ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه
نفقه

نفقه عبارت است از تامین هزینه زندگی زن شامل خانه، اثاثیه منزل، غذا، لباس، دارو و درمان که از زمان عقد دائم بر عهده زوج است.

مطابق قانون مدنی ایران، نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی، بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض. ضابطه موجود در تعیین میزان نفقه، بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد است و در صورت عدم توافق زوجین در میزان نفقه، دادگاه به تعیین میزان آن اقدام می‌کند.

به محض انعقاد نکاح ، زوج مکلف به ادای نفقه شده و زوجه نیز در صورت تمکین مستحق دریافت آن می باشد.
ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه

در صورت عدم پرداخت نفقه، زن می تواند با تقدیم دادخواست حقوقی محکومیت مرد را مبنی بر پرداخت نفقه بخواهد. چناچه مرد معسر از پرداخت نفقه باشد، این حق برای زن وجود دارد که تقاضای طلاق کند.

مطابق ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی زن می تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه ، به محکمه رجوع کند . در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد . همچنین ، طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه ، زن می تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق می نماید . همچنین است در صورت عجز از دادن نفقه .

علاوه بر امکان طرح دادخواست حقوقی که برای زن وجود دارد، وی می تواند با مراجعه به دادسرای عمومی تعقیب جزایی زوج را نیز بخواهد. زیرا نپرداختن نفقه یک جرم است. بنابراین با اثبات عدم پرداخت نفقه، زوج علاوه بر پرداخت نفقه به مجازات نیز محکوم می شود.

دراین خصوص چنانچه با وجود تمکین زن ، مرد از پرداخت نفقه علی رغم استطاعت مالی خودداری کند ؛ به موجب ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده به حبس ‌جنحه‌ای از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

عدم پرداخت نفقه از جمله جرایم مستمر است بدان معنا که در صورت عدم پرداخت به دفعات، قابل شکایت کیفری است.

جرم ترک انفاق از جمله جرایم قابل گذشت است. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی(زوجه) است و در صورت گذشت وی از شکایت ، در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *