مطالبه دیه و خون بها در قانون مجازات اسلامی

مطالبه دیه : در دنیای امروزه خطاهای انسانی و به وجود آمدن مشکلات و صدمه های جسمی و یا مالی اجتناب ‌ناپذیر می‌ باشد. لذا همین موضوع باعث شده تا ما امروز در مورد مطالبه دیه و چگونگی دریافت آن نکات لازم را بیان نماییم.

بسیاری از افراد در مورد خون بها اطلاعات کافی ندارند و نمی دانند که آنرا را چگونه باید دریافت کرد.

طبق مصوبه مجازات اسلامی و مطابق با ماده ۴۴۸ قانون اساسی کشور، خون بها به مالی گفته می شود که به موجب آسیب رساندن عمدی و یا غیر عمدی به شخص دیگری باید آن را پرداخت.اما برای آن تعریف‌ های بیشتری دارد و راه های متنوعی برای مطالبه دیه آن وجود دارد.

شما با مطالعه این مقاله  چه اطلاعات حقوقی کاربردی و جذاب به دست خواهید آورد؟

 •  خون بها چیست ؟
 • چگونگی مطالبه دیه
 • میزان دیه بینی یا دماغ صدمه دیده
 • میزان و مقدار دیه لب
 • اقدامات لازم برای گرفتن خسارت

نکات مورد نظر را عنوان خواهیم کرد. چنانچه قصد پرداخت و یا قصد مطالبه دیه را دارید ، در ادامه با وکیل کیفری گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

 دیه بینی شکسته شده چقدر است؟

 • اگر دراثر تصادف یا درگیری یا به هر نحوی بینی شما آسیب ببیند  به میزان صدمه ای که وارده شده دیه مشخصی برای آن تعیین شده است.
 • اگر بینی به طور کامل از بین برود برابر است با دیه یک انسان کامل که در سال۹۹ برای یک انسان کامل ۳۳۰میلیون تومان است.
 • چنانچه بینی شما شکسته شود به نحوی که دیگر امکان درمان آن وجود نداشته باشد فردجانی یعنی آسیب زننده باید دیه کامل انسان (برابر  سال۹۹) یعنی ۳۳۰میلیون تومان را پرداخت کند اما اگر بینه شکسته شده را بتوان درمان کرد یک دهم دیه کامل باید پرداخت شود.
 • اگر به هر نحوی یکی از سوراخ های بینی نابود شود یک سوم دیه کامل محاسبه شده و جانی باید پرداخت کند و چنانچه حس بویایی  هرکدام از سوراخ های بینی از بین برود فرد متهم باید نصف دیه کامل را پرداخت نماید.
  مشاوره حقوقی قاچاق

۸ نکته جذاب حقوقی و بسیار کاربردی دیه

 قبل از آنکه به سراغ چگونگی مطالبه دیه  و مدارکی که باید برای آن جمع آوری کرد، برویم خوب است که دیه را بیشتر بشناسیم.

 •  باید گفت که معنای آن در لغت خون بها می باشد.
 • در واقع دیه مجازاتی است که در دین و قانون تعریف شده و افراد خطاکار، مستلزم ارائه مبلغی به فرد آسیب دیده شده می باشند.
 • در بعضی از اوقات افرادی که آسیب می بینند، فوت کرده و خود نمی ‌توانند نسبت به گرفتن خسارت اقدام نمایند. در این صورت اولیای دم یا به اصطلاح افراد نزدیک به فرد فوت شده که از دریافت خسارت تعیین شده توسط دادگاه  ارث می برند، می ‌توانند نسبت به اخذ خون بها اقدام نمایند.
 • افراد باید توجه داشته باشند که تعریف دیه در قانون مشخص است و نمونه های متفاوتی را دارد.
 • به طور مثال در شرح قانون ذکر شده که برای هر ضرر به عضوهای بدن دیه آن چقدر می باشد و چقدر باید دریافت نمایید.
 • در بعضی از اوقات علاوه بر این که بحث خسارت وارده مطرح می باشد، افرادی که به دیگران آسیب های جانی زده اند، طبق قانون اساسی علاوه بر پرداخت خون بها باید به تحمل جرم عمومی آن به زندان رفته و یا مجازاتی دیگر را در انتظار داشته باشند.

دیه لب چقدر است؟

صورت شما بی دفاع ترین ناحیه در براب حوادث و حتی درگیری ها است و در بسیاری از تصادفات و درگیری ها به صورت شما علی خصوص ناحیه لب آسیب وارد می شود حال می خواهیم خون بها معین شده برای  لب را بیان کرده و در ادامه نحوه مطالبه دیه را برای شما بیان خواهیم نمود.

 • هر لبی که از بین برود برابر است با نصف دیه کامل سال۹۹
 • اگر لب شما در اثر تصادف یا حاثه سست شود دو سوم دیه باید پرداخت شود
 • حالت دیگر زمانی است که لب به گونه ای آسیب ببیند که دندان های فرد مصدوم پیدا شده و از لحاظ پزشکی دیگر امکان درمان آن وجود نداشته باشد در این حالت یک سوم دیه به فرد مصدوم تعلق می گیرد در همین حالت اگر امکان درمان پزشکی وجود داشته باشد دو سوم دیه متعلق به شخص مصدوم است که باید توسط جانی در مهلت مقرر از سوی دادگاه پرداخت شود.
  تدلیس در نکاح

چگونگی مطالبه دیه

همانطور که گفته شد، دیه، روش‌ های متفاوتی را دارد. لذا هر کدام است از انواع جرم هایی که صورت می‌ گیرد، قوانین خاص خود را دارد و افراد باید با توجه به این قوانین نسبت به مطالبه دیه اقدام نمایند.
توجه داشته باشید، زمانی که خسارتی از طرف فردی به افراد دیگر می رسد، فرد آسیب دیده می تواند با تنظیم دادخواستی به دادگاه، علیه فرد آسیب زننده اقدام نماید.

مطالبه دیه

در این صورت اگر در همان ساعات ابتدایی جرم وارد شده محرز باشد (مانند قتل) دستگاه های اجرایی فرد مشکوک را دستگیر کرده و تا زمان ارائه دادخواست از طرف فرد آسیب دیده و مشخص شدن زمان دادگاه رسیدگی به پرونده فرد در بازداشتگاه مانده و یا با قید سند آزاد می باشد.

شما در این مورد باید توجه داشته باشید که تمامی مدارک را علیه فردی که به شما آسیب زده است را جمع کرده و به دادگاه ارائه دهید. توجه داشته باشید صدمات وارده در راستای مطالبه دیه تأثیرگذار است.

به طور مثال روند اخذ خون بهای قتل عمد با روند مطالبه دیه قتل غیر عمد مختلف است. در کل می‌ توان گفت که برای گرفتن خسارت ، دادخواست کیفری از سوی فرد آسیب‌ دیده تنظیم شده و به مراجع قانونی ارائه می شود.

مدارک لازم برای مطالبه دیه

افرادی که قصد تنظیم دادخواست مطالبه دیه را دارند، باید مدارکی را تهیه کرده و در اختیار دادگاه مربوطه قرار دهند. اما با توجه به اینکه معمولاً مطالبه دیه به دلیل صدمات جانی می باشد، افراد باید تصاویر گزارش مراجع انتظامی را به دادگاه ارائه دهند. لذا این مدارک می تواند به روند مطالبه کمک فراوانی کند. همچنین شما باید تصویر دادنامه را به همراه گزارش مراجع انتظامی به دادگاه بدهید.

  ثبت شرکت سهامی خاص

چنانچه بعد از آسیب های جانی به پزشکی قانونی رفته و نظریه آنها را در مورد آسیب وارده به اندام جسمی خود دارید، باید آن را نیز به دادگاه ارائه دهید. لذا پرداخت هزینه دادرسی حتما باید از طرف شکایت کننده پرداخت شود و در صورت پیروزی ، می ‌تواند این هزینه را از فرد آسیب زننده مطالبه نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *