وکیل ارث ، متخصص و مسلط به قوانین جدید

وکیل ارث ، متخصص و مسلط به قوانین جدید : ارث و میراث و سهم الارث وراث، همواره از چالش برانگیز ترین مفاهیم و مباحث حقوقی در حوزه حقوق مدنی می باشند.

قوانین مربوط به این عرصه از علم حقوق با پیروی از مکتوبات شرعیه نگارش یافته و به تصویب رسیده اند.

ارث در قوانین تمام کشورها مطرح بوده و از دیرباز مسائل جنجالی بسیاری در خصوص قوانین مربوط به آن مطرح شده است. ظرافت های بسیاری که در خصوص مواد قانونی مربوط به این امر وجود دارد سبب مراجعه مردم به وکیل دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی ارث را شده است..

ارث چیست ؟

در عرف به تمامی اموال بازمانده از متوفی ارث گفته می شود. این اموال بیشتر شامل اموال مثبت فرد می شود. معنای حقوقی ارث به تعریف عرفی آن نزدیک بوده با این تفاوت که با توجه به قواعد حقوقی، تمامی دارایی های یک فرد اعم از مثبت و منفی متوفی به بازماندگان وی به ارث می رسد. به عبارت دقیق تر، بدهی و دیون متوفی نیز به صورت قهری به بازماندگان متوفی منتقل و مشمول سهم الارث می گردد.

با توجه به عدم آشنایی بسیاری از عموم جامعه با قواعد حقوقی مربوط به دارایی های منفی متوفی، بهتر است در این زمینه حتما به وکیل متخصص انحصار وارثت مراجعه کنیدو از راهنمایی او بهره مند شوید.

انجام مشاوره حقوقی رایگان توسط وکلای گروه حقوقی عدل جویان این امکان را به شما می دهدتا بدون هزینه نسبت به مسئله و پرونده حقوقی خود اطلاعات مفید وسودمندی کسب نمایید.

طبقات و درجات ارث

موجبات ارث از طریق نسب و سبب مشخص می گردد. قانون افراد نسبی را در طبقات و درجات مختلفی طبقه بندی نموده و در صورت وجود افرادی از یک طبقه و درجه بالاتر، افرادی که مشمول طبقات و درجات پایین تر باشند، ارث نمی برند. این طبقات و درجات به صورت ذیل می باشند.

طبقه اول

پدر، مادر، اولاد، اولاد اولاد

درجه اول

پدر و مادر و فرزندان

درجه دوم

اولاد اولاد

طبقه دوم

اجداد متوفی و پدر و مادر آن ها، برادر و خواهر متوفی و فرزندان آن ها

درجه اول

اجداد متوفی، برادر و خواهران متوفی

درجه دوم

پدر و مادر اجداد و فرزندان برادران و خواهران متوفی

طبقه سوم

دائی و خاله متوفی، عمو و عمه وی و فرزندان آن ها

درجه اول

دائی، خاله، عمو و عمه متوفی

درجه دو

فرزندان دائی، عمه، خاله و عموهای متوفی

لازم به ذکر است که در طبقات فوق فقط سهم الارث خویشاوندان نسبی تعیین شده است. زوج و زوجه که با همدیگر رابطه سببی دارند، پیش از تقسیم سهم الارث میان طبقات فوق، به میزان تعیین شده در قانون از همدیگر ارث می برند. در واقع ادای ارث سببی بر ارث نسبی مقدم است.

دریافت مشاوره از وکیل متخصص ارث

مشاوره حقوقی تلفنی توسط وکیل ارث و مشاورین و دکترین حقوقی انجام می شود و با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود از طریق تلفنی بهترین وسریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقتان بیان می کند.یکی از افتخارات گروه حقوقی ما  آن است که سعی بر آن شده که هیچ کس به دلیل مشکل مالی از کسب اطلاعات حقوقی واحقاق حق محروم نشود و در همین راستا اقدامات بزرگ و دل سوزانه ای انجام داده است .

مشاوره حقوقی ارث

تشریفات قانونی تقسیم ارث

تقسیم ماترک توسط وکیل ارث پیش از هرچیز نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت رسمی از مراجع ذی صلاح دارد. انحصار وراثت مشخص کننده سهم هریک از وراث به صورت کاملا دقیق و مشخص شده در قانون از اموال به جامانده از متوفی است. در این خصوص ابتدا دیون متوفی از جمله مهریه زوجه و دیگر بدهی های وی و همچنین هزینه های مربوط به کفن و دفن و وصیت متوفی در خصوص یک سوم از اموال خود،  از ترکه کاسته شده و سپس سهم الارث وراث مشخص می گردد.

تعیین میزان سهم الارث وراث، کار بسیار حساس و چالش برانگیزی می باشد که همواره مسائل حقوقی عدیده ای را به دنبال داشته است.

در قانون مدنی، موادی تحت عنوان موانع ارث تدوین شده است که در صورت قرار گرفتن وراث در آن شرایط، از تملک سهم الارث خود محروم می گردند. این موارد عبارتند از:

  1. قتل مورث توسط وارث اعم از اینکه قتل بالمباشره باشد یا بالتسبیب و یا هر نوع دیگری
  2. کفر از موانع ارث است چرا که با توجه به منابع فقهی، کافر از مسلم ارث نمی برد
  3. اگر مورث به واسطه لعان و انکار رابطه پدر- فرزندی، فرزندی را ولدزنا بداند، فرزند مورد نظر از پدر خود ارث نمی برد
  4. فرزندی که به صورت حتم از زنا به دنیا آمده باشد از پدر و مادر و اقوام خود ارث نمی برد
  5. اگر در زمان فوت مورث، جنینی وجود داشته باشد که تولد وی در میزان سهم الارث تأثیر گذار باشد، تقسیم ارث به تأخیر خواهد افتاد
  6. یکی دیگر از موانع ارث، غایب مفقود الاثر است که سهم الارث او تا زمان روشن شدن تکلیفش محفوظ خواهد ماند
  7. آخرین ماده قانونی مربوط به موانع ارث، عدم ارث بردن برده است که با توجه به انتفای برده داری قوانین آن نیز منتفی شده است.

دادگاه صالح به دعاوی مربوط به ارث و ترکه

دادگاه صالح رسیدگی به دعاوی مربوط به ترکه متوفی، دادگاه آخرین محل اقامتگاه متوفی خواهد بود و اگر متوفی در ایران اقامت نداشته باشد، دادگاه محلی آخرین محل سکونت وی است.

مشاوره حقوقی ارث

بیشترین سوال و مسئله مطرح شده در جلسات مشاوره حقوقی انحصار وراثت ، مسئولیت وراث در برابر بدهی های متوفی می باشد. نکته قابل توجه در مقالات حقوقی تحریرترکه عدم مسئولیت وراث متوفی در برابر بدهی ها و دیون متوفی می باشد. چنانچه بدهی ها و دیون متوفی بیشتر ازدارایی و اموال متوفی باشد وراث متوفی هیچ مسئولتی در پرداخت دیون متوفی از امول و دارایی خودشان ندارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *