دعوی تخلیه ید

دعوی تخلیه ید : دعوی تخلیه ید یکی از دعاوی بسیار مهمی است که در محاکم حقوقی و به دفعات بسیاری صورت پذیرفته است. با این حال عنوان حقوقی آن در بسیاری از موارد به صورت صحیح نگاشته نشده و در برخی از موارد نیز دعوی دیگری بدین عنوان مطرح می گردد.
تمام این اشتباهات ناشی از عدم بینش حقوقی عامه جامعه می باشد. در این مقاله شما را با اصول صحیح طرح یک دعوی حقوقی در خصوص تخلیه ید آشنا می سازیم.

تخلیه ید به چه معناست؟

تخلیه در لغت به معنای خالی ساختن و اخراج نمودن است. ید نیز به عنوان یک لغت عربی به معنای دست بوده و اجتماع این دو کلمه نیز به معنای خارج نمودن ملک و یا وسیله ای در دست دیگری است.
تخلیه ید با خلع ید که یک اصطلاح حقوقی دیگر است متفاوت بوده و هر کدام به یک دعوی مجزا اشاره دارند. در واقع خلع ید به معنای رفع تصرف غیر مجاز توسط فردی است که به صورت غاصبانه بر تصرف یک ملک غیر منقول اقدام نموده است برای توضیحات بیشتر در ادامه با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید….

  ملاقات با فرزند بعد از طلاق

تفاوت تخلیه ید و خلع ید از حیث نحوه ی تصرف

خلع ید و تخلیه ید شباهت های عملی بسیاری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال در زمان طرح دعوی جهت خلع ید و یا تخلیه ید، خواهان در هر صورت خواستار رفع تصرف متصرف غیر قانونی است.
با این حال پایه تصرف در خلع ید، از همان ابتدا غیر قانونی بوده و استیلای فرد به صورت کاملا غاصبانه صورت پذیرفته است اما پایه تصرف در دعوی تخلیه ید بر اساس مجوز قانونی و اجازه صاحب مال مورد نظر صورت می باشد. بهترین مصداق مورد نظر در خصوص دعوی تخلیه ید، عدم تخلیه ملک استیجاری توسط مستاجر پس از اتمام مدت اجاره نامه است.

تفاوت تخلیه ید و خلع ید از حیث نوع مال مورد نظر

مال مورد نظر در دعوی خلع ید باید از نوع مال غیر منقول باشد. منظور از مال غیر منقول، اموالی از قبیل مغازه، آپارتمان، زمین و هر گونه مالیست که قابلیت انتقال عملی و جابجایی را نداشته باشد.
اما در دعوی تخلیه ید، مال مورد نظر ممکن است منقول و یا غیر منقول باشد.

بنابراین فرد می تواند دعوی مورد نظر را در خصوص تخلیه ید از متصرف غیر قانونی خودروی خود مطرح نماید. دقت نمایید که خودروی مورد نظر باید در ابتدا با رضایت کامل مالک خودرو در اختیار متصرف قرار گرفته باشد اما پس از اتمام مدت مجوز و درخواست مالک از تسلیم خودرو خودداری نماید.
دعوی تخلیه ید در خصوص اموال منقول بیش از هر چیز بر پایه به امانت گذاردن مال مورد نظر نزد امین رخ می دهد.

  ثبت شرکت با مسولیت محدود

دعوی تخلیه ید

دعوی تخلیه ید دارای ماهیت غیر مالی و دعوی خلع ید دارای ماهیت مالی است. اصولا دعاوی مالی دارای هزینه دادرسی بسیار بیشتری در مقایسه با دعاوی غیر مالی هستند.
بنابراین در صورت طرح دعوی تخلیه ید، شما هزینه دادرسی کمتری را تقبل خواهید نمود. با این حال در صورت مطرح نمودن یک دعوی با عنوانی اشتباه و یا در مرجع غیر صالح، با اطاله دادرسی مواجه خواهید شد و مبلغ پرداخت شده مسترد نمی گردد.

تفاوت تخلیه ید و خلع ید از حیث مرجع صالح به رسیدگی

محاکم حقوقی به دعوی مطرح شده در حوزه قوانین مربوط به حقوق مدنی رسیدگی می کنند. با این تفاوت که رسیدگی به دعوی تخلیه ید در صلاحیت شورای حل اختلاف و رسیدگی به دعوی خلع ید در صلاحیت دادگاه عمومی است.
همچنین تفاوت دیگری در این خصوص وجود دارد، ماهیت رای صادر شده از جانب محاکم فوق الذکر است. رای شورای حل اختلاف از نوع دستور بوده و به سرعت و ظرف یک هفته قابلیت اجرایی میابد. اما رای صادره از محاکم حقوقی به صورت حکم بوده و قابلیت اعتراض و تجدید نظر خواهی را دارد.

ادله اثبات دعوی تخلیه ید و خلع ید

مالکیت بر ملک و یا مال منقول در دعاوی مورد نظر شرط اثبات دعوی نمی باشد. با این حال مالکیت بر منافع حداقل شرط طرح دعوی است. خواهان باید در طرح دعوی خلع ید و یا تخلیه ید ذی نفع باشد در غیر این صورت خوانده می تواند به اصالت دعوی اعتراض نموده و آن را رد نماید.
ارائه سند مالکیت مهمترین وسیله اثبات دعوی است. با این حال تمامی ادله اثبات مالکیت نیز در صورت اعتبار قانونی قابلیت اشاره دارند. از جمله قرارداد عادی مالکیت بر عین مال و یا منافع آن، سابقه تصرف و شهود معتبر.

  هزینه حضانت از فرزند با چه کسی است؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *