مجازات ندادن نفقه

مجازات ندادن نفقه: نفقه یعنی نیازهای عادی که یک انسال در طول حیات خویش دارد از خوردن و آشامیدن تا لباس پوشدن و …. مرد نظر به منعقدشدن قرارداد و عقد ازدواج باید تمامی این موارد را برای زن تهیه کند و این الزامی است در غیر این صوت مشمول مجازات ندادن نفقه خواهد شد.

متناسب با وضعیت زن از برای وی  مسکن، البسه، اثاث منزل  تهیه کند هزینه‌ های درمانی، بهداشتی را تقبل کند به محض انعقاد نکاح ، زوج مکلف بهپرداخ هزینه های زن شده و زوجه نیز در صورت تمکین مستحق دریافت آن می باشد. ضمانت اجرا ومجازات ندادن نفقه در قانون مجازات اسلامی و همچنین قانون حمایت خانواده به صراحت مطرح شده و عواقبی دارد ، به راحتی قابل پیگیری و اعمال مجازات است.

عواقب ندادن نفقه:

ندادن نفقه با وجود مطالبه زن ، می تواند عواقب و آثاری را به دنبال داشته باشد من جلمه عواقب ندادن نفقه  امکان توقیف اموال مرد و امکان طرح دعوی حقوقی و مطالبه آن از طریق دادگاه است ، یکی دیگر از عواقب ندادن نفقه زن امکان شکایت کیفری از مرد و بازداشت شدن مرد و ایجاد شدن پرونده کیفری برای مرد و اعمال مجازات ندادن نفقه در دادگاه کیفری است که فضای آن بسیار متفاوت از سایر دادگاه ها است. صادر شدن حکم جلب سیار برای مرد در صورت عدم توجه به دستورات قاضی مبنی بر عملی ساختن تعهدات در پرداخت حقوق مالی زوجه از دیگر عواقب نپرداختن است.

  امکان تبدیل حبس به جزای نقدی

حکم جلب برای ندادن نفقه

اگر قاضی دستور به پرداخت دهد و مرد به این دستور بی اعتنایی نماید و آن را عملی نسازد حکم جلب برای ندادن نفقه صادر می شود و چنانچه مرد در حال فرار باشد و مکان معلومی نداشته باشد حکم جلب سیار برای ندادن نفقه و در نهایت بازداشت و زندانی کردن مرد صادر می شود حکم جلب یعنی  زن در هر جا که مرد را مشاده کند می تواند با در دست داشتن حکم جلب  توسط مامور  انتظامی روج را بازداشت کند و تحویل کلانتری داده و آن ها نیز فرد را پس از چند روزی بازداشت به مرجع قضایی به منظور رسیدگی و اعمال مجازات ندادن نفقه منتقل می کنند.

مجازات ندادن نفقه

در صورت ندادن نفقه زن، زن می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی محکومیت مرد و اجرای مجازات ندادن نفقه را بخواهد. چناچه مرد معسر از پرداخت باشد، این حق برای زن وجود دارد که تقاضای طلاق کند.

مطابق ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی در صورت خودداری شوهر از دادن حقوق مالی زوجه ، به محکمه رجوع کند . در این حالت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد . همچنین ، طبق ماده ۱۱۲۹ همان قانون در صورت امتناع شوهر و عدم امکان اجرای ملزم نمودن کرد به ایفای تعهدات مالی ، زن می تواند برای طلاق به وکیل  رجوع کرده و با دستور قاضی شوهر را اجبار به طلاق نماید .

  مشاوره حقوقی گواهی عدم امکان سازش

علاوه براین زن می تواند به دادسرای عمومی برای  تعقیب جزایی زوج مراجعه کند . زیرا نپرداختن نفقه یک جرم است. بنابراین با اثبات نپرداختن ، زوج علاوه بر پرداخت تعهدات به مجازات ندادن نفقه نیز محکوم می شود.

دراین خصوص چنانچه با وجود تمکین زن ، مرد از پرداخت علی رغم استطاعت مالی خودداری کند ؛ مطابق قانون مجازات ندادن نفقه به حبس ‌جنحه‌ای از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

چگونگی اثبات ندادن فقه؟

در بسیار از موارد مرد ادعای ندادن نفقه را دارد و بیان می دارد که تا به حال همه حقوق زن را پرداخت کرده دراین شرایط  این زن است که باید ثابت کند تا هیچ نفقه ای دریافت نکرده است ، اثبات آن دشوار ولی امکان پذیر است، بسته به نوع پرونده باید از راه های متناسب با آن پرونده باید برای اثبات دروغگویی مرد  استفاده کرد برای نمونه اگرمرد زن را از خانه بیرون کرده باشد وکیل زوجه با مطرح کردن این نکته  می تواند تا حدودی دروغگویی را اثبات کند یا در صورتی  که مرد معتاد باشد یا منزل را برای مدتی ترک کرده  باشد می توان تا حدی از این موارد برای اثبات استفاده نمود اما همه چیز به شرایط پرونده شما دارد حتما با یک وکیل دادگستری مشورت کنید.

یکی از راه های اثبات عدم انجام تعهدات مالی مرد و اجرایی کردن مجازات ندادن نفقه استفاده از شاهد است ، افراد باید شهادت دهند که شما تا به حال هیچ نفقه ای را دریافت نکرده اید .

  مراحل طلاق توافقی

نکته مهم و کاربردی

اصل بر پرداخت حقوق مالی زوجه است یعنی اگر زنی مدعی خلاف آن باشد باید آن را اثبات نماید پس در قدم اول مرد نیازی برای اثباتت پرداخت نفقه ندارد بلکه این زن است که باید خلاف آن را اثبات نماید.

جرم مستمر و شکایت از مرد

این جرم از جمله جرایم مستمر است بدان معنا که در صورت عدم پرداخت به دفعات، قابل شکایت کیفری است و مشمول مجازات ندادن نفقه خواهد شد . جرم ترک انفاق از جمله جرایم قابل گذشت است ، تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی(زوجه) است و در صورت گذشت وی از شکایت ، در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات ندادن نفقه موقوف می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *