چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم؟

چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم؟ امکانی فراهم شده است تا زندانیان بتوانند به جای تحمل حبس آن را به جزای نقدی تبدیل کنند و با پرداخت آن از زندان آزاد بشوند. در روزهای اولی که راجب این قانون در ایران صحبت شد قضات به این موضوع به چشم یک شوخی نگاه می کردند و تصور نمی شد که امکان تبدیل حبس به جزای نقدی وجود داشته باشد اما مجازات های جایگزینی در یک مدت زمان بسیار کوتاه توانستد در ایران جا بیفتند و امروزه در بیشتر پرونده ها قاضی سعی می کند با پرداخت جزای نقدی فرد را از تحمل حبس بازدارد.

شاید برایتان سوال باشد که چه‌ مجازات هایی قابل تبدیل به جزای نقدی هستند که ما در مطلب چگونه زندان به جزای نقدی تبدیل کنیم به شما توضیح خواهیم داد با وکیل کیفری عدل جویان همراه باشید.

 چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم؟

چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم؟

اگر فردی مرتکب قتل عمد و یا متهم به پرداخت دیه شود دیگر نمی تواند مجازات خودرا تبدیل کند و باید منتظر حکم صادر شده از طرف دادگاه باشد. اما اگر فردی جرائمی مثل فروش مواد مخدر و موارد این این قبیل را به صور عمدی یا غیر عمدی انجام دهد به او این امکان داده می شود که‌مجازات حبس خودرا به جزای نقدی تبدیل کند. به اینگونه مجازات ها که قابل تبدیل به جزای نقدی هستند مجازات های تعزیری گفته می شود که معمولا در بیشتر پرونده ها مشاهده شده است فرد پرداخت جزای نقدی را به جای تحمل حبس انتخاب می کند و سعی می کند با پرداخت وجه محاسبه شده توسط دادگاه از زندان آزاد شود و حبس نکشد.

  تحریر ترکه چیست و چگونه انجام می شود ؟

خریدن زندان با پول

از مهم ترین دلایلی که این قانون در قوانین مجازات اسلامی به تصویب رسید این بود که طبق تحقیقات دادگاه راجب متهمان محکوم به مجازات های تعزیری، نتیجه بر این مبنا بود که حبس های کوتاه مدت و یا شلاق و مجازات های از این قبیل، نتیجه خوبی ندارد و نمی تواند فرد را از انجام خلاف دور کند، در تحقیقات مشخص شد که زیان مجازات های تعزیری از سود آن بیشتر است و فردی که مجبور به تحمل این گونه مجازات ها باشد بیشتربه خلاف گرایش پیدا ی کند ، به همین دلیل این تصمیم گرفته شد که به جای تحمل حبس مجازاتی مثل پرداخت وجه نقد در نظر گرفته شود.

چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم؟

پس از تصویب این قانون میران جرائم بسیار کاهش یافت و می توان گفت که این قانون به درستی عمل می کند. در مقاله چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کنیم باید بیان داشت که امروزه در سراسر کشور مجازات جرائم عمدی و غیر عمدی توسط دادگاه تبدیل به پرداخت جزای نقدی شده و فرد مدت زیادی در حبس نخواهد بود.

تبدیل مجازات حبس شامل چه کسانی نمی شود؟

شاید با خود فکر کنید که چون اکثر افراد مجرم می توانند از قانون تبدیل مجازات به جزای نقدی استفاده کنند این قانون شامل همه افراد می شود که در این مورد باید به شما بگوییم که خیر این گونه نیست و قانون تبدیل مجازات حبس برای برخی افراد قابل اجرا نمی باشد و این افراد باید حبس خودرا تحمل کنند.

  مشاوره حقوقی رد ترکه

فردی که نمی تواند از قانون تبدیل مجازات استفاده نماید توسط دادگاه شناسایی می شود و حتما شرایطی داشته که دادگاه اجازه تبدیل مجازات او را ندارد. برای مثال فردی که کمتر از پنج سال از جرم او گذشته باشد و یک بار به حبس تا شش ماه و بار دیگر به حبس بالای شش ماه متهم شود، نمی تواند از قانون تبدیل مجازات استفاده کند و باید حبس خود را تحمل کند.

چند مورد از تبدیل های مجازات حبس

افرادی که به حبس متهم شده اند در صورتی که با قاضی اجرای حکم همکاری کنند و در انجام خدمات عمومی به صورت رایگان فعالیت کنند، قاضی برای آن ها شرایط استفاده از قانون تبدیل مجازات حبس را وضع می کند و در این صورت آن ها می توانند از این قانون استفاده نمایند.

چند نمونه از خدماتی که جایگزین حبس می شوند و باید درمقاله چگونه زندان را به جزای نقدی تبدیل کینم باید بیان کنم عبارت است ازخدمات شامل سواد آموزی، آموزش های علمی، فنی حرفه ای، آموزش سبک زندگی، دینی، هنری، فرهنگی، امور بهداشتی و درمانی، مشاوره و روان درمانی، نگهداری از سالمندان و کودکان، ارائه خدمات در کارگاه ها و امور بهداشتی و ترک اعتیاد می شوند.

درصورتی که فرد زندانی و یا همان مجرم در هر یک از امور زیر به صورت رایگان خدمت کند، این امکان را دارد که از تبدیل مجازات حبس استفاده کند و آزاد شود.

  معاملات اموال مسروقه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *