عدم پرداخت نفقه در چه مواردی امکان پذیر است؟

 عدم پرداخت نفقه : نفقه یعنی پرداخت نیاز های متعارف زوجه مانند خوراک، پوشاک، مسکن و هر آنچه در عرف برای گذران زندگی نیاز دارد که از جانب زوج باید پرداخت شود. به طور کلی میزان و مقداری معین برای هزینه زندگی هر شخص  به صورت کمی مشخص نشده است و با توجه به شرایط و نیاز های زوجه مشخص می شود که در ادامه به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت ، با وکیل نفقه گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

پرداخت نفقه زن طبق ماده 1107 قانون مدنی ایران تصویب شده است. ولی با وجود سفارش فراوان در قانون ایران، مواردی نیز وجود دارد که مرد را از پرداخت هزینه معاف میکند. ما در این مقاله به موارد عدم پرداخت نفقه می پردازیم.

در چه مواردی مرد می تواند نپرداز کند؟

یکی از مهمترین موارد عدم پرداخت نفقه توسط زوج بر اساس ماده 1108 قانون مدنی مشروعیت پیدا میکند. این قانون می‌گوید اگر زن نسبت به ادای وظایف زناشویی در قبال همسر خود کوتاهی کند نمیتواند نفقه دریافت کند. انجام ندادن وظایف زن در قانون با عنوان عدم تمکین شناخته شده است.

موارد عدم پرداخت نفقه

  • امتناع از روابط زناشویی توسط زوجه که که اگر بدون دلیل باشد طبق قانون  میتواند حکم عدم تمکین زن را صادر نماید، البته مواردی مانند بیماری یا عذر شرعی و درخواست های که موجب آسیب به سلامت زن شود در این مورد صادق نیست. و مصداق عدم تمکین محسوب نمیشود.
  • مور دیگری که مهر تایید بر عدم تمکین زن و در نهایت عدم پرداخت نفقه خواهد زد امتناع زوج از سکونت در خانه شوهر است. طبق قانون، زن باید در منزلی که شوهر برای زندگی مشترک تهیه کرده است زندگی کند. البته در این مورد نیز استثنا وجود دارد مانند اینکه حضور زن در محلی که شوهر در نظر گرفته باعث آسیب به وی شود و یا اینکه در شرایط ضمن عقد حق مسکن به خانم واگذار شده باشد که در این شرایط قابل استناد نخواهد بود.
  • ترک منزل توسط زن بدون اذن شوهر نیز از موارد عدم تمکین و عدم پرداخت نفقه است. درواقع  ترک منزل مشترک توسط زن حتی به قصد منزل پدر و مادر باید به اذن شوهر باشد. مگر در مواردی خاص مانند مسافرت برای واجبات شرعی.
  • شاغل بودن زن در صورتی که شغل وی متناسب با شعونات اسلامی نباشد و خللی در روابط زناشویی به وجود آورد و همچنین بروز رفتار های غیر اخلاقی در پی شغل انتخابی نیز می تواند باعث صدور حکم نشوز برای وی  شود.

زن برده نیست!!

تمکین مرد توسط زن به این معنی نیست که یک زن مانند برده تسلیم تمام خواسته های مرد حتی خواسته های غیر متعارف وی شود. بلکه طبق عرف باید نسبت به انجام وظایف زناشویی کوتاهی نکند. بعد از اینکه حکم عدم تمکین زن توسط دادگاه به اثبات برسد . حکم عدم پرداخت نفقه صادر می شود حتی قادر است نسبت به تقاضای طلاق و ازدواج مجدد اقدام نماید.

موارد عدم پرداخت نفقه

لازم به ذکر است پرداخت هزینه فرزندان به هیچ صورت از گردن مرد ساقط نمیشود و در صورت عدم تمکین زن باز هم مرد باید خرج و مخارج فرزندان را پرداخت نماید.  پرداخت کمک هزینه طبق قانون به زنی که عقد دائم باشد تعلق میگیرد و در عقد موقت محرز نیست مگر اینکه در زمان عقد موقت این شرط ذکر شده باشد.

عدم پرداخت نفقه اقارب

مرد علاوه بر نفقه زن نسب به پرداخت کمک هزینه اقارب نسبی خود در خط عمودی مسئول هستند. حال اقارب نبسی در خط عمودی چه کسانی هستند؟

پدر و مادر و فرزند مرد و نوه مرد به عنوان کسانی هستند که در صورت وجود شرایطی که در ادامه بیان خواهیم کرد مرد باید نفقه ایشان را پرداخت نماید. عدم پرداخت نفقه اقارب نیز به موجب قانون آثار و عواقب حقوقی خواهد داشت.

در چه صورت مرد باید نفقه پدر و مادر را بپردازد:

  1. اولین شرط توانایی مالی و قدرت مالی مرد برای این کار است . یعنی مرد باید چنان درآمدی داشته باشد که بتواند ابتداعاً هزینه زندگی خود را در حد معمول و عرف تامین کند سپس از مابقی درآمد خویش برای کمک به ادامه زندگی پدر و مادر استفاده کند . در غیر این صورت مرد وظیفه ای ندارد و جزوه موارد عدم پرداخت نفقه است.
  2. دومین شرط که بسیار مهم است و تحقیقات بسیار صورت می گیرد مشکل مالی پدر یا مادر است . یعنی باید اثبات شود که پدر و مادر وی درآمدی نداشته و نمی توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند در این صورت است که مستحق دریافت کمک هزینه خواهندشد.
  3. سومین شرط  لازم عدم توانایی پدر برای اشتغال باشد یعنی پدر دچار بیماری باشد یا به هر نحوی امکان فعالیت و کار کردن را نداشته باشد.

در صورت حصول شرایط مذکور مرد موظف به تامین هزینه زندگی پدر و مادر و اقارب خویش است .در صورت عدم پرداخت نفقه مجازات عدم پرداخته نفقه علیه مرد اعمال خواهد شد .

 

نفقه در عقد ازدواج موقت:

در ازدواج موقت مرد هیچ وظیفه ای نسبت به پرداخت هزینه برای تامین نیاز های زن ندارد مگر اینکه زوجه در ضمن عقد ازدواج موقت در یک بند شرط کرده باشد که مرد باید هزینه های زن را در طول ازدواج موقت پرداخت نماید.

در این حالت مرد موظف به پرداخت هزینه شده، در صورت عدم پرداخت نفقه زوجه می توان با مراجعه به دادگاه ضمن مطالبه حق خود شکایت کیفری را نیز به جریان انداخت.

عواقب عدم پرداخت نفقه

مرد حتی اگر از نظر مالی وضعیت خوبی نداشته باشد باید هزینه زن و فرزندان را پرداخت نماید. حتی اگر زن شرایط اقتصادی خوبی داشته باشد باز هم این مسئولیت به عهده شوهر است.

اگر شوهر بدون دلیل و در عین تمکین زن از پرداخت هزینه زوجه امتناع ورزد علاوه بر بروز اختلافات خانوادگی و سست شدن پایه های خانواده و بروز انواع مشکلات، عواقب قانونی نیز به دنبال دارد. یکی از موارد عدم پرداخت نفقه که گریبان مرد را خواهد گرفت امکان مراجعه زن به دادگاه و دریافت حکم جلب همسر و همچنین درخواست طلاق به دلیل شانه خالی کردن مرد از مسئولیت است.

بر این اساس اگر ادعای زن مبنی بر اینکه در عین تمکین، همسر وی با وجود تمکن مالی امتناع می ورزد ، توسط وکیل خانواده به اثبات برسد دادگاه علاوه براینکه مرد را مجبور به پرداخت حقوق زن  می نماید، در صورت عدم پرداخت نفقه می تواندحکم حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه صادر کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *