وکیل معاضدتی

وکیل معاضدتی

یکی از حقوق اولیه و اساسی هر فرد که منجر به دادرسی عادلانه در مراجع قضایی می شود، حق داشتن وکیل می باشد. به نحوی که مطابق با اصل ۳۵ قانون اساسی: « در همه دادگاه‌ها طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد. »

همانطور که در انتهای اصل ۳۵ قانون اساسی ذکر گردیده است، عدالت قضایی ایجاب می کند که اقشار آسیب پذیر یا کم بضاعت هم در برخورداری از وکیل در عسروحرج قرار نگیرند. از این رو در ماده ۲۴ قانون وکالت بیان شده است:« کسانی که قدرت تادیه حق‌الوکاله ندارند می‌توانند از کانون تقاضای معاضدت نمایند، مشروط به اینکه دعوا براساس و راجع به شخص تقاضا کننده باشد. طرز تقاضا و سایر شرایط لازمه برای معاضدت قضایی را وزارت عدلیه به موجب نظامنامه معین خواهد نمود » مطابق این ماده سه شرط به شرح ذیل درنظر گرفته شده است:

۱- متقاضی توانایی پرداخت حق الوکاله را نداشته باشد ۲- متقاضی طرف حق و ذینفع در دعوا باشد ۳- دعاوی مطروحه واهی و فاقد مستند و ادله محکمه پسند نباشند.

کانون وکلا با بررسی وضعیت متقاضی وکیل، و باتوجه به تصدیق معتمدان محلی و یا نیروی انتظامی محل اقدام به موافقت با درخواست شخص و معرفی وکیل می نماید.

  تبدیل مجازات چیست؟

منظور از وکیل معاضدتی چیست؟

وکالت معاضدتی وکالتی از جانب کانون وکلا در امور حقوقی است که طبق قوانین و آئین نامه ها، به وکلا ارجاع می شود و هر وکیل در طول سال تا سه مرتبه می تواند وکیل معاضدتی در یک پرونده حقوقی باشد. وکیل معاضدتی حق گرفتن هیچ وجهی تحت عنوان حق الوکاله یا حق المشاوره از موکل خویش نداشته (با توجه به شرایطی حق الوکاله از طریق کانون وکلا پرداخت می گردد) و در عوض از مزایایی همچون عدم الصاق و ابطال تمبر مالیاتی و معافیت مالیاتی در این پرونده ها، برخوردار است.

گروه وکلای عدلجویان متشکل از وکلای مجرب و مستعد، در راستای احقاق عدالت آماده قبول پرونده های حقوقی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *