اخذ مهریه بعد از فوت شوهر

اخذ مهریه بعد از فوت شوهر : اخذ مهریه بعد از فوت مرد چگونه خواهد بود؟ یا تکلیف مهریه بعد از فوت شوهر چیست؟اگر شوهر فوت کند زن این اجازه را خواهد داشت که مطالبه مهریه خودرا به طور کامل از اموالش بردارد و می تواند‌ هرگونه تصرفی در مهریه خود داشته باشد.

طبق قوانین و همانطور که همه ما مطلع هستیم در واقع زن بعد از عقد وارث تمام مهریه خود خواهد بود و در صورتی می توان مرد را از پرداخت مهریه معاف کرد که در بین زوج نزدیکی صورت نگرفته باشد، مثلا اگر در دوران عقد طلاق صورت بگیرد زن حق ندارد تمام مهریه خود را طلب کند و دادگاه فقط نصف مهریه را برای او در نظر می‌گیرد در ادامه با وکیل مهریه عدل جویان همراه باشید.

آیا بعد از فوت به زن مهریه تعلق می گیرد؟

شاید برای شما سوال باشد که اگر زن و مرد در آستانه جدایی باشند و مرد فوت کند و مالش به وارث برسد، آنوقت آیا بعد از فوت به زن مهریه تعلق می گیرد؟ که در جواب این پرسش باید بگوییم که اگر شوهر زن فوت کند و ارث او به وارثش اهدا گردد زن می تواند به دادگاه رفته و مهریه خود را از وارث شوهرش طلب کند.

طبق قوانین دادگاه این اجازه را به زن خواهد داد که مهریه خود را از وارث همسرش طلب کند و در صورت وجود چنین شرایطی زن می تواند تمام مهریه را از وارث شوهرش دریافت کند و این در صورتی است که مرد و زن چه نزدیکی داشته باشند و چه  باشند ربطی به اخذ مهریه از وارث نخواهد داشت و تمام مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.

اخذ مهریه بعد از فوت شوهر

آیا در صورت عدم وجود ارث شوهر این امکان وجود داد که مهریه را از وارث طلب کرد؟

در مواردی مشاهده شده که زن و مرد از هم جداشده و مرد فوت کرده است و مالی ندارد که وارثش برسد، به همین دلیل زن از وارث طلب مهر کرده است که در صورت وجود چنین شرایطی باید به شما بگوییم که اگر مردی فوت کند و ارثی از خود به جای نگذارد و ارث او بسیار کم باشد زن این اجازه را ندارد که مهر را از وارثین طلب کند و در واقع طبق قوانین وارثین هیچ گونه مسئولیتی در قبال مهر زن نخواهند داشت.

مطالبه مهریه پس از فوت شوهر

اخذ مهریه بعد از فوت شوهر

در صورتی که مرد فوت کند و ارث باقی مانده از او کفاف مهریه زن را بدهد اما طلبکاری هم در این میان وجود داشته باشد، شرایط به این شکل خواهد بود که اگر مرد فوت کند و از او یک باب آپارتمان سیصد میلیون تومانی به عنوان ارث باقی مانده باشد، و در این میان فرد طلبکاری هم وجود داشته باشد که‌مبلغ دویست میلیون چک از فرد داشته باشد و بتواند زودتر از زن برای توقیف مهریه اقدام کند دادگاه این اجازه را به او خواهد داد که تمام طلب خود را از ارث به جا مانده بردارد و در واقع اولویت با او خواهد بود. اما اگر زن بتواند زودتر از طلبکاران برای اخذ مهریه از ارث شوهرش اقدام کند، اولویت با او خواهد بود و این امکان را خواهد داشت که تمام مهریه خود را از مال همسرش بردارد.

اگر زن و طلبکار هردو برای وصول طلب خود اقدام کنند دادگاه اولویت را به  زوجه خواهد داد  .اگر شوهر فوت کند،در صورتی که مهریه زن به صورت وجه نقد تعیین شده باشد طبق قوانین به نرخ روز مساحبه خواهد شد ولی اگر مهریه سکه باشد بدون توجه به قیمت سکه زن این امکان را خواهد  داشت که عین مهریه خودرا طلب کند.

تفاوت مهریه زن قبل و بعد از فوت همسر

اگر زنی قبل از فوت همسر خود قصد طلب مهریه از همسر را داشته باشد ولی قصدش طلاق و جدایی نباشد، دادگاه این امکان را به او خواهد داد که تمام مهر خودرا طلب کند اما اگر زن و مرد طلاق بگیرند و مرد فوت کند مهریه زن نصف خواهد شد، زیرا کار به جدایی کشیده شده است. در صورتی‌که مرد در زمان حیاط خود به همسرش تمام مهریه را پرداخت کرده باشد و سپس کارشان به طلاق برسد و مرد نیز فوت کند، وارث مرد این اجازه را خواهند داشت که از همسر مرد نصف مهریه را طلب کرده و بگیرند. همچنین دادگاه نیز در صورت جدایی نصف مهریه زن را از او گرفته و نصف دیگر را به او خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *