مشاوره حقوقی استفاده از سند مجعول

مشاوره حقوقی استفاده از سند مجعول : در دنیای امروزی گسترش عرصه های مختلف حقوقی، بیش از هرچیز به علت افزایش دایره مکاتبات اداری و اسناد رسمی بوده، یکی از جرایم در دایره مکاتبات اداری استفاده از سند مجعول می باشد.

هر چند این جرم از زمانی که انسان ها توانایی نوشتن و استفاده از نگارش را برای ثبت حقوق مربوط به خود به کار برده اند وجود داشته است اما در قرن بیست و یکم به بیشترین میزان خود رسیده است. این جرم به دنبال استفاده از یک سند جعلی به وجود می آید و رسیدگی به مباحث حقوقی آن در گرو آشنایی با مبانی حقوقی جرم جعل است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جرم استفاده از سند مجعول چیست؟

سند جعلی، سندی است که به یکی از طرق پیش بینی شده در قانون اما در جهت نشان دادن یک امر خلاف حقیقت و برای اضرار و ضرر رساندن به دیگری ساخته شده است. این جرم فی الواقع جعل نامیده شده است و استفاده از این سند، مشمول جرم دیگریست که استفاده از سند مجعول نامیده می شود.

قانونگذار هر جا نام جعل را آورده است به دنبال آن به استفاده از سند مجعول نیز اشاره نموده و هر دو را در موارد قانونی یکسانی در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مورد بررسی قرار داده است.

مراجعه به وکیل دادگستری و بهره مند شدن از مشاوره حقوقی جعل به عنوان یکی از منابع معتبر در زمینه اطلاع رسانی در خصوص مبانی این جرم می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان

گروه حقوقی ما  در پی بهره مند شدن همه مردم ایران از مشاوره حقوقی رایگان در سراسر کشور ،سایت گروه حقوقی عدل جویان را طراحی نموده است تا شما عزیزان به وب سایت  مراجعه کنید و مسئله یا مشکل حقوقی خود را با وکیل و کارشناسان حقوقی  در میان بگذارید. کارشناسان و وکلای ما  در اسرع وقت به سوالات مطرح شده توسط شما پاسخ خواهندداد.

تمامی خدمات رایگان بوده ، درواقع تمامی خدمات ارائه شده درسایت رایگان است و هیج هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

مشاوره حقوقی استفاده از سند مجعول

عناصر جرم استفاده از سند مجعول

تمامی جرائم کیفری از سه رکن اصلی تشکیل شده اند. این عناصر عبارتند از عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر روانی یاهمان عنصر معنوی جرم کیفری. جرم استفاده از سند مجعول نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در این خصوص می توان به صور ذیل اشاره نمود.

عنصر قانونی

مواد 523 تا 542 قانون مجازات اسلامی به تفصیل در خصوص جرم جعل و استفاده از سند مجعول بحث نموده است. این مواد قانونی، عنصر قانونی جرم جعل و همچنین جرم استفاده از سند مجعول را تشکیل می دهد. در این مواد قانونی، جرم استفاده از سند مجعول به دنبال جرم جعل سند جرم انگاری شده است.

عنصر مادی

عنصر مادی این جرم همان سندی است که بر خلاف حقیقت دیکته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از سند مجعول می تواند در قالب موارد مختلفی از قبیل تسلیم نمودن، ارائه، انتشار، واگذار نمودن، استعمال و استناد به سند جعلی انجام گیرد.

عنصر روانی

عنصر روانی جرم استفاده از سند مجعول، همان آگاهی و سوء نیت در خصوص استفاده از سند جعلی است. عدم وجود هر کدام از عناصر فوق الذکر، می تواند سبب تبرئه یک متهم به صورت کلی و یا ورود او به عرصه جرم جدیدی گردد. یکی از مهمترین چالش هایی که قضات دادگاه ‌ها همواره با آن روبرو می شوند ادعای متهم در خصوص عدم عنصر روانی است. اثبات این امر بر عهده متهم بوده و اصولا دادگاهها به راحتی رای به عدم عنصر روانی نمی دهند.

با این حال در مواردی اتفاق افتاده است که متهم در زمان مبادرت به استفاده از سند مجعول، واقعا فاقد عنصر روانی بوده و با اثبات آن توانسته است تبرئه گردد.

عدم آگاهی از جعلی بودن سند، سبب خروج عمل ارتکابی از حیطه جرم، استفاده از سند مجعول می گردد. در هر صورت مراجعه به وکیل متخصص جعل و می تواند در خصوص چنین مواردی بسیار کارگشا باشد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم استفاده از سند مجعول کجاست؟

این سوال از جمله سوالاتی است که بلا شک در جلسه   استفاده از سند مجعول مطرح می گردد.این جرم در دادگاهی مورد رسیدگی واقع می گردد که محل وقوع جرم است.

باید دقت نمود که دادگاه محل وقوع جرم استفاده از سند مجعول، لزوما دادگاه محل رسیدگی به جرم جعل نخواهد بود.

لازم به ذکر است که ممکن است فرد جاعل خود مبادرت استفاده از این سند نموده باشد که در این صورت به اتهام دو جرم صورت گرفته تحت پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت؛ یکی جرم جعل و دیگری جرم استفاده از سند مجعول.

یکی از بهترین ومطمئن ترین راه های کسب اطلاعات حقوقی مراجعه به وکلای دادگستری می باشد،گروه حقوقی ما با سابقه درخشان در ارائه خدمات حقوقی،سعی برآن دارد تا با خدمات  حقوقی تخصصی که به طریق مختلف ارائه می شود سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به حق وحقوقشان را افزایش دهد

پرونده های کیفری ضمن پیچیدگی و دشواری نیاز به تبحر  و دانش زیادی برای پیگیری آن می باشد،برای  کسب اطلاعات حقوقی در زمینه کیفری می توانید به سایت ما مراجعه کرده و ازمشاوره حقوقی آنلاین  بهره مند شوید.

مجازات استفاده از سند مجعول

جعل و استفاده از سند مجعول از جرائم علیه امنیت عمومی بوده و رضایت شاکی خصوصی در این زمینه نمی تواند مجرم را تبرئه نماید. با توجه به ماده 535 قانون مجازات اسلامی، هر گاه کسی با علم به جعلی بودن یک سند رسمی آن را مورد استفاده قرار دهد.

مشمول شش ماه تا سه سال حبس و یا سه تا هجده میلیون ریال جریمه نقدی می گردد. اما اگر سند مربوطه غیر رسمی باشد، به حبس از شش ماه تا دوسال و یا جزای نقدی از سه تا دوازده میلیون ریال محکوم می گردد.

مشاوره حقوقی استفاده از سند مجعول

گروه حقوقی ما در طول ۲۴ ساعت آماده خدمت رسانی به شما می باشد ، مشاوره حقوقی ۲۴ ساعته تیم حقوقی ما  از خدمات بی نظیر این گروه در راستای بهرمندی تمام مردم از خدمات مشاوره حقوقی می باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی  توسط وکلای دادگستری و مشاورین و دکترین حقوقی انجام می شود .

وکلای نخبه ما  با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود، از طریق تلفنی بهترین و سریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقوق موکلین بیان می کنند

دفتر وکالت ما در غرب تهران در منطقه صادقیه واقع می باشد،شما عزیزان برای بهره مندی از سودمند ترین و کاربردی ترین مشاوره حقوقی غرب تهران می توانید به دفتر وکالت ما  واقع در غرب تهران،صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی جنب رستوران پاییز ، پلاک۴۱،طبقه ۴ مراحعه فرمایید.

بنابراین شما عزیزان در غرب تهران می توانید در صورت بروز مشکل حقوقی یا داشتن پرونده حقوقی به دفتر وکالت ما  درغرب تهران،صادقیه مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *