الزام به تنظیم سند رسمی اجاره

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره : در روابط موجر و مستاجر ممکن است اختلافاتی به وجود آید که یکی از این اختلافات که می تواند منجر به دعوای حقوقی شود امتناع موجر از تنظیم سند رسمی اجاره می باشد.

این دعوا زمانی مطرح می شود که موجر پس از توافق برعقد قرارداد اجاره از تنظیم سند رسمی اجاره امتناع ورزد و یا ممکن است که اجاره نامه تنظیم شده برای مدت قبل بوده و نسبت به تمدید آن اقدامی از طرف موجر صورت نگرفته باشد. در چنین مواردی مستاجر می تواند پس از ارسال اظهارنامه به موجر  از طریق قانونی و قضایی و با کمک وکیل ملکی ، موجر را ملزم به تنظیم سند رسمی اجاره نماید.

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره

مرجع قضایی

دادگاه و مرجع قضایی صالح نسبت به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره، دادگاهی می باشد که عین مستاجره یا ملک مورد اجاره در حوزه آن دادگاه واقع شده است.منن جمله مدارک لازم برای شروع دعوای  عبارت اند از شناسنامه و کارت ملی اجاره نامه ای که تنظیم شده به عنوان مدارک باید در دادگاه به قاضی تقدیم شود .

ضمانت اجرای صدور حکم تنظیم به سند رسمی اجاره

چنانچه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره مطرح شود و دادگاه دستور به تنظیم سند رسمی اجاره دهد، طرفین دعوا می بایست در مدت یک هفته از زمان صدور حکم قطعی، نسبت به تنظیم سند رسمی  اقدام نمایند. چنانچه طرفین یا یکی از آنها اقدامی نکند، دادگاه در صورت تقاضا و درخواست یکی از طرفین رونوشت حکم صادره  را به دفتر اسناد رسمی که ملک در آنجا واقع شده ابلاغ می کند و دفتر خانه مزبور روز معین و ساعت معینی را برای حضور در دفترخانه برای انعقاد و تنظیم سند  تعیین می کند و چنانچه موجر از امضاء اجاره نامه امتناع ورزد.

دادگاه فردی را به عنوان نماینده معین کرده و این نماینده اجاره نامه  را امضاء و تایید می نماید و از آن طرف هم چنانچه خود مستاجر نسبت به امضاء و تایید اجاره نامه پس از صدور حکم قطعی اقدامی نکند، در صورتی که موجر از دادگاه درخواست نماید دادگاه حکم مبنی بر تخلیه عین مستاجره را صادر می کند.

اقدامات لازم و روند رسیدگی

فردی که خواهان صدور حکم الزام به تنظیم سندرسمی اجاره می باشد می بایست دادخواستی را  در دفاترخدمات قضایی تنظیم نماید. پس از تعین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه خواهان می بایست تمامی مدارک خود اعم از اجاره نامه عادی یا شهادت شهود و…را در محضر دادگاه به قاضی تقدیم نماید. دادگاه نیز پس از بررسی و تحقیقات لازم حکم  را صادر می نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *