وکیل متخصص کاهش سرمایه

وکیل متخصص کاهش سرمایه

سرمایه یک شرکت از اساسی ترین ارکان شرکت به حساب می آید که نشان دهنده ی قدرت مالی، اعتبار و توانایی یک شرکت در به سرانجام رساندن تعهدات و اهداف شرکت می باشد. در کنار افزایش سرمایه شرکت، موضوع کاهش سرمایه شرکت وجود دارد که به دو شکل کاهش مبلغ اسمی یا کاهش تعداد سهام، قابل تحقق می باشد.

علل کاهش سرمایه ممکن است اختیاری یا اجباری باشد که تفصیلا به آن در ذیل می پردازیم.

کاهش اختیاری سرمایه: کاهش اختیاری سرمایه شرکت در جایی انجام می گیرد که، شرکت موفق به انجام وظایف خود نمی شود و مازاد مبلغ مورد نیاز سرمایه در اختیار دارد. در این صورت شرکت می تواند مازاد سرمایه را به شرکا یا سهام داران مسترد کند. طبق ماده ۱۸۹ اصلاحی، مجمع عمومی فوق العاده شرکت می تواند به پیشنهاد هیئت مدیره در مورد کاهش سرمایه به طور اختیاری اتخاذ تصمیم کند، مشروط بر این که در اثر کاهش به تساوی حقوق سهام لطمه ای وارد نشود و سرمایه شرکت از حداقل مبلغ مقرر کمتر نشود.

کاهش اجباری سرمایه: حالتی است که به دلیل زیان های وارده به شرکت نیمی از سرمایه شرکت از بین می رود. در این حالت به موجب قانون، هیئت مدیره شرکت ملزم به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده می باشد تا نسبت به بقا یا انحلال شرکت تصمیم گیری شود. اگر نظر مجمع انحلال باشد شرکت منحل شده و این تصمیم به اطلاع مرجع ثبت شرکت ها می رسد و اگر بر بنای شرکت اجماع شود، سرمایه شرکت به مبلغ سرمایه موجود فعلی کاهش پیدا می کند.با ذکر این تذکر که سرمایه کاهش یافته نباید از حداقل تعیین شده سرمایه شرکت ها در قانون کمتر باشد.

  وکیل متخصص افزایش سرمایه

با توجه به حساسیت کاهش سرمایه در بقا یا انحلال شرکت و نیز با توجه به حقوق سهام داران و حصه شرکا، همراه داشتن وکیل متخصص برای فرایند کاهش سرمایه امری واجب و ضروری می باشد.گروه وکلای عدلجویان متشکل از وکلای مجرب و مستعد، آماده ارائه کلیه خدمات لازم در خصوص کاهش سرمایه می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *