مشاوره حقوقی مطالبه دیه

مشاوره حقوقی مطالبه دیه : دیه به وجهی گفته می شود که برای جنایات عمدی و غیر عمدی پرداخت می شود.

این جنایات معمولا قصاص ندارند و طبق ماده ۱۷قانون مجازات اسلامی فردی که مرتکب جنایت شده است باید مبلغی را به شخص پرداخت کند.

دیه بر اساس نوع و میزان جنایت تقسیم می شود و همه جنایات دیه یکسانی ندارند.

مثلا فردی به قصد دعوا شخص دیگرا را زخمی می کند که دادگاه با توجه به میزان خسارتی که به بدن شخص وارد شده دیه رو مقرر می کند و یا فردی در تصادف باعث مرگ کسی شده و اتومبیلش بیمه نیست که در این صورت فرد باید دیه کامل بپردازد که مبلغ سنگینی می باشد.

دیه اعضای مختلف بدن نیز باهم تفاوت دارند مثلا فردی که به بینی کسی صدمه وارد کرده طبق ماده ۴۴۸ قانون باید بر اساس عضو آسیب دیده دیه پرداخت کند که دیه بینی نیز تقریبا دیه سنگینی محسوب می شود و باید توسط فرد متهم پرداخت شود.

اگر فرد جنایتکار توان پرداخت دیه را نداشته باشد دادگاه چه حکمی را صادر می کند؟

نکته قابل توجه در مشاوره حقوقی مطالبه دبه در بعضی از موارد فرد جنایتکار توان مالی ندارد و نمی تواند دیه خود را پرداخت کند که در این صورت شرایط کاملا تفاوت دارد و دادگاه حکم متفاوت تری را صادر می کند.

فرض کنید فردی در یک جدل دست شمارا شکسته یا به آن آسیب رسانده است شما به دادگاه رفته و از او شکایت می کنید و دادگاه برای شما دیه تعیین می کند اما فرد جنایت کار دیه را پرداخت نکرده و توان مالی ندارد، آنوقت باید طبق جنایتی که انجام داده است حبس را تحمل کند.

مشاوره حقوقی مطالبه دیه

دادگاه بر اساس میزان جنایت انجام شده توسط فرد اورا به یک یا چند سال محکوم می کند و میزان حبس به میزان جنایت فرد بستگی خواهد داشت.

چند مورد از جنایاتی که به آن ها دیه تعلق می گیرد

  1. هرگونه جنایتی که باعث شکستن استخوان فرد شود، حتی اگر هیچ گونه جای زخمی مشاهده نشود به آن دیه تعلق می گیرد و فرد جنایت کننده باید ده صدم دیه کامل را به شخص پرداخت کند.
  2. اگر فرد جنایتکار صدمه ای به شخص وارد کند که درمان آن فقط با جابه جایی استخوان شخص میسر باشد، باید بهاو دیه پرداخت کند و دیه آن پانزده صدم دیه کامل می باشد.
  3. اگر صدمه ای به کیسه مغز فرد وارد شود دیه سنگین محسوب شده و فرد آسیب زننده باید یک سوم دیه کامل را به شخص پرداخت کند.
  4. هرگونه صدمه ای که به داخل بدن شخص وارد شود و با سلاح سرد یا گرم انجام شده باشد نیز از جمله دیه های سنگین محسوب شده و طبق قانون فرد جنایت کننده بایدیک سوم دیه کامل را به شخص آسیب دیده پرداخت کند.

نحوه مطالبه دیه

اگر شما نیز از افرادی هستید که توسط فردی آسیب بدنی دیده اید و تمایل دارید که از این فرد دیه دریافت کنید باید با وکیل کیفری دفتر وکالت عدل جویان از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید  و به کمک بهترین وکیل تهران به دادگاه مراجعه کرده و از این فرد شکایت کنید.

میزان دیه ای که به شما تعلق می گیرد طبق مواردی که در بالا گفتیم محاسبه می شود و باید از قاضی بخواهید که این فرد را به دادگاه فرا بخواند و از او دیه را مطالبه کند.

پس از انجام مراحل قانونی مطالبه دیه، فرد جنایت کننده یا باید به شما دیه پرداخت کند و یا برابر جنایتی که مرتکب شده است حبس را تحمل کند.

اما در بیشتر موارد فرد به شما دیه پرداخت خواهد کرد، اگر فکر می کنید که توانایی صحبت در دادگاه یا وقت آن را ندارید بهتر است از وکلای دل سوز ما  مشاوره حقوقی رایگان بگیرید تا از شما در دادگاه حمایت کند و از حقتان دفاع کند.

مشاوره حقوقی مطالبه دیه

تصور کنید که تصادف کرده اید وبه شما نصف دیه کامل تعلق گرفته است در این صورت اگر از یک وکیل کاردان استفاده کنید زودتر به حق خود می رسید و دیه شما پرداخت خواهد شد.

همچنین وکیل به جای شما در همه جلسات دادگاه حاضر شده و نیاز به حضور شما نیست، توجه داشته باشید که وکیل کیفری در انجام امور قانونی از شما آگاه تر است و به راحتی می تواند دیه شما را از فرد جنایت کار بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *