پاک کردن سوء پیشینه سرقت

پاک کردن سوء پیشینه سرقت : سوء پیشینه از جمله مسائلی است که در حوزه حقوق کیفری و در ارتباط با حقوق اجتماعی افراد مطرح می گردد. سوء پیشینه با آنچه که بسیاری از افراد تصور می کنند متفاوت بوده و همین امر ضرورت تعریف سوء پیشینه و یا همان سابقه کیفری موثر را نمایان می‌سازد.
پیش از پرداختن به رفع سوء پیشینه سرقت باید بدانیم که قانون مجازات اسلامی در خصوص سوء پیشینه چه چیزی بیان می کند؛ سپس در ادامه سابقه کیفری موثر در جرم سرقت و نحوه پاک کردن آن را بیان خواهیم کرد. اگر خودتان و یا یکی از اطرافیان و دوستان شما درگیر پرونده سرقت شده است پیشنهاد می کنیم با ادامه این مقاله ما را همراهی نمایید.

پاک کردن سوء پیشینه سرقت

سوء پیشینه چیست؟

سوء پیشینه با سابقه کیفری متفاوت است. در واقع سابقه کیفری به دو نوع سابقه کیفری موثر و سابقه کیفری غیر موثر در حقوق اجتماعی فرد تقسیم می شوند. سوء پیشینه همان سابقه کیفری موثر است و صرفاً مشمول برخی از جرائم با مجازات های تعیین شده در قانون می گردد.
برای اینکه یک جرم مشمول سابقه کیفری موثر و یا همان سوء پیشینه کیفری گردد باید در زمره‌ جرائم ذکر شده در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی باشد و علاوه بر آن مجازات مورد نظر نیز در خصوص فرد اجرا شود در غیر این صورت نمی ‌توان از سوء پیشینه کیفری برای مجرم و متهم نام برد.

  شکایت فحاشی تلفنی

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی در خصوص سوء پیشینه چه می گوید؟

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مهم ترین ماده ای است که در راستای تعیین سوء پیشینه بدان مراجعه می‌شود. این ماده بیان می‌کند که:
محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

 • الف) ۷ سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
 • سه سال در محکومیت به قطع عضو و قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
 • دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه ۵

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی طی سه تبصره بیان می‌کند که:

 1. تبصره اول) در غیر از موارد فوق مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود اما در گواهی های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی شود مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
 2. تبصره دوم) در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی اجراییه مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می شود.
 3. تبصره سوم) در عفو و آزادی مشروط اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت های فوق از زمان عفو و یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می شود.
  نحوه رفع سوء اثر از چک برگشتی

سابقه محکومیت موثر در جرم سرقت

در مطالب فقهی سرقت به دو نوع سرقت تعزیری و سرقت مشمول حد تقسیم می‌شود اما در زبان عامیانه و میان دکترین حقوق دو نوع اصطلاح سرقت ساده و سرقت مشمول سابقه کیفری موثر رواج بیشتری دارد. اغلب سرقت‌هایی که در طول سال و توسط سارقین در نقاط مختلف کشور رخ می‌دهد در زمره‌ سرقت‌های ساده قرار داشته و مشمول سابقه کیفری موثر نمی شوند؛ به عنوان مثال اگر شخصی به اتهام سرقت چند روز را در بازداشت و یا زندان گذرانده باشد حتی اگر این اتهام منجر به محکومیت او گردد اما در مدت کوتاهی آزاد شود و یا رضایت شاکی جلب گردد منجر به ثبت سابقه کیفری موثر نمی شود.
منظور از سرقت ساده سرقتی است که مشمول یک روز الی دو سال زندان گردد. در صورتی که مجازات مقرر شده برای جرم سرقت بیش از دو سال باشد در زمره محکومیت کیفری موثر قرار خواهد گرفت. دقت کنید که اگر مجازات مورد نظر دوسال باشد و نه بیشتر در سابقه کیفری مجرم ثبت می گردد اما در گواهی سوء پیشینه درج نمی شود.

پاک کردن سابقه کیفری موثر در جرم سرقت

جرم سرقت با توجه به نوع عمل ارتکابی ممکن است در درجاتی از مجازات های تعزیری قرار بگیرد. مجازات هایی که در درجات ششم، هفتم و هشتم قرار دارند نیازی به پاک کردن سابقه کیفری نداشته و مشمول سوء پیشینه موثر نمی گردند اما مجازات های درجه ۵ که مشمول دو تا پنج سال زندان می گردد پس از گذشت۲ سال منجر به پاک شدن سوء پیشینه کیفری می گردد اما با توجه به بند ب ماده ۲۵ حبس درجه ۴ و بالاتر نیازمند سه سال محرومیت از حقوق اجتماعی جهت پاک شدن سوء پیشینه کیفری هستند.

  وکیل جرایم رایانه ای , مشاوره رایگان با بهترین وکیل جرایم رایانه ای در تهران
4 پاسخ
  • مهرداد عبداللهی
   مهرداد عبداللهی گفته:

   سلام. سپاس از شما که مطالعه کردین و برای یادگیری نکات حقوقی کاربردی وقت گذاشتین. در صورت نییاز با ما تماس بگیرید۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱

   پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  وقتتون بخیر
  بنده در سال ۹۳ به جرم سرقت با یکی از دوستان دستگیر شدم
  بعد مراحل بازجویی مارو فرستادن زندان و چهار ساعت زندان بازداشت بودم و با وثیقه آزاد شدم
  قاضی حکم ۶ماه حبس بهمون داد اما اعتراض زدیم و الان که سال ۹۹هستش هیچ خبری از دادگاه ما نیست و قاضی پرونده زده پرونده دارای ابهام می‌باشد

  الان رفتم سو پیشینه بگیرم بهم گفتن باید بری از دادسرای ناحیه ۳استعلام بگیری
  میخواستم ببینم آیا تو سو پیشینه من درج میشه یا نه؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *