قصاص چیست ؟

 قصاص چیست ؟ یکی از سنگین ترین مجازات هایی است که در قانون مجازات اسلامی به آن اشاره شده است. قصاص به طور کلی به دو دسته قصاص نفس و قصاص عضو تقسیم می شود که هرکدام با توجه به نوع جرم با یکدیگر متفاوت هستند. قصاص نفس در واقع به معنای قطع نفس مجرم و گرفتن جان او می باشد. قصاص نفس سنگین ترین مجازاتی است که در قوانین وجود دارد. وقتی فردی مرتکب جرم قتل، تجاوز و ….می شود دادگاه در صورتی که مجرم شاکی خصوصی داشته باشد با کمک وکیل کیفری او را به قصاص نفس محکوم خواهد کرد.

قصاص عضو بحث جداگانه ای دارد. قصاص عضو در واقع برای جرم هایی مثل دزدی اعمال می شود. برای مثال در قانون مجازات اسلامی کشورمان آمده است که هرکس دزدی کند و میزان مالی که دزدیده است بیش از یک چهارم گرم طلا باشد، می بایست مجازات گردد و مجارات او قطع دست خواهد بود. اما قصاص عضو کمترین پرونده را در داوگاه ها دارد و معمولا پرونده های قصاص در دادگاه ها به قصاص نفس خلاصه می شوند. اما قصاص نفس نیز به سادگی انجام نمی گیرد و باید تمام شرایط موجود باشد تا قاضی بتواند حکم قصاص نفس را صادر نماید.

قصاص نفس از آن دسته حکم هایی است که قاضی در صدور آن با قاطعیت عمل می کند و معمولا در پرونده های قصاص خبری از بخشش نیست. در ادامه شما را با قصاص بیشتر آشنا خواهیم کرد و تمام نکات این نوع مجازات را برایتان ذکر خواهیم کرد.

صدور حکم فصاص چگونه انجام می گیرد؟

قصاص چیست

همانطور که در ضمن مطلب قصاص چیست ؟  گفته شد صدور حکم قصاص به سادگی انجام نمی شود و قاضی قبل از صدور این حکم تمام جوانب پرونده را می سنجد. دو نوع جرمی که بیشترین مجازات قصاص برای آن ها تعیین می شود را در ادامه نام برده ایم.

قتل

اگر فردی مرتکب قتل عمدی شود، یعنی شخص دیگری را به قصد کشت هل دهد و یا به او گلوله شلیک کند و یا اورا با سلاح سرد از بین برود و باعث گرفتن جان او شود در واقع قتل انجام داده است و در دادگاه به قصاص نفس محکوم خواهد گردید.

تجاوز

اگر فردی به ناموس دیگران که با او هیچ گونه محرمیتی ندارد تجاوز کند و باعث ریختن آبروی او و صدمه به جسم او شود، دادگاه اورا به قصاص محکوم خواهد کرد.

حالا نحوه صدور حکم قصاص را برایتان شرح می دهیم:

صدور حکم قصاص توسط قاضی و در دادگاه انجام می گیرد. در مقاله قصاص چیست ؟ باید بیان داشت چنانچه فردی مرتکب دو جرمی که در بالا بیان‌شد شود و خانواده مقتول از او در دادگاه شکایت کنند و از دادگاه تقاضای قصاص اورا داشته باشند،  پرونده فرد برای برسی بیشتر به دادسرا فرستاده می شود. در دادسرا تمام جوانب پرونده رسیدگی می شود و طی یک مدت کوتاه اطلاعات و مدارک کامل جرم در اختیار دادسرا قرار می گیرد.

دادسرا با برسی تمام شواهد موجود پرونده را به قاضی دادگاه مرجوع می نماید و علام می کند که طی تحقیقات جرم فرد اثبات شده است. دادگاه نیز پرونده را دریافت کرده و برای صدور حکم کیفر خواست پرونده مجرم را به دادگاه کیفری ارسال می نماید. دادگاه کیفری حکم قصاص را صادر خواهد نمود و با برسی شرایط از دادگاه مربوطه می خواهد که حکم اجرا گردد و فرد قصاص شود.اما همانطور که گفتیم اجرای حکم قصاص در صورتی امکان پذیر است که شرایط به طور کامل موجود باشد. در ماده ۴۳۶ و ۴۳۸قانون مجازات اسلامی تمامی شرایط اجرای حکم قصاص به طور کامل توضیح داده است. این شرایط به شرح زیر می باشند:

  1.  چنانچه خانواده مقتول که از قاتل در دادگاه شکایت نموده اند، اعلام کنند که در برابر دریافت دیه حاضرند رضایت دهند، حکم قصاص نباید اجرا شود و دادگاه موظف است به مقتول یک سال فرصت دهد تا دیه را به طور کامل به خانواده مقتول پرداخت نماید. چنانچه پس از یک سال قاتل نتواند دیه را به طور کامل پرداخت کند، حکم قصاص او اجرا خواهد گردید‌.
  2.  چنانچه قاتل زن باشد و در همان زمان ارتکاب جرم حامله باشد، دادگاه اجرای حکم قصاص را لغو خواهد کرد و حکم پس از به دنیا آمدن جنین اجرا می گردد. اما اگر پس از به دنیا آمدن جنین به دادگاه اثبات شود که قصاص مادر باعث از بین رفتن نوزاد و یا آسیب به او می شود حکم قصاص تا دو سالگی نوزاد به تعویق خواهد افتاد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *