اجاره بها

اجاره بها : برای تعیین اجاره بها چه روش هایی وجود دارد؟همیشه و در همه جا مهمترین مسئله میان مستاجر و صاحبخانه تعیین اجاره بها می باشد و صاحب خانه است که آن را تعیین می کند و حق به جانب است و ادعای زیادی برای تعیین اجاره بها دارد. مستاجر نمی تواند اعتراض کند زیرا ممکن است در این صورت همه چیز لغو و فسخ اجاره شود و باید به دنبال خانه و ملک دیگری بگردد.

برای اینکه مشکلات میان صاحبخانه یا موجر و مستاجر زیاد نشود باید به صورتی با هم کنار بیایند. برای تعیین کردن اجاره بها چندین روش وجود دارد که ما در این متن به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

ابتدای هر سال با توجه به نرخ تورم، حقوق کارکنان دولتی هم تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد. بر این مبنا صاحبان املاک هزینه اجاره را نیز تغییر می دهند و افزایش می دهند و دلیل این کار آنها تورم است و می‌خواهند با این مبلغ امرار معاش کنند.

اجاره بها

مقدار اضافه شده به اجاره بها معمولا تا سقف ۳۰ درصد می باشد. برای تعیین اجاره یک روش تعزیراتی وجود دارد و اداره تعزیرات توسط کارشناس مسکن خود این کار را انجام می دهد.
ولی این روش ادامه پیدا نکرد زیرا مبلغ  بسیار بالا بود و مستاجر قادر به پرداخت به صورت منظم نبود. روش دیگری برای تعیین اجاره عرف منطقه است که در بسیاری از محله ها و مناطق اجاره بها بر این طریق تغییر می‌ ‌کند و افزایش می یابد.

اجاره بها

در این روش فرد مستاجر می تواند نسبت به هزینه بالای موجر اعتراض کند در مناطقی نرخ مسکن بالا نمی رود و دلیل آن هم قدرت مالی پایین مستاجران است. اگر صاحبخانه ای مبلغی به جز عرف جامعه بدهد کسی هم ملک او را اجاره نخواهد کرد در ادامه با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

تعیین اجاره بر اساس متر مربع و تناسب مبلغ

یکی از جدید ترین روش ها برای تعیین اجاره مترمربع می باشداین روش به تازگی مورد توجه صاحبان ملک و مستاجران قرار گرفته است.
در این روش صاحبان ملک بر اساس هر متر مربع هزینه معین می‌کنند. اگر مبلغ بسیار بالا باشد کسی آن را اجاره نمی کند و کم کم ملک کنار می‌رود. مثلا اگر منزلی ۱۰۰ متر باشد ۱۰۰ میلیون برای اجاره بهای آن معین می‌شود که به عبارتی هر متر مربع ۱ میلیون تعیین شده دارد.

این روش بسیار مورد توجه است و کاربرد فراوانی هم دارد. اما روش تناسب به مبلغ رهن و اجاره بها آخرین راه حل شناخته شده برای تعیین اجاره بها می باشد.

یکی از رایج ترین روش ها برای تعیین اجاره  تناسب است. تناسب میان ساختمان و ملک با مبلغ بسیار مهم است و هر چقدر ملک و خانه نوساز تر باشد مبلغ افزایش می یابد و برعکس آن هر مقدار ساختمان کهنه تر باشد مبلغ کاهش پیدا می‌کند. همچنین برای این که مستاجر بخواهد مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کند و یا برعکس مبلغ اجاره را به رهن تبدیل کند این روش بهترین مورد برای انجام این کار است.

دریافت اجاره بها

اگر مستاجر قبلی تمامی اجاره بهای ملک را از یک سال قبل پرداخت کرده باشد و مالک آن را دریافت کرده باشد، فرد خریدار جدید هم نمی تواند دوباره از مستاجر هزینه ای دریافت کند و هم نمی تواند به مالک قبلی برای گرفتن هزینه ها بعد از تاریخ مبایعه نامه مراجعه کند. زیرا او ملک و خانه را در وضعیت فعلی و جدید خریداری کرده است و این کار باید در حین تنظیم قرارداد مطرح و انجام شود و بعد از آن فایده‌ای ندارد و اگر چنانچه خریدار اطلاعی از وضعیت نداشته باشد و خانه را با قیمت یک ملک آزاد خریداری کرده باشد در این صورت فقط دو راه دارد.

یکی اینکه خیار حاصل از ملاک ماده ۵۳ قانونی مدنی و دوم اینکه خیار غبن به علت اینکه ملک مسلوب المنفعه را با قیمت ملک آزاد خریده است و خصوصاً زمانی که تمامی اجاره ها توسط مالک قبل گرفته شده باشد.

مطابق با ماده ۴۱۹ قانون مدنی، در بررسی کردن غبن، می بایست شرایط معامله هم در نظر گرفته شود و از شرایط معامله تسویه بودن و مسلوب المنفعه بودن است که در قیمت ملک نیز تأثیرگذار است. اگر خریدار جدید از خیار فسخ خود استفاده نکند نمی‌تواند مبلغ اجاره بهایی را که مالک قبلی گرفته است را بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *