فحاشی

فحاشی : از جمله جرم های عمدی به حساب می آید که وجود سونیت در آن نیازی به اثبات ندارد و مجازاتی را در پی خواهد داشت. اگر شخصی به هر دلیلی به فرد دیگری توهین کند و از الفاظ ناپسند استفاده کند و به او فحاشی کند، فردی که به او توهین شده است می تواند با مراجعه به دادگاه، احاده حیثیت کند و فرد توهین کننده را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

این جرم  از آن دسته جرم هایی است که در قانون مجازات اسلامی طبقه بندی شده است و میزان فحاشی فرد توهین کننده در میزان مجازات او تاثیر گذار خواهد بود.

مجازات فحاشی و یا توهین به افراد چیست و قانون چه مجازاتی را برای فرد توهین کننده در نظر گرفته است؟

جرم فحاشی در ایران معمولا پیگیری نمی شود و در واقع یک عمل عادی به حساب می آید اما در بعضی از موارد هم دیده شده که افراد به دلیل وقوع جرم فحاشی از یکدیگر شکایت کرده و خواستار مجازات فرد مجرم شده اند.

در کشورهای دیگر مجازات این جرم بسیار بیشتر از ایران می باشد و این به این دلیل است که این جرم در کشور های دیگر بسیار جدی تر گرفته می شود. البته در این سال های اخیر سال مردم ایران نیز بیشتر با حقوقشان آشنا شده اند و میزان شکایت  افزایش یافته است. مجازات جرم توهین و استفاده از الفاظ رکیک برای اشخاص طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی ۷۵ضربه شلاق و ۵۰ الی ۱۰۰هزار تومان جریمه نقدی خواهد بود که میزان آن نیز با توجه به میزان توهین مشخص خواهد شد.

آیا توهین و فخاشی به اشخاص فوت شده نیز مجازات در پی دارد؟

شاید بعضی از افراد تصور کنند در صورتی که به افراد فوت شده توهین  کنند، شامل ماده ۶۰۱قانون مجازات اسلامی نخواهند شد وتوهین به شخص مرده مجازاتی ندارد، اما در این‌مورد باید بگوییم که استفاده از الفاظ رکیک برای این افراد فوت کرده نیز شامل‌ مجازات هایی خواهد‌ بود. البته توهین به افراد فوت شده فقط در صورتی قابل پیگیری قانونی می باشد که به بازماندگان شخص مرده نیز توهین شده باشد.

آیا برای شکایت از افراد توهین کننده می بایستی فرد متشاکی شاهد توهین بوده باشد؟

بعضی از افراد تصور می کنند که اگر به اشخاص توهین کنند و آن اشخاص به علت شاهد نبودن و عدم حضور در آن جمع، شاهد فحاشی آن ها نباشد مجازات نمی شوند و فرد نمی تواند از آن ها در دادگاه شکایت کند. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است زیرا قوانین حقوقی جمهوری اسلامی به افرادی که حتی به صورت علنی شاهد توهین به خود نبوده اند، این اجازه را می دهد که از دادگاه علیه فرد شکایت نمایند.

فحاشیمجازا

البته این در صورتی است که فرد شکایت کننده بتواند فحاشی کردن فرد را علیه خودش به دادگاه اثبات نماید. برای مثال افرادی که از طریق تلفن به آن ها توهین  شده است می توانند با گرفتن پرینت تلفن های خود از فرد توهین کننده شکایت کنند.

مجازات افراد فحاشی کننده در چه صورتی انجام نمی گیرد؟

با اینکه  توهین به دیگران در قوانین کشور ما جرم محسوب می شود و مجازاتی در پی دارد، اما بازهم طبق شرایطی دادگاه حکم مجازات فرد توهین کننده را صادر نخواهد کرد. این شرایط را در ادامه بیان کرده ایم:

توهین درحالت خواب، هیپنوتیزم و مستی

اگر فرد توهین کننده در هنگام توهین، در حالت خواب یا مستی باشد و به صورت غیر ارادی به شخصی توهین کند، در صورت شکایت شخص دادگاه حکم مجازات او را صادر نخواهد کرد. این به این دلیل است که توهین و فحاشی فرد در واقع به صورت عمدی نبوده و فرد در حالت غیر ارادی این عمل را انجام داده است.

توهین با عنوان تفاوت فرهنگی و زبانی

اگر فرد توهین کننده از گفته خود مطلع نباشد و با وجود تفاوت های فرهنگی و زبانی به شخصی توهین نماید، دادگاه حکم مجازات اورا صادر نخواهد کرد. این به این دلیل است که فرد با فرهنگ آن شخص و همچنین زبان او آشنایی نداشته قصد فحاشی به اورا نداشته است. این دو شرط در واقع دو نکته بسیار مهم در اجرای حکم مجازات فرد توهین کننده می باشند.

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد ممکن است بسیاری از کلماتی که در روزمره بیان می شوند مصداق توهین باشند و افراد امکان پیگرد قانونی آن را داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *