مشاوره حقوقی مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت

مشاوره حقوقی مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت : مهریه که از آن به عنوان صداق هم یاد می‌شود از مهمترین حقوق زوجه می باشد که نظر به عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه می توان آن را مطالبه نمود.

 مهریه یکی ازحقوق غیرقابل سلب درعقد نکاح می باشد، اگر زوجه بیان دارد ؛ مهریه نمی خواهد، این درخواست او مورد پذیرش واقع نمی شود و حتما می بایست یک مال یا هر چیری که ارزش عقلایی داشته باشد به عنوان مهریه درعقد نکاح تعیین شود.

در حقیقت نکاح بدون مهریه اصلا وجود ندارد، باید درمشاوره حقوقی مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت بیان داشت که طرفین نکاح می توانند مقدار و میزیان و حتی نوع مهریه خود را بعد ازنکاح معین نمایند اما شرط بر عدم وجود مهریه درعقد نکاح قابل پذیرش نبوده و باطل می باشد.

مطالبه مهریه

در دعاوی خانوادگی مخصوصا اگر خواهان خانوم باشد هیچ کس نمی تواند جای وکیل خانم را برای شما در دادگاه پر کند، برای پیگیری پرونده حقوقی خود سعی کنید حتی المقدور از وکیل پایه یک دادگستری استفاده نماید .

موسسه حقوقی عدل جویان با وکلای متعهد و باتجربه خود در دعاوی حقوقی  آماده پیگیری پرونده خانوادگی شما و  ارائه خدمات حقوقی اعم از ثبت دادخواست و نوشتن لایحه و تنظیم قرارداد می باشد.

برای اخذ بهترین و کاربردی ترین مشاوره حقوقی غرب تهران می توانید ابه صورت  تلفنی یا حضوری یا از طریق سایت گروه حقوقی عدل جویان  با وکلای باتجربه ما در ارتباط باشید.

عندالمطالبه، عندالاستطاعه

نوع مهریه در زمان و امکان مطالبه آن بسیار مهم است در حقوق خانواده 2نوع مهریه تعریف شده است :

مهریه عندالمطالبه

همانطور که در مشاوره حقوقی مطالبه مهریه بیان کردیم ، در مهریه عندالمطالبه هرزمان که زوجه اراده نماید می تواند مهریه خود را مطالبه نموده و مرد ملزم به پرداخت مهریه بلافاصله بعد از مطالبه مهریه می باشد.

مهریه عندالاستطاع

منظور ازمهریه عندالاستطاعه آن است که زوجه تنها در صورتی حق درخواست و مطالبه مهریه خود را دارد که توانایی و ملائت مالی زوج بر پرداخت مهریه زوجه ثابت شود.

"مشاوره

مشاوره حقوقی مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت

مهریه را از2طریق می توان وصول نمود :

  1. از طریق اداره اجرای ثبت
  2. از طریق محاکم دادگستری

هرکدام ازاین راه‌ها مزایا و معایبی را دارند که در ادامه اشاره خواهیم نمود.

مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت

مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت، بهترین وسریع ترین راه برای اخذ مهریه زوجه می باشد ، این روش در صورتی می تواند مفید و کاربردی باشد که زوج مال یا اموالی را به نام خود داشته باشد درغیراین صورت استفاده از این روش برای مطالبه مهریه نمی تواند چندان مفید باشد.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره نمود، عدم امکان بازداشت زوج در صورت عدم پرداخت مهریه از طریق مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت می باشد.

به منظور مطالبه مهریه از اداره اجرای ثبت در ابتدای امر می بایست به وکیل مهریه مراجعه کنید .

وکیل مهریه برای مطالبه مهریه ابتدا با مراجعه به دفترازدواج و طلاقی که نکاح زوجه در آن ثبت شده است اجرائیه مربوطه را اخذ نمایید. دراین اجرائیه موضوع اجرائیه که مطالبه مهریه می باشد در آن ذکر می گردد سپس دفتردار، صدور اجرائیه علیه مرد را به وی اطلاع می دهد ، ضمن تقدیم اجرائیه توسط وکیل مهریه به مامور اداره اجرای ثبت با معرفی دارایی و اموال زوج درخواست توقیف اموال مرد را می دهد.

پس از صادر شدن ابلاغیه، مرد باید در ضمن مت 10 روز نسبت به پرداخت مهریه زوجه اقدام نماید، در غیراین صورت اموال مرد توقیف شده و از طریق مزایده به فروش می رسد و مهریه زوجه پرداخت می گردد.

مشاوره حقوقی رایگان مطالبه مهریه

به دلیل آنکه مهریه از اسناد تجاری می باشد بنابراین از مزیت سندهای تجاری نیز برخوردار بوده و برای مطالبه آن نیازی به مراجعه به دادگاه نیست و با مراجعه به اداره اجرای ثبت می توان آن را مطالبه نمود.

مطالبه مهریه از طریق محاکم دادگستری و ثبت داخواست، سبب طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده می گردید اما در مطالبه مهریه ازطریق اداره‌ اجرای ثبت دیگر در صوت ارتباط با وکیل دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی رایگان از تیم حقوقی ما نیازی به حضور در دادگاه نبود و تمام مراحل توسط وکیل متخصص مطالبه مهریه پیگیری می شود. در ضمن می توانید از طریق شماره 44386581 با وکیل متخصص خانواده بدون صرف هزینه تماس برقرار کنید.

اعسار در پرداخت نیم شر دولتی

نیم عشر دولتی که برای اجرای حکم از طریق مطالبه مهریه به واسطه اداره اجرای ثبت ازخواهان اخذ می شود، یک بیستم کل خواسته شما می باشد .

نکته ای که باید در مطالبه مهریه ازاداره اجرای ثبت به ان اشاره نمود آن است که حتی در صورتی که شماتوانایی پرداخت نیم‌عشردولتی را هم نداشته باشید می توانید درخواست اعسار از پرداخت نیم‌عشردولتی را داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مقاله اعسار از  هزینه دادرسی  استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *