مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج

مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج : در بسیاری از موارد دیده شده زمانی که زوج فوت می کند یکی از دغدغه های زوجه این است که بعد از فوت شوهر خود چگونه زندگی را بگذراند و از لحاظ مالی به عسر و حرج می افتد چراکه تصور می کند با توجه به اینکه سهم الارث خود بسیار ناچیز است که در این مقاله سعی شده است تا با اطلاع رسانی به شما مخاطب عزیز این نگرانی را رفع نماییم. لازم به ذکر و یادآوری است که مهریه حق زن بوده و حتی پس از مرگ او نیز مانند هر حق مالی دیگر به وراث زوجه منتقل می شود.

پدر و مادر زوجه از وراث او هستند که به میزان سهمشان ارث می برند همانگونه که بعد از فوت شوهر می تواند مهریه خود را مطالبه نماید و در صورتی که زوجه متوفی فرزندی نداشته نباشد، نیمی از مهریه ایشان به زوج ارث می رسد و مابقی مهریه در زمره ماترک قرار می گیرد و در صورتی که زوج فوت کند و دارای فرزند باشند یک هشتم از اموال منقول و یک هشتم از فروش اموال غیر منقول به زوجه ارث می رسد و در صورتی که زوج فاقد فرزند باشد زوجه یک چهارم ارث می برد که این سهم الارث زوجه است و هیچ ربطی به مهریه زوجه ندارد که باید یادآوری کنم که اجرت المثل ایام زوجیت را نیز می تواند مطالبه و دریافت کند که در این زمینه می توانید با مراجعه به مقاله مربوطه اطلاعات کافی بدست بیاورید

مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج

فوت زوجه و مطالبه مهریه توسط وراث وی :

وراث زوجه می توانند با تقدیم دادخواست مطالبه طلب ( مهریه زوجه متوفی ) به نسبت سهم الارث خود به طرفیت زوج ، حقوق قانونی زوجه متوفی را مطالبه نمایند. همچنین باید گواهی حصر وراثت و عقدنامه زوجه را پیوست دادخواست خود کنند.

وضعیت مهریه در صورت فوت شوهر

در مطلب مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج باید بیان داشت مهریه یک دین بر ذمه ی شوهراست که با فوت نیز این دین ساقط نشده و امکان مطالبه از ماترک زوج وجود دارد.

زمانی که زوج یا شوهر فوت می کند کل مهریه به دین حال تبدیل می شود یعنی چه مهریه عندالمطالبه باشد چه بصورت عند الاستطاعه، در هر صورت یک دین حال میب اشد و زن یا زوجه می تواند اقدام به مطالبه نماید.

اگر مهریه زن، وجه رایج باشد، (نه سکه یا اموال منقول و غیرمنقول)‌ بر اساس سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه کرد، بنابراین زمانی که زن برای مطالبه مهریه خود به دادگاه مراجعه کند، مقدار مهریه بر اساس زمان فوت همسرش محاسبه خواهد شد.

اما اگر مهریه سکه یا مال اعم از منقول یا غیر منقول باشد، عین همان اموال به زن پرداخت می شود.

زمانی که زوج فوت می کند، از اموال متوفی، دیون و بدهکاری‌هایش جدا می‌شود . در صدر دیون زوج، مهریه زوجه قرار دارد که به عنوان دین ممتاز بر سایر دیون مقدم می شود. دعوی مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر باید به طرفیت ورثه متوفی در دادگاه طرح و اقامه شود.در دادخواست باید در قسمت خوانده اسامی وارث نوشته شود. پس از کسر مهریه و دیگر دیون، اموال دیگر زوج طبق قانون ارث تقسیم می‌شود.

چه زمانی بعد از فوت شوهر به زن مهریه تعلق نمی گیرد :

زمانی که در نکاح دائم مهریه ذکر نشده باشد و بعد از عقد نکاح نیز توافقی بابت میزان مهریه بین طرفین نشده باشد، حال اگر مرد قبل از نزدیکی فوت کند زوجه یا زن مستحق مهریه نمی باشد که این واقعه امروزه بسیار نادر است که در این زمانه حتی شده یک سکه را هم بعنوان مهریه معیین می نمایند.

در مطلب مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج باید بیان داشت نکته ی قابل ذکر این است که چنانچه مهریه ی تعیینی جزء موارد باطل باشد و دخول هم صورت گرفته شده باشد در اینصورت مستحق مهرالمثل خواهد بود.

وضعیت مهریه در صورت ورشکستگی مهریه

در مطلب مهریه در زمان فوت و ورشکستگی زوج باید بیان داشت بند ۲ ماده ۵۸ قانون تصفیه امور ورشکستگی، طلب های بدون وثیقه از تاجر را به پنج طبقه تقسیم کرده و مهریه زن را در طبقه چهارم قرار داده. بر اساس این ماده ، مهریه زن تا میزان ۱۰ هزار ریال به شرط آنکه ازدواج حداقل ۵ سال قبل از توقف واقع شده باشد، جزء دیون ممتاز بر سایر دیون محسوب می شود .

مرجع صالح تقدیم دادخواست

دادگاه خانواده در حوزه قضایی آخرین اقامتگاه متوفی در ایران مرجع صالح برای تقدیم دادخواست می باشد.

مستفاد از مواد ۲۳۲ و ۲۳۷ قانون امور حسبی دعاوی علیه میت از جمله مطالبه مهریه به طرفیت ورثه یا نماینده قانونی ایشان و نیز وصی ( در مواردیکه وصی برای ادای دیون متوفی ؛ وصی تعیین شده باشد ) اقامه می گردد اگر چه ترکه در ید وراث نباشد .

بهترین وکیل متخصص در زمینه مهریه :

همه طرفین دعوای خانوادگی در پی آن هستند تا با گرفتن بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشکل و دعوای خانوادگی خود را در سریع ترین زمان ممکن حل کنند و پرونده خانواده خود را به سرانجام برسانند.

گروه وکلا و مشاورین تخصصی عدل جویان با در نظر گرفتن آسیب های طولانی شدن پرونده مهریه ، بهترین وکیل مهریه تهران را برای پیگیری پرونده خانوادگی شما به خدمت گرفته است.

1 پاسخ
  1. فاطمه
    فاطمه گفته:

    خب حضرت آقا خامنه ای مادو دختر هستیم که الان نامادری ما ،ما را در خیابان پرت کرده و خواهر بزرگترم بیماری خاص دارد و کل اموال پدرم یک میلیاردو خورده ای میشود که برابر با ۱۱۰سکه نامادریمان است و نامادریمان مهریه اش را اجرا گذاشته است تکلیف ما چیست و مادرمان جدا شده که آه در بساط ندارد ما باید چه کار کنیم آیا به ما دختران بی خانمان شده ایم توسط قانون اصلا فکر میکنید؟و بگویید اگر فکر میکنید تکلیف ما چیست؟

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *