گرفتن نصف اموال مرد

گرفتن نصف اموال مرد : شرط تنصیف دارایی یا گرفتن نصف اموال مرد ، همان شرطی است که در صفحه هشتم قباله نکاح به چشم می خورد و بسیاری از زوجین بدون دقت در مفاد آن اقدام به امضا می کنند. دفاتر رسمی ثبت ازدواج موظف می باشند پیش از جاری نمودن خطبه عقد، مفاد عقد نامه را با تمامی جزئیات موجود برای طرفین عقد نکاح توضیح دهند با این حال کمتر شاهد چنین امری بوده و معمولا هیچ گونه اعتراضی نیز نسبت به عدم رعایت این موضوع صورت نگرفته است.

گرفتن نصف اموال مرد

شرط تنصیف دارایی در قباله نکاح

به سند ازدواج خود نگاهی بیاندازید! در صفحه هشتم، یک بند تحت عنوان تنصیف دارایی و به صورت ذیل وجود دارد که بیان داشته است:

ضمن عقد نکاح زوجه شرط نمود که هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاری نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او بدست آورده است یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

در این متن کوتاه، مسائل بسیاری مطرح شده است که ممکن است برای بسیاری از افراد مستتر به نظر برسد. در ادامه این بند از قباله ازدواج را تشریح می کنیم.

  چه زمانی مهریه به زن تعلق نمی گیرد

تنصیف دارایی در قانون

شما در هیچ کدام از مواد قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده، حقی مبنی بر درخواست نصف دارایی مرد در زمان طلاق را نمی بینید. بنابراین می توان این گونه استدلال نمود که با توجه به ظاهر قوانین خصوصی در ایران نمی توان حق زن بر دریافت نصب دارایی مرد را به رسمیت شناخت اما با توجه به روح قوانین و امکان پذیرش شرط ضمن عقدی که خارج از چارچوب شرع و قانون نباشد، می توان به شرط تنصیف دارایی وجهه قانونی بخشید.

شرایط گرفتن نصف دارایی مرد

دارایی مرد در زمان طلاق همواره مشمول شرط تنصیف دارایی نمی گردد بلکه در قباله نکاح شرایط خاصی جهت احقاق آن ذکر شده است و عدم تحقق یکی از شروط مورد نظر مانع صدور حکم تنصیف دارایی به نفع زن می گردد. این شرایط عبارتند از:

  • طلاق از طرف زوج باشد؛ بنابراین در طلاق توافقی و یا طلاقی که از جانب زن درخواست شده است نمی توان به آن ترتیب اثر داد.
  • اگر طلاق از جانب زوج باشد اما زوج اثبات نماید که علت طلاق به دلیل سوء رفتار و سوء معاشرت زن و تخلف وی از وظایف زناشویی بوده، شرط تنصیف دارایی اجرا نمی گردد.

امروزه بسیاری از زنان به علل مختلف از جمله سوء رفتار مرد و ایجاد محدودیت های غیر قانونی و غیر انسانی در زندگی و از جانب زوج، ملزم به درخواست طلاق می گردند درحالی که خلأ چنین مسئله ای در شرط تنصیف دارایی مشاهده می گردد. وکیل خانواده ماهر با توجه به قوانین مکتوب دیگر می توانند حق زن مبنی بر گرفتن نصف اموال مرد به علت چنین مسئله ای را به تادیه نمایند.

  وکیل مهریه ، 100% مسلط به قوانین جدید 1400

تغییر مفاد شرط تنصیف دارایی

زن و شوهر می توانند پیش از امضای سند ازدواج و یا حتی در جریان زندگی زناشویی نیز شروط ضمن عقد نکاح را در چارچوب قانون و شرع تغییر دهند. به عنوان مثال می توان به شرط تنصیف دارایی مرد در زمان طلاق اشاره کرد که زوجین می توانند در خصوص آن به نحو  دیگری توافق کنند. مثلا زوج قبول کند که حتی در صورت طلاق هرچند از جانب زوجه، نصف دارایی خود را به وی ببخشد. همچنین ممکن است زن قبول کند که در زمان طلاق صرفا ربع از اموال مرد را دریافت نماید.

دادخواست تنصیف داریی مرد

زمانی که مرد درخواست طلاق داده است بهتر می باشد زن لیست اموال قانونی مرد را تهیه نموده و آن را در قالب دعوی تقابل و با موضوعیت مطالبه نصف اموال مرد، به دادگاه مورد نظر تقدیم نماید. اگر مرد پیش از درخواست طلاق اموال خود را به دیگری منتقل کرده باشد، اثبات معامله صوری و با هدف عدم دسترسی زن به آن بسیار دشوار است اما اگر پس از درخواست طلاق باشد زن می تواند به راحتی آن را اثبات نماید.

تنصیف دارایی به تمامی اموال مرد پس از عقد نکاح اشاره دارد!

دقت کنید که در زمان تنظیم دعوی تنصیف دارایی نمی توانید تمامی اموال مرد اعم از اموالی که قبل از عقد با شما به دست آورده است را وارد لیست مورد نظر کنید. صرفا باید اموالی که پس از عقد نکاح به دست آمده است و اسناد لازم جهت اثبات آن موجود است را در این لیست قید نمایید.

  نمونه رای تقسیم ارث،نمونه رای تقسیم ترکه 

اجرای شرط تنصیف دارایی مرد پیش از طلاق

قانون اجرای خطبه عقد را منوط به اجرای تمام حقوق مادی و معنوی زن نموده است. بنابراین تا زمانی که مرد نصف اموال خود پس از عقد نکاح و یا مالی معادل آن را به زوجه تقدیم نکرده است، قانون نیز از اجرای صیقه طلاق خودداری خواهد کرد. صدور حکم طلاق به معنای طلاق نمی باشد بلکه طلاق زمانی در مسیر قانونی خود قرار می گیرد که صیقه خوانده شود و مورد پذیرش مرد واقع گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *