مشاوره حقوقی سرقفلی

مشاوره حقوقی سرقفلی : در عرصه تجارت و درآمد زایی، مفاهیم و اصطلاحات حقوقی خاصی وجود دارند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و دعاوی بسیاری در خصوص آن ها و در مراجع مختلف حقوقی و حتی قضایی و کیفری به جریان می افتد.

یکی از مباحث بسیار پرکاربرد در عرصه های مالی و تجاری، حقوق مربوط به سرقفلی است که در موارد بسیاری به علت تخصصی بودن جنبه های حقوقی آن، اسباب مراجعه به وکیل دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی سرقفلی را فراهم می نماید.

وکیل متخصص ملکی با توجه به دیدگاه و بینش حقوقی و همچنین اشراف کامل به موازین حقوقی این اصطلاح، مرجعی مناسب جهت دریافت اطلاعات مربوط به این امر است.

سرقفلی چیست؟

سرقفلی دارای دو تعریف در اصطلاح عامیانه و اصطلاح حقوقی است. اصطلاح عامیانه، سرقفلی را مبلغی می داند که یک فرد با عنوان مستاجر و طی قرارداد اجاره به صاحب ملک تجاری مورد اجاره پرداخته و موجر موظف است پس از تخلیه ملک تجاری توسط مستاجر، این مبلغ را به قیمت روز به او بازگرداند.

این مبلغ با مبلغ اجاره بها که اصولا ماهیانه و توسط مستاجر پرداخت می گردد متفاوت است. اما سرقفلی در اصطلاح حقوقی به معنای حقی است که یک بازرگان و کاسب بر یک محل استیجاری پیدا کرده است و این حق بر حقوق دیگران در خصوص آن محل مقدم است.

این حق با حق کسب و پیشه متفاوت است. چرا که این اصطلاح به معنای حقی است که به مرور زمان و کسب اعتبار میان مشتریان کاسب در یک محل ایجاد می گردد.

مشاوره حقوقی سرقفلی

سرقفلی نیز همچون دیگر اصطلاحات حقوقی دارای ویژگی های خاص خود می باشد. این حق، یک حق کاملا مالی بوده و مانند دیگر حقوق مالی قابل توارث، رهن و معامله می باشد. البته در خصوص بیع آن محدودیت هایی وجود دارد اما در کلیت حقوقی خود، قابل انجام بوده و همین امر نیز اعتبار این حق را دو چندان نموده است.

چگونه مشاوره حقوقی رایگان بگیریم؟

از طریق تماس با شماره 44386581  کسب اطلاعات حقوقی کاربردی و مفید در زمینه سرقفلی میسر خواهد شد. مشاوره حقوقی تلفنی ما کاملا رایگان است.

البته کاملا روشن است که باتوجه به پیچیدگی در دعاوی حقوقی همه مسسائل را نمی توان پشت تلفن مطرح  نمود از همین رو مشاوره حقوقی حضوری می تواند  برای پیگیری پرونده های حقوی شما بسیار مفید و کاربردی باشد .

ماهیت مالی یک حق آن را قابل تغییر و عدم پایداری نموده و سرقفلی نیز از این امر مستثنا نیست و همچنین این حق را می توان در مقابل عدم انجام تعهدات مالی، توقیف نمود. این حق قابل انتقال بوده و به صور مختلف ارادی، قهری و قضایی به دیگران انتقال میابد. انتقال ارادی در نتیجه رضایت مستاجر، انتقال قهری در نتیجه فوت مستاجر و به ارث رسیدن این حق به ورثه و نوع انتقال قهری آن در نتیجه حکم دادگاه است.

مشاوره حقوقی سرقفلی

مرجع صالح رسیدگی به دعوی سرقفلی

با توجه به قوانین مدون آیین دادرسی مدنی، بسیاری از دعاوی مالی با توجه به مبلغ ریالی مطرح شده در دادخواست مربوطه، در شورای حل اختلاف محلی اقامه دعوا می شوند. اما دعاوی مربوط به املاک تجاری با سرقفلی قانونی در دادگاه های عمومی محل وقوع ملک تجاری مورد اجاره مطرح شده و مورد رسیدگی واقع می گردند.

اطلاعات بیشتر در : مشاوره حقوقی روابط موجر و مستاجر

نکات مهم

  • میزان سرقفلی با توجه به توافق طرفین قرارداد اجاره و در صورت کسب توافق در این زمینه، توسط دادگاه عمومی تعیین می گردد.
  • سر قفلی در مواردی ممکن است توسط مستاجر دوم به مستاجر اول پرداخت گردد و آن هم زمانی است که مستاجر اول، حق انتقال ملک مورد اجاره را به دیگری داشته باشد.
  • حق سرقفلی قابل انتقال به ورثه می باشد و شرط عدم انتقال به غیر در قرارداد اجاره ملک مورد نظر، مشمول ورثه نمی گردد.
  • به علت رعایت حقوق اشخاص ثالث، سرقفلی را نمی توان مورد مزایده قرار داد.
  • هرگونه انتقال به غیر حق سرقفلی بدون رضایت موجر و یا تغییر شغل مورد توافق طرفین در قرارداد و همچنین تعدی و تفریط در قوانین مقرر شده در قرارداد اجاره ملک تجاری، حق مستاجر بر سرقفلی را از بین خواهد برد.
  • اگر مستاجر حق انتقال به غیر سرقفلی را داشته باشد و مبادرت به فروش سرقفلی نماید، هیچ مبلغی به عنوان درصد از سرقفلی به موجر تعلق نمی گیرد.
  • اگر مستاجر حق انتقال به غیر سرقفلی را نداشته باشد و برای فروش آن با مجوز موجر اقدام نماید، مبلغی به عنوان درصد از سرقفلی به موجر تعلق می گیرد.
  • سرقفلی هیچ گاه جزء مستثنیات دین قرار نگرفته و در صورت لزوم قابل توقیف توسط اجرائیات است.
    مراجعه به وکیل سرقفلی  اقدام هوشمندانه ای برای دریافت اطلاعات حقوقی جامع در خصوص سرقفلی هستند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *