مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار

مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار : یکی از ضروریات پایان ساخت و ساز و دریافت یا انتقال سند رسمی ساختمان های مربوطه، اخذ پایان کار ساختمان است که دارای تشریفات خاصی بوده و روند دریافت آن مستلزم رعایت نکات فنی و قانونی خاصی است که در این مقاله مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار  مورد بحث واقع می گردد.

عدم دریافت گواهی پایان کار، همواره یکی از عمده ترین دلایل ایجاد جنجال های جدی میان مهندسین ساخت و ساز ساختمان، صاحب ملک و شهرداری ها بوده است. در این مقاله سعی در بررسی این امر و همچنین نتایج مثبت کسب مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار از وکیل دادگستری می باشد.

مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار

لزوم مراجعه به وکیل دادگستری و استمداد از وی در امور حقوقی بهترین و سودمندترین راه برای پیگیری  مشکلات حقوقی می باشد . گروه حقوقی ما با بهره گیری از بهترین و کیل تهران در زمینه کیفری ، خانواده، ملکی و … اماده ارائه مشاوره حقوقی رایگان به شما عزیزان می باشد.

یکی از راه های اخذ خدمات حقوقی رایگان برقراری تماس با وکلای باتجریه و متبحر عدل جویان  از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱ می باشد، علاوه بر مشاوره حقوقی تلفنی شما عزیزان می توانید با حضور در دفتر وکالت ما به نشانی  صادقیه، خیابان شهدای صادقیه جنوبی ،جنب رستوران پاییز ، پلاک41 طبقه مراجعه فرمایید.

گواهی پایان کار ساختمان چیست؟

شاید تا بحال شنیده باشد که فردی، ساختمانی را ساخته و تکمیل نموده است، اما نمی تواند سند رسمی ملک را دریافت و یا آن را به صورت قانونی انتقال دهد. در اکثر موارد، مشکل پیش آمده مربوط می شود به گواهی پایان کار ساختمان که به احتمال زیاد به مشکل خورده است. اما چرا چنین مشکلی پیش میاید؟

بهتر است از ابتدا شروع کنیم. افراد برای آغاز عملیات ساختمان سازی، احتیاج به اخذ پروانه ساختمان از شهرداری منطقه مربوطه دارند. این مجوز، مجوز اصلی برای شروع ساخت و ساز است. پس از اتمام عملیات ساختمان سازی، جهت دریافت سند قانونی و همچنین انتقال قانونی ملک، نیاز به مجوز دیگریست که گواهی پایان کار ساختمان نام دارد. این گواهی باید دقیقا از مرجعی که پروانه ساخت و ساز ساختمان را ارائه نموده صادر گردد و صدور آن مبتنی است بر رعایت نکات فنی – مهندسی و قانونی تأکید شده توسط شهرداری مربوطه.

هر گونه مسئله غیر قابل گذشت و عدم رعایت نکات فنی بسیار اساسی در روند ساختمان سازی، مهمترین مانع دریافت گواهی پروانه پایان کار بوده و این امر نیز از انتقال رسمی و قانونی ملک مورد نظر در دفتر اسناد رسمی جلوگیری خواهد کرد.

مشاوره حقوقی الزام به اخذ پایان کار

تشریفات اخذ گواهی پایان کار

تشریفات خاص و دست و پا گیری دراین زمینه لحاظ نشده است. صرفا کارشناسان فنی شهرداری که باید در ساخت اصولی ساختمان، مهارت و سررشته داشته باشند، از ساختمان مربوطه بازدید و نظر کارشناسی خود را ارائه می نمایند.

لازم به ذکر است که بازدید کارشناسان فنی شهرداری باید به درخواست صاحب ملک و سازنده ملک باشد. نظرات کارشناسان فنی باید دقیق و مبتنی بر اصول مهندسی ساخت و ساز ساختمانی باشد.

هر گونه عدم رعایت نکات ایمنی یا همان ایمن سازی ساختمان، کارشناسان تأیید کننده پایان کار را در آینده متوجه مسوولیت های جدی خواهد نمود.

این گواهی، شناسنامه فنی ملک بوده و نمایانگر رعایت تمام مقرارت مربوط به مسکن و شهرسازی، شهرداری و دیگر ارگان های مربوط به ملک مورد نظر است.

به هرحال باید دقت نمود که عدم دریافت گواهی پایان کار همیشه به  علت عدم رعایت نکات فنی نبوده، بلکه در اکثر موارد به علت عدم پرداخت جریمه مقرر از جانب کمیسیون ماده 100 و یا تعلق خلافی به ملک مورد نظر است که مشکلات مربوطه در صورت پرداخت مرتفع و گواهی پایان کار صادر می گردد. البته باید  دقت نمود که توقیف بودن ملک به جهتی از جهات قانونی، مانع اخذ گواهی پایان کار نمی گردد.

با این حال متأسفانه شهرداری ها در مواردی کار را برای ساختمان سازی مشکل و از ارائه گواهی پایان کار سر  باز می زنند. در این زمینه و جهت بررسی موازین قانونی اعمال شهرداری ها می توان به وکیل ملکی مراجعه نمود و از مشاوره حقوقی الزام به اخذ گواهی پایان کار بهرهرمند شوید.

نتایج حقوقی گواهی پایان کار

صدور این گواهی توسط شهرداری امکان صورت مجلس تفکیکی توسط اداره ثبت اسناد و املاک را فراهم نموده و این امر نیز موجبات صدور سند رسمی و قانونی را برای واحدهای ساختمانی مورد نظر فراهم می آورد. بنابراین این گواهی از ضروریات انقال سند رسمی ساختمان بوده و بدون آن هیچ گونه انتقال سندی در حیطه قانون به وقوع نخواهد پیوست.

میخواهید به صورت کاملا رایگان و به لحظه اطلاعات حقوقی در باره مشکل یا مسئله خود دریافت کنید از مشاوره حقوقی آنلاین  ما استفاده کنید.

مرجع رسیدگی به اعتراضات مربوط به رأی کمیسیون ماده 100

قانون در این زمینه، کمیسیون دیگری را  با همین عنوان و با عضویت اعضایی غیر از اعضای کمیسیون قبلی تعیین و امکان تجدید نظر خواهی را  در مراتب بالاتر مشخص نموده است تا از سوء استفاده اشخاص حاضر در این کمیسیون در این زمینه و ارائه فشارهای غیرقانونی بر سازندگان ساختمانی و صاحبان املاک جلوگیری گردد و در صورت نیاز برای آن ها احقاق حق گردد.

وکیل متخصص الزام به اخذ پایان کار

برای شروع به احداث یک ساختمان، اولین قدم اخذ مجوزهای لازم و پروانه های ساختمانی می باشد. با اتمام عملیات ساختمانی سازنده، مالک یا نماینده قانونی وی موظف به اخذ پایان کار از شهرداری می باشند.

شهرداری با بررسی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، در صورت تایید رعایت اصول و نکات ایمنی و قانونی اقدام به صدور گواهی پایان کار می نماید و در غیر این صورت و با وجود خلافی در ساختمان احداثی، پرونده به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری برای تعیین میزان جریمه نقدی فرستاده می شود.

اهمیت این گواهی به دلیل مشخص شدن کاربری ملک احداثی اعم از مسکونی، تجاری و اداری می باشد. در صورتی که سازنده پس از پایان عملیات ساختمانی گواهی پایان کار را اخذ ننماید وتعهدات قید شده در قرارداد را به هر نحوی اجرا نکند، مالک می تواند الزام به اخذ پایان کار را از طریق مراجع قضایی بخواهد و همچنین می تواند خسارت تاخیر در ایفای تعهد را نیز مطالبه کند.

بنابراین دادخواست الزام به اخذ پایان کار توسط مالک یا نماینده قانونی وی امکان پذیراست. برای پیگیری پرونده مربوط به اخذ پایان کار توسط بهترین وکیل متخصص الزام به اخذ پایان کار تهران با وکلای عدل جویان از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *