مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع

مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع : الزام به تحویل مورد معامله که در قانون مدنی با عنوان الزام به تحویل مبیع شناخته می شود یکی از زیر مجموعه های تخصصی حقوق خصوصی است و از حیث قوانین ماهوی و شکلی، به ترتیب از حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی پیروی می کند. در این نوشتار سعی بر بررسی اجمالی این مبحث و به تبع آن، ارائه توضیحاتی در خصوص مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع خواهیم داشت.

الزام به تحویل مبیع به چه معناست؟

شاید با مراجعه به بسیاری از سایت های حقوقی در این زمینه با مباحث بسیار ثقیل حقوقی مواجه شده و نتوانید درک مناسبی از موضوع مورد نظر به دست آورید. اما با یک تعریف ساده می توان چنین اظهار داشت که:

در یک معامله مبنی بر خرید و فروش یک مال منقول و یا غیر منقول، فروشنده موظف به تحویل و تسلیم مال مورد نظر به خریدار بوده و خریدار می تواند در حدود قانون در مال مورد نظر تصرف نماید.در علم حقوق، فروشنده را بایع، مال مورد معامله را مبیع و عقد مورد نظر را بیع می نامند.
با این حال تحویل مبیع ممکن است از جانب فروشنده با چالش هایی مواجه گردد و با وجود دریافت مبلغ مورد معامله از خریدار، مبیع را به وی تسلیم ننماید. مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع نیز در همین راستا به فعالیت می پردازد.

کسب اطلاعات حقوقی در این زمینه ضرورتی انکارناپذیر، بهترین راه کسب این اطلاعات مراجعه به وکیل دادگستری و اخذ مشاوره حقوقی از ایشان می باشد.

گروه حقوقی عدل جویان به صورت تلفنی مشاوره حقوقی رایگان به شما عزیزان ارائه می دهد برای این منظور ممی توانید با شماره 44386581-021 تماس حاصل فرمایید و با بهترین وکیل تهران در رابطه با مسئله و مشکل حقوقی خود مشورت نمایید.

مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع

ضمانت اجرای تحویل مبیع

یکی از مهمترین سوالات مطرح شده در جلسات حضوری و غیر حضوری مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع، نحوه استرداد آن است که در علم حقوق، تحت عنوان ضمانت اجرای تحویل مبیع شناخته می شود. عدم تحویل مبیع ممکن است با یکی از حالات ذیل مواجه گردد:

  • ممکن است مبیع در ابتدای معامله موجود نبوده و معامله در واقعیت بدون موضوع انجام شده باشد. در چنین شرایطی معامله باطل بوده و خریدار تنها می تواند از فروشنده در خواست استرداد ثمن را داشته باشد.
  • ممکن است مبیع در زمان عقد قرارداد موجود بوده و پس از آن از بین رفته باشد. در این صورت خریدار می تواند قیمت روز معامله را از بایع درخواست کند و یا در صورت امکان وی را موظف به استرداد مثل مال مورد معامله نماید.
  • ممکن است مورد معامله موجود باشد اما فروشنده از تسلیم آن امتناع کند اما خریدار شخصا قادر به استرداد آن بدون اذن دادگاه و نیاز به اذن فروشند باشد. در این حالت وی می تواند در حدود قانون مبادرت به تصرف مال مورد نظر نماید.
  • اما ممکن است مورد معامله در تصرف فروشنده باشد و خریدار نتواند آن را تصاحب کند. این مورد اصلی ترین مصداق عدم تحویل مبیع است که منجر به طرح دعوی و مراجعه به نظریات کارشناسانه مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع و یا حتی وکیل متخصص در این خصوصمی گردد.

الزام به تحویل مبیع منقول

منظور از مبیع منقول، مالی است که قابلیت جابجایی داشته و در زمره املاک قرار ندارد. در صورتی که این مال موضوع بیع باشد و فروشنده از تحویل و تسلیم آن به خریدار خودداری نماید و خریدار نیز نتواند آن را به تصرف خود در آورد، می تواند با مدارک مستند اقدام به طرح دعوی با موضوع – الزام به تحویل مبیع – نماید. استناد به یک قرارداد عادی نیز در این زمینه کفایت می کند مشروط به آنکه از امضا، اثر انگشت و شهود معتبری برخوردار باشد.

الزام به تحویل مبیع غیرمنقول

منظور از مبیع غیرمنقول، هر گونه مالی است که قابلیت جابجایی نداشته و اصولا در قانون به عنوان املاک شناخته می شود.

طرح دادخواست در خصوص این گونه اموال مبتنی بر اثبات مالکیت بوده و خریدار موظف است پیش از طرح دادخواست الزام به تحویل مبیع و یا به همراه آن، درخواست الزام به تنظیم سند رسمی را نیز داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از وکیل کیفری مشاوره حقوقی دریافت نمایید..

اگر معامله مورد نظر در خصوص پیش فروش آپارتمان باشد، درخواست مربوطه ابتدا از طریق داوری حل و فصل می شود و در صورت عدم نتیجه مطلوب قابلیت طرح در محاکم حقوقی دادگستری توسط وکیل ملکی را دارد.

نکات مهم

  • اگر در قرارداد ابتدایی، شرط خاصی مبنی بر وجه التزام قراردادی درج شده باشد، خریدار می تواند پرداخت آن را از فروشنده در خواست نماید.
  • در صورت عدم ذکر وجه التزام قراردادی، خریدار می تواند تمام هزینه های مربوطه بویژه هزینه دادرسی را از فروشنده مطالبه کند.
  • دعوی مربوط به فروش مبیع منقول در محل وقوع عقد و دعوی مربوط به فروش مبیع غیر منقول در محل وقوع ملک مورد نظر قابلیت طرح دارد.
  • با توجه به تخصصی بودن قوانین مربوط به بیع و الزام به تحویل مبیع، در صورت نیاز، از مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع بهره مند شوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *