شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده چک

شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده چک: شاید برایتان پیش آمده باشد که در قبال ارائه کالا و یا خدماتی از فردی چک گرفته باشید و تا مهلت پاس شدن آن صبر کرده باشید، اما وقتی چک را به بانک بردید و خواستید که طلب خود را وصول کنید جک برگشت می خورد وکارمندان بانک به شما می گویند که وجه نوشته شده چک در حساب شخص صادر کننده چک موجود نمی باشد و یا وجه کمتر است یا اصلا پولی در حساب فرد وجود ندارد، در این صورت شما باید به فکر حل مشکل باشید و سریعا به وکیل چک مراجعه کرده  تا بتوانید طلب خودرا وصول کنید.

معمولا صادر کردن  چنین چکی توسط فرد صادر کننده جز انواع چک کیفری محسوب شده و می توان با شکایت کیفری علیه صادر کننده چک طلب خود را وصول کرد. در ادامه قصد داریم نحوه شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده را برای شما توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

برای شکایت کیفری از فرد صادر کننده چک رعایت چه نکاتی مهم است؟

اگر قصد دارید از فرد صادر کننده چک شکایت کیفری کنید و به طلب خود برسید ابتدا باید توجه نمایید که از مدت زمان صادر کردن چک و زمان پاس شدن آن شش ماه نگذرد و قبل از گذشت شش ماه برای مطالبه وجه چک به بانک مراجعه کرده تا طلب خود را وصول کنید، در صورتی که طلب شما وصول نشد باید برای انجام شکایت کیفری از فرد صادر کننده چک از بانک گواهی عدم پرداخت چک را دریافت نمایید.

اگر شش ماه از تاریخ پاس کردن جک و مراجعه شما به بانک گذشته باشد و هنوز گواهی عدم پرداخت وجه را از بانک دریافت نکرده باشید دیگر نمی توانید علیه فرد صادر کننده چک شکایت کیفری کنید. البته می توانید از او شکایت حقوقی کنید که در دادسرا به آن رسیدگی خواهد شد.

شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده چک

پس از دریافت گواهی عدم پرداخت چک از بانک آن را به دادگاه ارائه نمایید تا به مشکل شما رسیدگی بشود. مطابق ماده ده قانون  چک اگر فرد صادر کننده چک حساب مسدود شده ای داشته باشد و با اطلاع از مسدود بودن حساب خود چک صادر کند قانون به شما این اجازه را خواهد داد که از فرد صادر کننده چک شکایت کیفری کنید.

برای شکایت از چک برگشتی به کجا مراجعه کنیم ؟(محل شکایت چک برگشتی)

در چندین مرکز امکان رسیدگی به شکایات چک بی محل وجود دارد که در ادامه بیان کرده ایم.اولین مرکزی که به شکایت شما رسیدگی خواهد کرد بانکی است که به فرد دسته چک ارائه داده است و شما با ارائه چک و عدم اعتبار لازم برای پرداخت آن می توانید از آن بانک بخواهید که حساب شما را ببندد، شما می توانید از بانک درخواست نمایید که گواهی عدم پرداخت چک را صادر نمایید محل انجام شکایت و رسیدگی دادسرای واقع در محل زندگی فرد صادر کننده چک بی محل می باشد.

مراحل شکایت چک بی محل

اگر فرد پس از دریافت عدم گواهی پرداخت چک به دادسرای مربوط مراجعه کند و از آن ها بخواهد که به شکایت کیفری او رسیدگی کنند، دادسراهای مربوط مطالب قانون قانون اجازه رسیدگی به شکایت اورا دارند .سپس هزینه های دادرسی که بخشی از درآمد دولت می باشند از فرد شاکی دریافت می شود و مراحل رسیدگی به پرونده شروع خواهد شد. پس اینکه شکایت کیفری توسط دادسرای مربوطه ثبت شد، دادستان از دو طرف پرونده دعوت به عمل می آورد که در زمانی که فرد بازپرس برای آن ها مقرر کرده است در دادسرای مربوطه حاضر شوند.

شکایت کیفری علیه فرد صادر کننده چک

اگر فرد صادر کننده چک در دادسرا طبق وقت معین شده حاضر نشود دادگاه این اجازه را خواهد داشت که حکم جلب اورا صادر کند. اما اگر هردو طرف دعوا در دادگاه حضور داشته باشند فرد دادرس با برسی ادعای فرد شاکی و دفاعیات فرد متهم تمام جوانب را می سنجد و سپس اگر فرد صادر کننده چک نتوانست طلب فرد شاکی را وصول کند، صدور کیفر خواست از طرف دادستان مربوطه انجام می شود و پرونده برای صدور رای قاضی و گذراندن مراحل قانونی به کمک وکیل کیفری به دادگاه ارجاع داده خواهد شد.

صدور کیفر خواست طبق ماده هفت قانون صدور چک به دادگاه ارجاع داده می شود و این در حالتی است که فرد صادر کننده چک توانایی پاس کردن چک را نداشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *