مشاوره حقوقی سوء پیشینه

مشاوره حقوقی سوء پیشینه : سوء پیشینه یک واژه حقوقی با بار کاملا منفی می باشد که در سالیان اخیر به گوش بسیاری از مردم رسیده است. اما معنای حقوقی آن با آنچه که در تصورات عمومی مردم می گذرد متفاوت بوده و همین امر می تواند توجیه کننده الزام افراد جهت مراجعه به وکیل متخصص پاک کردن سوء پیشینه باشد.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا علاوه بر تعریف قانونی سوء پیشینه، گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه و جرائمی که مشمول مجازات مربوط به سوء پیشینه می گردند، تفاوت آن را با سابقه محکومیت کیفری نیز مشخص نماییم.

سوء پیشینه و گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

سوء پیشینه به معنای سابقه ارتکاب جرائمی مشخص شده در قانون مجازات اسلامی است که سبب درج در پرونده کیفری فرد شده و او را تا زمانی مشخص، از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم می سازد.
مهمترین حقوق اجتماعی مطرح شده در این زمینه، حق استخدام ادارات دولتی و مشاغل دولتی می باشد که فرد جهت کسب آن باید گواهی عدم سوء پیشینه ارائه نماید. این گواهی در دفاتر پلیش + 10 صادر و به متقاضی تحویل می گردد.

مشاوره حقوقی رایگان سوء پیشینه

انجام مشاوره حقوقی رایگان توسط وکلای  نخبه و دل سوز ما  این امکان را به شما می دهدتا بدون هزینه نسبت به مسئله و پرونده حقوقی خود اطلاعات مفید وسودمندی کسب نمایید، پرونده های کیفری ضمن پیچیدگی و دشواری نیاز به تبحر و دانش زیادی برای پیگیری آن می باشد،برای کسب اطلاعات حقوقی در زمینه مسائل کیفری همچون سوپیشینه می توانید به سایت گروه حقوقی عدل جویان مراجعه کرده و ازمشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید.

چه جرائمی مشمول سوء پیشینه می گردند؟

عامه مردم تصور می نمایند که تمامی جرائم کیفری مشمول سوء پیشینه هستند. اما این امر یک باور کاملا غلط بوده و بسیاری از جرائم از حیطه سابقه کیفری خارج می باشند. با مراجعه به وکیل کیفری و اخذ مشاوره حقوقی سوء پیشینه می توانید اطلاعات دقیقی در خصوص سوء پیشینه کسب نمایید.
با توجه به ماده 25 قانون مجازات اسلامی، جرائم ذیل با مدت زمان مقرر شده برای آن ها، مشمول سوء پیشینه و سابقه کیفری قرار می گیرند.

 1. هفت سال در محکومیت به مجازات های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی؛
 2. سه سال در محکومیت به قطع عضو و قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد؛ همچنین در مجازات های مستوجب نفی بلد و حبس تا درجه چهار؛
 3. دو سال در محکومیت به شلاق حدی و یا قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه و یا کمتر از آن باشد و همچنین در حبس درجه پنج؛

باید بیان داشت که در مابقی جرائم، محکومیت و جرم ارتکابی در سابقه کیفری مجرم درج می گردد لذا در گواهی عدم سوء پیشینه مطلبی دال بر محکومیت کیفری قبلی نوشته نمی شود. بهترین راه حل موجود جهت آگاهی از قوانین مربوط به سوء پیشینه مراجعه به وکیل متخصص کیفری  می باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی سوءپیشینه

مسائل و پرونده های کیفری از دشواری و پیچیدگی خاصی برخورداند،افرادی که دچار پرونده های کیفری می شوند به دلیل عدم آگاهی از مسائل کیفری و راه های دفاع در پرونده های کیفری اغلب با شکست در پرونده ی خود روبه رو می شوند.

یکی از راه های کسب اطلاعات مفید وسودمند در زمینه کیفری تماس با وکلای گروه حقوقی ما  و استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی رایگان می باشد.

ضرورت کسب گواهی عدم سوء پیشینه

سوء پیشینه فرد را برای زمانی مقرر، از برخی حقوق اجتماعی محروم می سازد. اما منظور از حقوق اجتماعی چیست؟ در ادامه سعی بر آن شده است تا این حقوق را به اختصار بیان نماییم.

 1. حق شرکت و انتصاب به عنوان عضو مجلس شورای اسلامی، عضو مجلس خبرگان و یا عضویت در شورای نگهبان
 2. حق انتصاب به عنوان ریاست جمهوری
 3. حق عضویت در هیأت های منصفه و امنا
 4. حق اشتغال به مشاغل آموزشی و روزنامه نگاری
 5. حق استخدام در وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی
 6. حق استخدام در ادارات شهرداری ها و موسسات مربوط به ارائه خدمات عمومی
 7. حق استخدام در ادارات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و دیگر نهادهای انقلابی
 8. حق اشتغال به وکالت دادگستری، تصدی دفتر اسناد رسمی، دفتر یاری و دفتر ازدواج و طلاق
 9. حق اشتغال و یا انتصاب به داوری و کارشناسی در مراجع رسمی
 10. حق استفاده از نشان ها و مدال های دولتی و عناوین افتخاری

بسیاری از مراجعات مربوط به وکیل در رابطه با  سوء پیشینه در خصوص حق اشتغال به مشاغل دولتی می باشد.

مشاوره حقوقی سوء پیشینه

وکیل متخصص کیفری

دعاوی مربوط به اختلافات کیفری از مهمترین پرونده های قضایی بوده چرا که مباحث کیفری با آزادی جسم افراد درگیر بوده و اشتباهی کوچک ممکن است خسارتی جبران ناپذیر به همراه داشته باشد .

همانطور که میدانیم تصمیم دادگاه کیفری در محاکم حقوقی لازم الاتباع است به این ترتیب که وکیل امور کیفری میتواند با حمایت قانونی از بزه دیده راه را برای جبران خسارت ایشان هموار نماید .
مجموعه گروه وکلای عدلجویان با تجربه صدها پرونده موفق کیفری توانسته است کارنامه درخشانی را از خود به جای گذارده و رضایت موکلین خود را جلب نماید

تفاوت سوء پیشینه و سابقه محکومیت کیفری

نکته قابل توجه  تفاوت فی مابین سوءپیشینه و سابقه محکومیت کیفری است، سابقه محکومیت کیفری، پرونده ایست که فرد در نزد پایگاههای نظامی و حقوقی مربوط به کلانتری ها و یا دادگستری ها دارد. بسیاری از افراد حداقل یکبار هم که شده به علل مختلفی در طول عمر، به این گونه مراکز مراجعه می کنند. برخی تبرئه شده و برخی بازداشت می گردند؛ برخی هم متحمل مجازات حبس و یا مجازات های نقدی و یا هر دوی این مجازات ها می شوند.

این امر همان سابقه محکومیت کیفری می باشد. سوء پیشینه، همان گونه که گفته شد، مشمول جرائم خاص با مجازات های خاصی می باشد که فوقا  ذکر گردید. با توجه به اینکه بسیاری از مردم به قوانین مربوط در این زمینه آگاهی ندارند بهتر است کسب اطلاعات حقوقی سوء پیشینه را جدی شمرده و راهنمایی های لازم را از وکیل متخصص کیفری دریافت نمایند.

مشاوره حقوقی سوء پیشینه

سیاری از مواقع وقتی شما با پرونده یا مشکل حقوقی مواجه می شوید به دلیل عدم آگهی نسبت به آن مسئله و مشکل حقوقی واکنش نادرستی نسبت به آن مسئله بروز می دهید، بنابراین در بسیاری از مواقع به دلیل جهل و ناآگاهی شما ازمسائل ابتدایی حقوق حق شما پایمال می شود، یا به دلیل عدم مشورت با وکیل و عدم اخذ مشاورحقوقی حق شما ضایع شده و دیگر نمی توانید نسبت به احقاق حق اقدامی نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *