پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری

پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری: آیا پاک کردن سو پیشینه کیفری امکانپذیر است؟
طبق ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی و مطالب ذکر شده در مشاوره حقوقی سوء پیشینه , افرادی که به جرائم عمدی متهم شده اند و علیه آن ها شکایت کیفری شده باشد، پس از گذراندن مجازات خود، این امکان را خواهند داشت که سوپیشینه کیفری خود را پاک نمایند.

برای پاک کردن سو پیشینه کیفری افراد مجرم پس گذشت مدت زمان مشخص شده پاک خواهد شد و این مدت زمان برای جرائم مختلف متفاوت خواهد بود، در ادامه این مطلب به چند مورد اشاره کرده ایم با وکیل کیفری عدل جویان همراه باشید.

پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری

مدت زمان لازم پاک شدن سو پیشینه کیفری چند سال می باشد؟

اینکه سئو پیشینه بعد از چند سال پاک می شد ؟! باید گفت برای همه جرائم یکسان نیست و مختلف می باشد، در زیر چند نمونه بیان کرده ایم:

  1.  اگر فردی محکوم به قطع عضو شود، باید پنج سال از اجرای حکم او بگذرد تا سو پیشینه او پاک شود.
  2. اگر مجرمی به تحمل ضربات شلاق محکوم شود، این امکان به او داده می شود که پس از گذشت یکسال از اجرای حکم سو پیشینه کیفری خود را پاک نماید
  3. اگر فردی جرمی را انجام داده باشد که مجازات آن بیش از سه سال تحمل حبس باشد، باید ابتدا تمام حبس خود را تحمل کرده و پس از تمام شدن حبسش دوسال صبر کند تا سابقه سو پیشینه او پاک شود.
  4. اگر فردی مرتکب قتل شده باشد اما اجرای حکم اعدام او به هر دلیلی لغو شود، باید پس از لغو شدن حکم قصاص خود هفت سال تحمل نماید تا سو پیشینه کیفری او به طور کامل پاک شود.
  ابطال چک ، سرقت چک ، مفقودی چک

مواردی که در بالا بیان شد نمونه هایی از جرائم و مدت زمان پاک شدن سو پیشینه مربوط به آن ها بود، این جرائم جز جرائم عمدی و غیرقابل گذشت به حساب می آیند اما باید بگوییم که سو پیشینه کیفری جرائم قابل گذشت نیز قابل پاک کردن می باشد، در ادامه توضیح داده ایم.

پاک کردن سوپیشینه جرائم قابل گذشت چگونه امکان پذیر است؟

جرائم قابل گذشت در صورتی پاک خواهد شد که فرد شاکی به هر دلیلی رضایت دهد، پس از گذشت فرد شاکی نه تنها مجازات صورت نمی گیرد بلکه سو پیشینه فرد نیز پاک خواهد شد.البته در تبصره چهار قانون آمده است که گذشت شاکی موجب زوال مجازات نمی شود مگر اینکه تصریح باشد.
در تبصره پنج قانون نیز بیان شده است که اگر فردی آزادی مشروط داشته باشد نیز پس از گذشت مدت زمان معین می تواند سابقه کیفری خود را پاک کند.

پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری

پاک کردن‌ سو پیشینه کیفری

همانطور که همه ما می دانیم هدف قضات از مجازات افراد مجرم طرد همیشگی آن ها نیست و هدف از مجازات افراد در واقع اصلاح آن هاست. همه افراد ممکن است به دلیل کج اندیشی‌ها یا قرار گرفتن در شرایط مختلف زندگی مرتکب جرائمی بشوند که برایشان سو پیشینه کیفری ساخته شود، ولی طبق قانون به فرد اجازه داده شده که بتواند پس از گذشت مدت زمان مشخص شده سو پیشینه خودرا پاک کند و مانند یک فرد معمولی به جامعه بازگردد.

  خودکشی

پاک کردن سو پیشینه کیفری سرقت ، مواد مخدر ، شرب خمر، قتل قابل انجام است؟

از بین بردن سو پیشینه کیفری برای جرم های مختلفی قابل انجام است که در ادامه بیان خواهیم کرد.

سرقت

اگر فردی مرتکب سرقت شود و مالی را از فردی بدزد باید دست او طبق قوانین قطع بشود البته این حکم طبق شرایط مخصوص خود انجام می شود اما پس از اجرای حکم سو پیشینه آن طبق گذشت زمان معین شده ، به کمک وکیل سرقت قابل پاک کردن می باشد.

فروش موادمخدر

اگر فردی به فروش مواد مخدر روی بیاورد معمولا به حبس های تعزیری محکوم خواهد شد که پس اجرای حکم این امکان برای مجرم وجود دارد که توسط وکیل مواد مخدر سوء پیشینه خودرا پاک کند.

قتل

پاک کردن سو پیشینه برای جرائمی مثل قتل نیز امکانپذیر است ولی این در حالتی است که فرد شاکی گذشت کند در این رابطه می توانید از وکیل قتل مشاوره دریافت نمایید.
سه موردی که در بالا بیان شد جز جرائمی هستند که پاک کردن سو پیشینه آن ها امکان پذیر است.

اگر شما از افرادی هستید که سال ها پیش جرمی را مرتکب شده اید و مجازات آن راهم پذیرفته اید اکنون می توانید برای پاک کردن سو پیشینه خود اقدام نمایید. سابقه کیفری افراد و نوع جرم آن ها در سیستم ثبت می شود که با گذشت مدت زمان معین شده می توانند سو پیشینه کیفری خودرا پاک کنند.

  مشاوره حقوقی فسخ اجاره
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *