سقط جنین و مجازات آن

سقط جنین و مجازات آن : جنین را نطفه موجود در رحم گویند. سقط جنین افتادن جنین و خارج کردن جنین قبل از تکامل در رحم می باشد. سقط کردن جنین دلایل مختلفی دارد از جمله : سقط جنین به دلیل حاصل شدن جنین از طریق روابط نامشروع و به دلیل بیماری و یا مریضی یا سقط جنین بنابر دلایل پزشکی یا بنابر دلایل جنایی که به هرکدام به تفصیل می پردازیم.

سقط جنین به سبب روابط نامشروع

در دنیای امروز سقط جنین افزایش پیدا کرده است. ازعوامل و انگیزه های سقط جنین می توان به باردارشدن از طریق روابط نامشروع اشاره کرد که برای پنهان کردن چنین اتفاقی از دیگران معمولا جنین، قربانی و سقط می شود و قانون هرگز چنین اجازه ای را برای افرادی که از طریق غیر قانونی و غیر شرعی صاحب فرزند شده اند نمی دهد تا با استناد به آن فرزند حاصله از طریق رابطه نامشروع را سقط کنند.

البته در صورتی که وجود جنین برای مادر خطرناک باشد و موجب مرگ مادر شود با دستور قاضی و قبل از دمیده شدن روح در بدن، قابل سقط می باشد. اما بعد از سقط جنین از طریق قانونی، زن و مردی که رابطه نامشروع داشته اند مجازات مربوط به رابطه نامشروع را متحمل می شوند.

سقط جنین به سبب بیماری

چنان چه باردار شدن زن به تشخیص پزشکان موجب ابتلا شدن زن به بیماری های خطرناک یا تشدید بیماری او شود، در چنین حالتی زن می تواند با اخذ گواهی از سه پزشک متخصص و تقدیم آن به پزشکی قانونی چنان چه هنوز روح در جنین دمیده نشده باشد، خواستار سقط جنین باشد و در صورت تایید پزشکی قانونی و دمیده نشدن روح در جنین اجازه سقط جنین را می دهد.

سقط جنین و مجازات آن

ممکن است زنی به سبب ورود اضطراب و استرس بیش از حد، جنین موجود در رحم وی سقط شود. یا دچار شدن زن به عصبانیت بیش از حد یا استرس بیش از حد می تواند منجر به سقط جنین شود و افرادی که چنین حالتی را برای زن به وجود آورند یا سبب به وجود آمدن چنین حالتی برای زن شوند، تحت وجود شرایطی مجازات شوند.ممکن است که جنین به سبب ورود ضربه و یا برخورد زن با جسم سخت سقط شود. در چنین مواردی سقط جنین نیاز به تایید پزشکی قانونی دارد. فردی که ضربه را به زن وارد کرده و موجب سقط شدن جنین وی شده مجازات کیفری برای آن درنظر گرفته شده است. به منظور ارتباط با بهترین وکیل تهران با شماره 44386581-021 تماس بگیرید.

سقط جنین و مجازات آن

سقط جنین به دلایل جنایی

در برخی از موارد جنین به دلایل جنایی سقط می شود. از جمله اعمال جنایی که ممکن است منجر به سقط جنین شود عبارت اند از: استفاده کردن طبیب یا ماما از وسایلی که موجب خونریزی و سقط شدن جنین می شود و یا تجویز کردن و استفاده کردن از داروهایی که منجر به سقط شدن جنین می شود، همگی سقط جنین با اعمال جنایی بوده و مجازات کیفری برای آن در نظرگرفته شده است.همچنین وارد کردن ضربه به شکم و یا رحم مادر برای سقط جنین نیز از اعمال جنایی برای سقط جنین می باشد که مجازات کیفری در انتظار چنین فردی خواهد بود .

مجازات کیفری سقط جنین

هرکس حتی پدر و مادر جنین و یا فرد دیگری اقدام به سقط غیر قانونی جنین نمایند و یا به هر طریقی سبب سقط جنین شوند، مجرم شناخته شده و مجازات می شود. چنان چه فردی با علم و آگاهی از باردار بودن زن ضربه ای بر وی وارد کند و یا او را مورد آزار و اذیت قرار دهد و این عمل وی منجر به سقط جنین شود، این فرد محکوم به پرداخت دیه خواهد شد و افزون بر پرداخت دیه به حبس از 1 سال تا 3 سال محکوم می شود. همچنین چنان چه فردی با استفاده از ادویه یا سایر اقلام و موادی که منجر به سقط جنین می شود، موجب سقط جنین شود به حبس از 6 ماه تا1 سال محکوم می شود.

مجازات پزشکانی که اقدام به سقط غیرقانونی جنین کرده اند:

چنان چه پزشکان و یا کسانی که دارو تجویز کرده اند و یا افرادی که با عنوان ماما فعالیت می کنند، دارو و یا وسایل و اقدامات لازم برای سقط غیرقانونی جنین را فراهم آورند و جنین سقط شود، به حبس از 2 سال تا 5 سال محکوم می شوند و همچنین محکوم به پرداخت دیه خواهند شد که توسط وکیل پزشکی قابل پیگیری می باشد . تهیه کپی و اصل شناسنامه مرد و زن و گواهی پزشک متخصص مبنی بر اینکه جنین برای زن خطردارد و موجب تشدید بیماری وی یا ایجاد بیماری در او می شود.

روند رسیدگی

افرادی که خواهان سقط جنین از طرق قانونی می باشند درابتدای امر پس از تهیه مدارک مذکور به ادراه پزشک قانونی استان یا شهرستان خود مراجعه کنند و فرم مخصوص و مربوطه را تکمیل نمایند. به دنبال تکمیل فرم مربوطه زن می بایست تمام مدارک مربوطه اعم از گواهی پزشکی و سونوگرافی و .. را تقدیم نماید. پس از اخذ مدارک مربوطه، کارشناسان پزشکی قانونی تحقیقات لازم را انجام داده و درصورت وجود شرایط لازم مجوز سقط جنین صادرمی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *