مشاوره حقوقی فسخ اجاره

مشاوره حقوقی فسخ اجاره : قرارداد اجاره به عنوان یکی از عقود لازم دارای شرایطی خاصی جهت انحلال از طریق فسخ است. فسخ اجاره ممکن است از جانب موجر باشد و یا از جانب مستاجر. فسخ اجاره از قواعد حقوقی خاصی پیروی می کند و در صورتی که قصد انجام این کار را دارید بهتر است پیش از اقدام به این امر، یک بینش حقوقی کاربردی در این زمینه به دست آورید. مشاوره حقوقی فسخ اجاره بهترین روش برای دریافت اطلاعات حقوقی جامع در این عرصه است برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید.

فسخ اجاره به چه معناست؟

فسخ به معنای برهم زدن یک طرفه یک عقد لازم با توجه به ادله قانونی است. فسخ اجاره نیز به انحلال قرارداد اجاره پیش از موعد تعیین شده در قرارداد اصلی اشاره دارد. جهت فسخ قرارداد اجاره شرایطی لازم است که برخی شرایط فسخ را برای موجر و برخی دیگر برای مستاجر به وجود می آورند. در صورتی که قرارداد اجاره خارج از ادله و شرایط مورد نظر و یا توافق طرفین صورت گیرد علاوه بر اطلاع به طرف مقابل آن هم سه ماه زودتر از فسخ، فسخ کننده ملزم به پرداخت خسارت به طرف مقابل نیز می باشد.

شرایط فسخ قرارداد برای موجر

موجر می تواند با مطرح نمودن یکی از شرایط ذیل مباردت به فسخ قرارداد اجاره نماید. این شرایط عبارتند از:

  • حق فسخ قرارداد برای موجر (خیار شرط)
  • عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر بر طبق قانون
  • استفاده غیر مجاز و یا نامشروع از ملک استیجاری
  • عدم اجازه مستاجر به موجر جهت انجام تعمیرات ضروری
  • عدم انجام تعهدات شرط شده در قرارداد اجاره توسط مستاجر (خیار تخلف از شرط)

شرایط فسخ قرارداد برای مستاجر

مستاجر نیز می تواند با توجه به بروز برخی از شرایط مبادرت به فسخ قرارداد اجاره نماید. این شرایط عبارتند از:

  • حق فسخ قرارداد برای مستاجر
  • عدم انجام تعمیرات ضروری توسط موجر و خارج شدن ملک از قابلیت استیفا منفعت
  • عدم انجام تعهداتی که موجر موظف به انجام آن بوده است
  • ملک استجاری شرایط درج شده در قرارداد را نداشته باشد

کمیسیون فسخ اجاره

در صورتی که برای فسخ اجاره به توافق رسیده اید باید همچون تنظیم قرارداد اجاره، یک سند رسمی و یا عادی دیگر با عنوان فسخ قرارداد اجاره را امضا نمایید. عدم انجام این کار ممکن است شما را با دردسرهای بسیاری مواجه سازد. در صورت تنظیم این سند باید مبادرت به پرداخت حق کیمیسیون به صورت درصدی نمایید. هرچند قانون پرداخت حق کیمسیون را بر عهده طرفین و به صورت پنجاه درصد برای یک طرف قرارداد،  قرار داده است با این حال اصولا طرفی که مبادرت به فسخ قرارداد می کند، این مبلغ را پرداخت می نماید.

مشاوره حقوقی فسخ اجاره

آیین دادرسی رسیدگی به دعوی فسخ اجاره

مشاوره حقوقی فسخ اجاره در زمانی که از طریق توافق دوجانبه در خصوص فسخ به راه حل قطعی دست نیافته اید می تواند راهگشای بسیاری از مسائل شما باشد. بنابراین ضرورت آشنایی با آیین دادرسی رسیدگی به فسخ اجاره نیز مطرح می گردد. این دعوی باید در دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مطرح گردد، و شامل ادله قانونی و قابل استناد باشد.

در صورتی بدون ادله قانونی قصد تخلیه ملک را دارید، موظف به پرداخت خسارت تعیین شده در قرارداد خواهید بود. در غیر این صورت خسارت مورد نظر به اندازه یک ماه اجاره بها تعیین می گردد. در صورتی که اجاره بها تعیین نشده باشد دادگاه مبادرت به تعیین میزان خسارت با توجه ارزش مالی، مکانی و نوع کاربری ملک خواهد نمود. از زمان ابلاغ رای، قرارداد اجاره فسخ شده تلقی می شود و ملک به وضع سابق و پیش از قرارداد اجازه بازخواهد گشت.

مشاوره حقوقی فسخ اجاره در تهران

 از مهمترین دعاوی در زمینه ملکی الزام به تنظیم سند رسمی اجاره می باشد که جهت مشاوره حقوقی آنلاین و یا شبانه روزی و یا حتی رایگان می بایست با شماره تلفن 44386581-021 تماس گرفته و در صورت نیاز به آدرس موسسه ما در غرب تهران آریا شهر ، فلکه دوم صادقیه ، خیابان صادقیه جنوبی پلاک41 طبقه 4 مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *