وکیل استفاده از سند مجعول

وکیل متخصص در امور استفاده از سند مجعول : در اکثر مواقع ایجاد و تهیه یک سند جعلی به جهت سو استفاده از محتوا و مفاد آن می باشد که به همین علت افراد با استفاده از سند جعلی قصد بدست آوردن یک سری حقوق و مزایا را برخلاف واقعیت به نفع خود دارند.

نکته قابل توجه در این مطلب می باشد که اکثریت وقوع جعل و استفاده از سند مجعول بدون قصد و سوءنیت می باشد بطور مثال این اتفاق برای یکی از بستگان خود بنده افتاده که بعلت سهل انگاری شناسنامه داخل ماشین لباسشویی کاملا شسته شده و جوهر متن شناسنامه باعث ناخوانا بودن محتویات شده بود که مادر خانواده بدون قصد و سوءنیت با خودکار متن داخل شناسنامه را پررنگ می کند که بعد از این ماجرا بعلت مراجعه به یک ارگان متوجه دست کاری در متن شناسنامه می شود که با اطلاع به مراجع قضایی و ثبت و ضبط شناسنامه با طرح عنوان شکایت جعل و استفاده از سند مجعول ، مادر خانواده راهی دادسرا می شود که ناخواسته عواقب و تبعاتی نیز برای آن مادر پیش می آید.

وکیل استفاده از سند مجعول

با توجه به مثال بالا از لحاظ قانونی اتفاقی که افتاده جعل محسوب و همچنین استفاده از آن شناسنامه نیز مجازات استفاده از سند مجعول را دارد ولی نکته حائز اهمیت قصد و سوءنیت در جرم اتفاق افتاده مبنی بر انتساب جرم به او می باشد.

  وکیل متخصص وصول مطالبات

در جرم استفاده از سند مجعول در موارد و مصادیق بسیاری دیده شده است که فردی که از سند جعلی استفاده می نماید از جعلی بودن آن هیچ اطلاعی ندارد و به وسیله اعتمادی که به افراد دیگر دارند از آن سند استفاده می نمایند. مثل کارت پایان خدمت که در مواردی با دفاع موثر گروه وکلای خبره و متخصص در این زمینه و ارائه مستندات کافی دادگاه از اتهامات مبری می نماید و در مواردی با احراز سوءنیت مثل پرداخت مبلغی جهت تسریع این کار انتساب اتهام به این عمل احراز گشته است.

عنصر مادی در جرم انتسابی

وکیل استفاده از سند مجعول : استفاده کردن از سند مجعول به گونه ای که اعمال فیزیکی مجرم دلالت کافی بر سوءنیت و قصد سوءاستفاده باشد جز اولین نکات مرتبط با عنصر مادی می باشد نکته قابل توجه و مهم در این جرم اطلاع داشتن شخص از جعلی بودن سند می باشد در مواردی دیده شده است که استفاده از سند مجعول، مجازات کلاهبرداری عنوان شده است تشخیص و تفکیک این موضوع با مقامات قضایی در پرونده می باشد.

عنصر معنوی در جرم انتسابی

عنصر معنوی همانطور که از نامش پیداست اعمال و رفتار غیر فیزیکی می باشد یعنی به قصد و نیت غیرقانونی و همچنین استفاده در جهت ضرر زدن به دیگری و برخلاف واقعیت باشد.

  مشاوره حقوقی جعل

عنصر قانونی در جرم انتسابی

در مواد ۵۲۳ تا ۵۴۲ قانون مجازات اسلامی مجازات و ضمانت اجرایی استفاده از سند مجعول را بع عنوان عنصر قانونی تصریح و بیان نموده است.

مجازات استفاده کننده از سند مجعول

اگر سند عادی مورد جعل قرار بگیرد مجازات آن جبران خسارت و یا رد مال به متضرر آن می باشد و یا حبس یا جزای نقدی باتوجه به میزان جرم در نظر گرفته می شود.
و اگر سند رسمی جعل و یا استفاده شده باشد استفاده کننده الزام به رد مال و جبران خسارت به متضرر به انضمام حبس و جزای نقدی با توجه به میزان و شدت جرم در نظر گرفته می شود.

نکته با توجه به استفاده افراد عادی از سند مجعول در مواد ۵۳۵ و ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی مجازات در نظر گرفته شده است که مشمول کارمندان دولتی نمی گردد.

چه رفتاری براى تحقق جرم استفاده از سند مجعول نیاز است؟

با توجه به اینکه استفاده از سند مجعول جرمی مطلق است و وارد شدن ضرر مادی و معنوی بالفعل شرط احراز مجرمیت نمی باشد یعنی نباید این تصور را کرد که حتما جرم باید قابلیت اضرار به غیر داشته باشد بنابراین صرف به کاربردن، تسلیم، ارائه دادن، منتشر کردن، استفاده کردن حتی اگر از سند نفع عملی نبرده باشد به صرف بکار بردن جرم محقق شده است.

طرح شکایت استفاده از سند مجعول

همانطور که می دانید در شکایت از جعل نیز همانند سایر جرائم مطرح کردن شکوائیه در دادسرای عمومی و انقلاب یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می باشد که بعد از ثبت شکوائیه و ارجاع آن به شعبه تحقیقات در این زمینه حسب تشخیص مقام قضایی با اداره آگاهی و کلانتری مربوطه می باشد که بعد از انجام تحقیقات مقام قضایی ضمن تفهیم اتهام به متهم و حسب مورد قرار تامین کیفری صادر خواهد شد.

  مشاوره حقوقی جعل رایانه ای

جهت دفاع از اتهامات انتسابی با توجه به نوع جعل صورت گرفته تفاوت دارد که یکی از بهترین دفاعیات اثبات عدم سوءنیت و قصد مجرمانه می باشد و از اطلاعات سند بی خبر بوده یا بنا به سفارش و یا دستور شخص ثالثی اتفاق افتاده است.

نکته مهم : در جرم جعل و جرم استفاده از سند مجعول در اکثر موارد مرتکب یک شخص است که دو بزه را انجام داده است که بعد از احراز برای هرکدام از جرم های انتسابی کیفرخواست جداگانه صادر می شود.

وکیل متخصص استفاده از سند مجعول در تمام فرآیند رسیدگی و مساعدت در اجرای قانون و عدالت در خدمت شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *