پاک کردن سوء پیشینه سرقت

پاک کردن سوء پیشینه سرقت : سوء پیشینه از جمله مسائلی است که در حوزه حقوق کیفری و در ارتباط با حقوق اجتماعی افراد مطرح می گردد. سوء پیشینه با آنچه که بسیاری از افراد تصور می کنند متفاوت بوده و همین امر ضرورت تعریف سوء پیشینه و یا همان سابقه کیفری موثر را نمایان می‌سازد.
پیش از پرداختن به رفع سوء پیشینه سرقت باید بدانیم که قانون مجازات اسلامی در خصوص سوء پیشینه چه چیزی بیان می کند؛ سپس در ادامه سابقه کیفری موثر در جرم سرقت و نحوه پاک کردن آن را بیان خواهیم کرد. اگر خودتان و یا یکی از اطرافیان و دوستان شما درگیر پرونده سرقت شده است پیشنهاد می کنیم با ادامه این مقاله ما را همراهی نمایید.

پاک کردن سوء پیشینه سرقت

سوء پیشینه چیست؟

سوء پیشینه با سابقه کیفری متفاوت است. در واقع سابقه کیفری به دو نوع سابقه کیفری موثر و سابقه کیفری غیر موثر در حقوق اجتماعی فرد تقسیم می شوند. سوء پیشینه همان سابقه کیفری موثر است و صرفاً مشمول برخی از جرائم با مجازات های تعیین شده در قانون می گردد.

برای اینکه یک جرم مشمول سابقه کیفری موثر و یا همان سوء پیشینه کیفری گردد باید در زمره‌ جرائم ذکر شده در ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی باشد و علاوه بر آن مجازات مورد نظر نیز در خصوص فرد اجرا شود در غیر این صورت نمی ‌توان از سوء پیشینه کیفری برای مجرم و متهم نام برد.

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی در خصوص سوء پیشینه چه می گوید؟

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی مهم ترین ماده ای است که در راستای تعیین سوء پیشینه بدان مراجعه می‌شود. این ماده بیان می‌کند که:
محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

 • الف) ۷ سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
 • سه سال در محکومیت به قطع عضو و قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
 • دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه ۵

ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی طی سه تبصره بیان می‌کند که:

 1. تبصره اول) در غیر از موارد فوق مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود اما در گواهی های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی شود مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
 2. تبصره دوم) در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی اجراییه مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می شود.
 3. تبصره سوم) در عفو و آزادی مشروط اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت های فوق از زمان عفو و یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می شود.

سابقه محکومیت موثر در جرم سرقت

در مطالب فقهی سرقت به دو نوع سرقت تعزیری و سرقت مشمول حد تقسیم می‌شود اما در زبان عامیانه و میان دکترین حقوق دو نوع اصطلاح سرقت ساده و سرقت مشمول سابقه کیفری موثر رواج بیشتری دارد. اغلب سرقت‌هایی که در طول سال و توسط سارقین در نقاط مختلف کشور رخ می‌دهد در زمره‌ سرقت‌های ساده قرار داشته و مشمول سابقه کیفری موثر نمی شوند؛ به عنوان مثال اگر شخصی به اتهام سرقت چند روز را در بازداشت و یا زندان گذرانده باشد حتی اگر این اتهام منجر به محکومیت او گردد اما در مدت کوتاهی آزاد شود و یا رضایت شاکی جلب گردد منجر به ثبت سابقه کیفری موثر نمی شود.

منظور از سرقت ساده سرقتی است که مشمول یک روز الی دو سال زندان گردد. در صورتی که مجازات مقرر شده برای جرم سرقت بیش از دو سال باشد در زمره محکومیت کیفری موثر قرار خواهد گرفت. دقت کنید که اگر مجازات مورد نظر دوسال باشد و نه بیشتر در سابقه کیفری مجرم ثبت می گردد اما در گواهی سوء پیشینه درج نمی شود.

پاک کردن سابقه کیفری موثر در جرم سرقت

جرم سرقت با توجه به نوع عمل ارتکابی ممکن است در درجاتی از مجازات های تعزیری قرار بگیرد. مجازات هایی که در درجات ششم، هفتم و هشتم قرار دارند نیازی به پاک کردن سابقه کیفری نداشته و مشمول سوء پیشینه موثر نمی گردند اما مجازات های درجه ۵ که مشمول دو تا پنج سال زندان می گردد پس از گذشت۲ سال منجر به پاک شدن سوء پیشینه کیفری می گردد اما با توجه به بند ب ماده ۲۵ حبس درجه ۴ و بالاتر نیازمند سه سال محرومیت از حقوق اجتماعی جهت پاک شدن سوء پیشینه کیفری هستند.

16 پاسخ
  • مهرداد عبداللهی
   مهرداد عبداللهی گفته:

   سلام. سپاس از شما که مطالعه کردین و برای یادگیری نکات حقوقی کاربردی وقت گذاشتین. در صورت نییاز با ما تماس بگیرید44386581-021

   پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  سلام
  وقتتون بخیر
  بنده در سال ۹۳ به جرم سرقت با یکی از دوستان دستگیر شدم
  بعد مراحل بازجویی مارو فرستادن زندان و چهار ساعت زندان بازداشت بودم و با وثیقه آزاد شدم
  قاضی حکم ۶ماه حبس بهمون داد اما اعتراض زدیم و الان که سال ۹۹هستش هیچ خبری از دادگاه ما نیست و قاضی پرونده زده پرونده دارای ابهام می‌باشد

  الان رفتم سو پیشینه بگیرم بهم گفتن باید بری از دادسرای ناحیه ۳استعلام بگیری
  میخواستم ببینم آیا تو سو پیشینه من درج میشه یا نه؟؟

  پاسخ
  • میثاق لرستانی
   میثاق لرستانی گفته:

   سلام.من سال ۹۳ ب جرم مشارکت در سرقت به زندان رفتم یک ماه و بازداشت بودم.بعد یک ماه قاضی حکم ۶ ماه تعلیقی چند ضربه شلاق داد.الان بعد گذشت این چند سال من سوع پیشینه دارم؟یا میتونم اقدام کنم برای.مممون میشم اگ جواب بدید

   پاسخ
   • گروه وکلای عدل جویان
    گروه وکلای عدل جویان گفته:

    حبس‌های زیر 2 سال سوء پیشینه کیفری قلمداد نخواهند شد . مستند قانونی ماده 25 قانون مجازات اسلامی مصوب سال1392. همچنین توجه داشته باشید بر فرض اینکه سوء پیشینه ثبت شده باشد بعد از گذشت 7 سال یقینا پاک شده است و شما فاقد سوء پیشینه کیفری خواهید بود مستند قانونی ماده 25 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392

    پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  سلام وممنون بابت مطالب بسیار موثروعالی، بنده در بالای ۲۰ سال پیش به علت سرقت یک روز در زندان بودم البته ازما عگس وانگشت نگاری هم گرفتن و بعد به دادگاه رفتیم و قاضی دیگر برامون زندانی وکیفری نبرید و همان روز آزاد شدیم آیا الان در سوپیشینه بنده موجود هست یا پاک شده ،ممنون میشم سریع پاسخ بنده رو بدین چون برای کاری ازم گواهی عدم سوپیشینه خواستن

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   گواهی عدم سوء پیشینه تنها در مورد حبسهایی صادر خواهد شد که مدت حبس 2 سال به بالا باشد و حبس های زیر 2 سال مشمول سوء پیشینه نخواهند شد بعلاوه سوء پیشینه کیفری بصورت همیشگی باقی نمیماند و نهایتا ظرف 7 سال پاک خواهد شد.

   پاسخ
 3. نعمت اله بارویی
  نعمت اله بارویی گفته:

  سلام عرض ادب
  بنده 15سال قبل به جرم سرقت دو سال محکومیت داشتم که بعد از رضایت گرفتن از شکات تنها 9ماه حبس تعزیری را گذرانده و بعد از دادن جریمه و خوردن شلاق تعزیری آزاد شدم الان سوپیشینه من پاک شده یا نه؟
  متشکر

  پاسخ
 4. حسین
  حسین گفته:

  سلام من سال۷۹ به جرم سرقت دوروز درزندان بودم اونجا ازمن عکس وانگشت نگاری کردن الان سوپیشنه پاک شده یا نه

  پاسخ
  • گروه وکلای عدل جویان
   گروه وکلای عدل جویان گفته:

   براساس قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، شما نه در سال1379 سوءپیشینه کیفری داشته بودید و نه الان سوءپیشینه کیفری دارید.

   پاسخ
 5. رقیه
  رقیه گفته:

  سلام همسرمن سال۹۷به جرم مشارکت درشرکت۸ماه زندان افتاد وازادشد.ایابراش سوپیشینه شده یانه.البته این قضیه مال قبل ترازسال۹۷بوده باسندبیرون بوده

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *