وکیل الزام به فک رهن ، نمونه اظهارنامه فک رهن

وکیل الزام به فک رهن : برای تعریف از فک رهن می بایست ابتدائا رهن را تعریف کنیم. رهن عقدی است که مطابق ماده 771 قانون مدنی، به‌ موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می‌دهد. رهن دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن می‌گویند. قبض مرتهن از مال مرهونه از شرایط صحت عقد رهن می باشد ولی استمرار قبض شرط نیست. عقد رهن نسبت به مرتهن جایز و نسبت به راهن لازم می باشد بنابراین راهن نمی تواند تا پیش از ادای دین یا بری شدن از آن، رهن را مسترد نماید. چنانچه هر گونه سوال درحوزه الزام به فک رهن داشته باشید می توانید از طریق شماره 44386581-021 به صورت رایگان با وکیل الزم به فک رهن در میان بگذرید.

وکیل الزام به فک رهن

فک رهن چیست؟

فک رهن به معنای خلاص کردن عین مرهونه از رهن است که ماحصل بری شدن مدیون از دین خود در مقابل دائن می باشد. فک رهن یا در قبال پرداخت دین و رسیدن طلبکار به حقوق خویش می باشد یا به موجب بری شدن از طرف دائن، یعنی صرف نظر کردن از حق خود. البته فک رهن در حالت های دیگری نیز ممکن الوقوع می باشد و آن صورتی است که مال مرهونه تلف گردد یا مرتهن شخصا یا با توافق راهن عقد رهن را فسخ نماید.

وکیل الزام به فک رهن

دعوای فک رهن مستقلا و یا به همراه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی توسط وکیل الزام به فک رهن قابلیت مطرح شدن دارد. این دعوا از زمره دعاوی حقوقی می باشد و به دلیل اینکه عقد رهن راجع به املاک می باشد، می بایست در دادگاه صالح حوزه محل وقوع ملک طرح شود.

دعوای فک رهن به صورت مستقل وقتی پدید می آید که ملک توسط راهن به رهن بانک داده شده باشد و پس از انجام تعهدات راهن بانک حاضر به فک رهن نباشد. دعوای فک رهن که به همراه دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی مطرح می شود حالتی است که، عموما سازندگان به منظور اخذ وام از بانک ملک را در رهن بانک قرار می دهند و ضمن فروش ملک به خریداران، متعهد می گردند در تاریخ مقرر نسبت به فک رهن و انتقال سند به نام خریدار اقدام نمایند، اما این اتفاق صورت نمی گیرد.

درخواست فک رهن ، راه های فک رهن

وکیل الزام به فک رهن درباره درخواست فک رهن و چگونگی فک رهن بیان داشتند : برای فک رهن و آزادسازی ملکی که در رهن بانک قرارگرفته است چند روش وجود دارد که به همه آنها با جزئیات اشاره خواهیم کرد.

 1. اولین روش تسویه حساب کامل با بانک است
 2. دومین راه فک رهن واگذاری یا به گرو گذاشتن پول نقد به جای سند ملک
 3. تعویض وثیقه بانکی، این روش هم با سند مالک امکان پذیر است هم با سند دیگری در ادامه مفصل به این مبحث خواهیم پرداخت.

تسویه حساب کامل با بانک:

در این روش که مورد پسند بانکها هم هست متقضی فک رهن به بانک موردنظر مراجعه می کند و درخواست تسویه حساب کامل  با بانک را می نماید در این حالت میزان و مقدار بدهی شما به بانک حساب شده و مشخص می شود، شما با پرداخت یکجای تمام بدهی خود سند ملک خود را آزاد کرده و اقدام به فک رهن می نمایید.

فک رهن با به رهن گذاشتن وجه نقد

در این روش متقاضی فک رهن باید مبلغی در حدود میزان  110 درصد از بدهی خود را در حساب بانک هدف قرار دهد در این روش شما بدون اینکه نیازی به گروه گذاشتن سند داشته باشید سند ملک خود را از بانک رها می کنید.

تعویض وثیقه بانکی

سومین راه و روش فک رهن که توسط وکیل الزام به فک رهن هم پیشنهاد می شود تعویض وثیقه بانکی است. در این روش شما باید یک سند مربوط به ملک خود یا دیگری را در رهن بانک بگذارید .

وکیل الزم به فک رهن بیان داشت : نکته جالب این طرح  یعنی تعویض وثیقه بانکی برای فک رهن ، امکان به رهن گذاشتن سند ملک دیگری در رهن بانک است. یعنی شما می توانید با ارائه دادن سندی که به نام شما نیست سند خود را از گروه بانک رها سازید اما این مسئله یک نکته بسیار مهمی دارد که شما باید بدان توجه نمایید .

گذاشتن سند دیگری در رهن بانک

شما می توانید سند دیگری را به عنوان وثیقه در گرو بانک بگذارید اما این نوع از فک رهن و آزادساری سند موقتی است، یعنی شما فقط می توانید  تنها 6 ماه الی 12 ماه سند دیگری را در نزد بانک به عنوان وثیقه بگذارید و در طول این مدت شما باید سندی با نام خودتان به بانک به عنوان وثیقه نقدیم نماید.

مدارک لازم برای فک رهن

وکیل الزام به فک رهن بیان داشت برای اقامه دعوی فک رهن مدارکی باید محیا نمود که عبارتند از:

 1. مدارک شناسایی
 2. ارائه مدارک مستند مبنی بر پرداخت دیون
 3. ارائه قرارداد رهن
 4. درخواست جلب نظر کارشناسی
 5. درخواست استعلام
 6. تحقیقات محلی
 7. شهادت شهود و مطلعین و اتیان سوگند در صورت لزوم
  سایر دلایل و مستندات لازم

3 نکته به شدت کاربردی و مهم در رابطه با الزام به فک رهن

 1.  الزم به فک رهن ممکن است به موجب قرارداد مشارکت یا بیع یا سایر عقود باشد.
 2. خواسته الزام به فک رهن می بایست صراحتا در دادخواست ثبت گردد.
 3. اگر به موجب حکم دادگاه همچنان فک رهن امکان پذیر نباشد طرف دیگر می تواند قراردادهای پیشین را فسخ نماید.
5 پاسخ
  • مهرداد عبداللهی
   مهرداد عبداللهی گفته:

   سلام حتما در به روزرسانی بعدی مطلب یک نمونه دادخواست الزام به فک رهن خواهیم گذاشت.

   پاسخ
 1. کیانی
  کیانی گفته:

  سلام. چگونه می تونیم دادخواست الزام به فک رهن رو تنظیم کنید چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *