حذف نام همسر

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق : به دلیل این که فسخ نکاح و طلاق جزء خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آن با خبر باشند، افراد زیادی وجود دارند که بعد از وقوع طلاق، خواهان پاک کردن نام همسر سابق خود ازشناسنامه شان می باشند.

اگر مرد درهنگام عقد طلاق گیرد و همسر او همچنان دوشیزه باشد، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را ثابت کند، از جمله گواهی پزشکی قانونی، نام طرفین را از شناسنامه حذف می کند.

اگرمرد برای باردوم دوشیزه ای را عقد نماید و در همان حال طلاق دهد، حذف این موضوع(طلاق) از شناسنامه ممکن نخواهد بود . در این گونه موارد بعد از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعویض شناسنامه نسبت به حذف ازدواج و طلاق قبلی اقدام می شود.در المثنی شناسنامه زن یا مرد، آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات، جملگی منعکس خواهند شد.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد ازطلاق

مطابق قانون ، چنان چه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، انتخاب همسر و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت مراجعه و درخواست برای حذف نام  وهر یا زن سابق را ارائه دهد.

حذف نام همسر

حذف اسم از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است. به نظر می رسد حذف نام  برای ازدواج دوم میسر است و در خصوص ازدواج های بعدی امکان پذیر نیست.

حذف نام همسر

اگر در دوران عقد جدایی انجام شده باشد، دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق، باید قابل استنباط باشد. بنابراین چنان چه زن پس از عقد و قبل از نزدیکی از همسر خود جدا شود، با اخذ گواهی بکارت از پزشکی قانونی و ارائه دادخواست به دادگاه می تواند تقاضای حذف نام شوهر را از شناسنامه اش کند.

در مورد حذف نام زن و مردی که فوت کرده باید گفت درصورت ثبت شدن ازدواج ، فرد می تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش اقدام و نام همسرفوت شده را از شناسنامه اش حذف کند در این رابطه می توانید از وکلای گروه حقوقی عدل جویان ، مشاوره حقوقی تلفنی رایگان دریافت نمایید .

اگر زن باکره نباشد و ازهمسراول خود جدا شده باشد، تا قبل ازازدواج دوم، نام همسر اول در شناسنامه وی باقی خواهد ماند و تنها پس از ازدواج دوم می تواند تقاضای پاک کردن نام زن را از شناسنامه خود به ثبت احوال ارائه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *