدیم دادخواست اعسار، پرداخت چک را قسط بندی نماید. مراجعه به موقع به وکیل می تواند از خارج شدن چک از ماهیت کیفری حداقل به علت گذشت بیش از شش ماه از تاریخ چک و یا برگشت خوردن چک جلوگیری نماید.

خسارت تأخیر تأدیه چک بلامحل

با توجه به متن قانون جدید چک که در سال 1397 تصویب شده است، خسارت تأخیر تأدیه به چک بلا محل تعلق گرفته که بر مبنای نرخ تورم از تاریخ چک تا زمان وصول آن که توسط بانک مرکزی اعلام می گردد . قانونگذار با تدوین این قانون حمایتی دارنده چک بلا محل را تشویق به انجام طرح دعوی و در نهایت جبران خسارات وارده نموده است.

وکیل متخصص استرداد چک

صلاحیت رسیدگی به خواسته ابطال چک و استرداد لاشه چک برابر نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه، خواسته های استرداد چک و ابطال چک به عنوان دعاوی غیر مالی در سامانه های قضایی ثبت می شود و رسیدگی آن در مراجع قضایی صورت می پذیرد.
در این خصوص وکیل متخصص استرداد چک جهت رسیدگی تا سرانجام کار بهترین گزینه می باشد.

وکیل متخصص چک برگشتی

برای شکایت کیفری علیه صادرکنده چک ابتداعاً باید سریع به بان محال علیه برویم و گواهینامه ای به نام گواهی عدم پرداخت را از بانک بگیریم در شکایت کیفری علیه صادر کننده چک باید سریع اقدام شود  تا مبادا چک شما به چک حقوقی تبدیل شود و مزایای چک کیفری را از دست بدهید برای این منظور حتما از طریق شماره 44386581-021 با بهترین وکیل چک برگشتی تهران در گروه حقوقی عدل جویان در ارتباط باشید.

یک نکته فوق العاه در چک برگشتی

اگر صادر کننده چک برگشتی فوت کند و بمیرد دیگر این چک حقوقی بوده و مزایای چک کیفری را از دست می دهد و به هیچ وجه نمی توان علیه وراث متوفی بابت وصول چک برگشتی شکایت کرد  همچنین در نظر داشته باشد که شما باید در طی 6 ماه پس از صدور چک برای وصول چک به بانک محال علیه مراجعه کنید زیرا که در غیر این صورت دیگر هرگز نمی توانید شکایت کیفری علیه صادر کننده چک بلامحل کنید البته شما می توانید به صورت حقوقی طلب و وجه چک را پیگیری نمایید.

2 پاسخ
 1. Aliiiiiii
  Aliiiiiii گفته:

  سلام
  اگه شخصی یک چک صادر کند و تا رسیدن تاریخ پرداخت چک صاحب حساب چک فوت کند و در حسابش موجودی نداشته باشد دارنده چک آیا می تواند چک را برگشت کند؟ و اینکه با شکایت به پولش می رسد؟
  ممنون

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   در صورتی که صاحب چک در زمان سررسید چک، فوت کرده باشد و هیچ موجودی در حساب متصل به چک وجود نداشته باشد، یقیناً دارنده چک، طلبکار شخص فوت شده میباشد فلذا طبق گواهی انحصار وراثت که جزئیات افراد ورثه و اموال متوفی لیست شده است، کسانی که طلبکار فرد متوفی هستند، از اموال به جای مانده از متوفی، طلب خود را که ناشی از هر منشایی باشد، مطالبه میکنند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *