مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی

مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی : افزایش مبادلات بین المللی و گسترش سیستم بانکداری فرا مرزی در دنیای کنونی، مسائل حقوقی جدیدی را مطرح نموده است . در این مقاله سعی بر آن شده است تا با تبیین قوانین و مسائل حقوقی مربوط به آن بیش از پیش در خصوص شفاف سازی قوانین حقوقی حاکم بر این امر گام برداریم.

ارز خارجی چیست؟

در اصطلاح عامه به وجه نقدی که توسط جمهوری اسلامی ایران و تحت نظارت بانک مرکزی ایران تولید نمی گردد و در واقع پول رایج یک کشور خارجی است، ارز خارجی می گویند. ارز خارجی معتبر در ایران دلار امریکا و یوروی اتحادیه اروپا می باشد که در بسیاری از مبادلات داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته و مبنای ارزش قراردادهای بسیاری را تشکیل می دهد.

تعیین نرخ برابری ریال با دلار و یوروی اروپا، همه روزه توسط بانک مرکزی محاسبه و به صرافی ها و بانک های سراسر کشور و دیگر شعب ارزی معتبر اعلام می گردد. مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی می تواند در خصوص تسریع استعلام در خصوص تقویم ارز تعیین شده بسیار کارگشا باشد.

مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی

در صورتی که خواهان دعوایی دال بر مطالبه ارز خارجی داشته باشد، باید نرخ تقویم شده ارز خارجی را به ریال ایران به عنوان بهای خواسته در دادخواست مربوطه درج نماید. این امر را باید با توجه به استعلام دریافتی از بانک مرکزی در خصوص تقویم نرخ ارز به ریال ایران انجام دهد و در غیر این صورت دادخواست معتبر نخواهد بود.

  مشاوره حقوقی جرم قذف

این نرخ، یک نرخ کاملا روزبها بوده و نوسات مربوط به نرخ ارز که در ایران به شدت زیاد است بر نرخ روز استعلام و مبلغ ثبت شده در دادخواست تأثیر گذار نخواهد بود. در این خصوص نه خواهان می تواند دریافت مبلغ بیشتر را با استناد افزایش نرخ ارز در روز قطعیت حکم مطالبه نماید و نه خوانده می تواند درخواست پرداخت مبلغ کمتر را با توجه به کاهش نرخ ارز نسبت به روز ثبت دادخواست داشته باشد.

مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی

دادگاه صالح رسیدگی به دعوی مطالبه ارز خارجی

با توجه به عمومات قانون آیین دادرسی مدنی، دعاوی مربوط به وجه نقد در دادگاه محل سکونت خوانده قابل طرح و رسیدگی خواهد بود. این در صورتی است که در قرارداد منعقد شده بین طرفین، دادگاه دیگری را به عنوان دادگاه صالح مشخص نکرده باشند.

در صورت تعیین دادگاه در قرارداد، به عنوان مثال صالح دانستن دادگاه محل انعقاد عقد مربوطه و یا هر دادگاه دیگری، باید به توافق طرفین قرارداد مورد نظر احترام گذاشت و دادگاه صالح را همان دادگاه مشخص شده در قرارداد دانست.

با این حال ممکن است خوانده در ایران اقامت نداشته باشد و در قرارداد نیز دادگاهی جهت رسیدگی به مسائل حقوقی مربوط به آن قرارداد تعیین نشده باشد. در این صورت دادگاه حقوقی تهران صالح به رسیدگی بوده و خواهان باید به طرفیت خوانده مستقر در کشور خارجی، طرح دعوی نماید.

  وکیل مطالبه ارز

رأی دادگاه ایران به شرط عمل متقابل، در کشور خارجی محل سکونت خوانده قابل اجرا خواهد بود. بسیاری از مراجعات مربوط به مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی در خصوص تعیین دادگاه صالح رسیدگی به دعوی است.

تأثیر تابعیت خواهان بر دادگاه صالح رسیدگی به دعوی

تابعیت خارجی خواهان بر دادگاه صالح رسیدگی به دعوی مطالبه ارز خارجی تأثیر نداشته و در این صورت میان شخص حقیقی و شخص حقوقی هیچ گونه تفاوتی وجود ندارد. تنها در صورتی که طرفین دعوی مطالبه ارز خارجی دو دولت باشند.

دعوی در دادگاه بین المللی مطرح و نتایج به دست آمده به هر دو دولت اعلام و موظف به انجام مفاد حکم می باشند. در غیر این صورت همانگونه که فوقا ذکر کردیم، دعوی در دادگاه های عمومی داخلی مطرح می گردد. در این زمینه بهتر است به وکیل مطالبه ارز مراجعه کرده و از مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی بهره مند شویم.

نحوه اجرای حکم دادگاه در خصوص مطالبه ارز خارجی

در صورت حکم دادگاه به صحت مطالبه ارز خارجی تقویم شده، خوانده موظف به پرداخت تمام و کمال مبلغ تعیین شده در دادخواست می گردد و تا زمان عدم پرداخت، وی تحت قرارهای تأمینی مندرج در قانون می گردد. در این مورد نیز، محکوم علیه می تواند به دادگاه درخواست حکم اعسار نماید. حکم اعسار به راحتی در دادگاه قابل اثبات نیست اما در صورت اثبات، با توجه به قانون محکومیت های مالی، خوانده موظف به پرداخت مبلغ مورد نظر به صورت اقساط خواهد گردید.

  شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده چک

در صورتی که خوانده واقعا از ادای دین ناتوان باشد، وی نیز می تواند با مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی مطالبه ارز خارجی، راه های دریافت حکم اعسار را در چنین پرونده هایی دریافت و مورد استفاده قرار دهد.

مشاوره حقوقی رایگان

گروه حقوقی عدل در راستای رسیدن به هدف خود که بالابردن سطح اطلاعات حقوقی مردم واحقاق حق می باشد اقدام به ارائه مشاوره حقوقی رایگان به طرق مختلف می نماید،مشاوره حقوقی تلفنی،مشاوره حقوقی ۲۴ساعته،مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی آنلاین از انواع مشاوره های حقوقی گروه حقوقی عدل جویان می باشد.

مشاوره حقوقی غرب تهران

شما عزیزان در غرب تهران می توانید در صورت بروز مشکل حقوقی یا داشتن پرونده حقوقی به گروه حقوقی عدل جویان درغرب تهران،صادقیه مراجعه کنید و از بهترین مشاوره حقوقی غرب تهران توسط وکلای دل سوز گروه حقوقی عدل جویان بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *