شرط وکالت در طلاق چیست ؟

شرط وکالت در طلاق : ما در این بحث ابتدا به توضیح کلمه طلاق میپردازیم. طلاق به معنای تموم شدن قانونی ازدواج و جدایی زوج و زوجه از یکدیگر است و به دنبال طلاق کلیه حقوق مابین دو طرف از بین میرود و طلاق معمولا هنگامی رخ میدهد که مشکلاتی بین زن و شوهر اتفاق میافتد و این مشکلات باعث از بین رفتن روابط زناشویی و همچنین لغزاتتده استحکام زندگی مشترک است و موجبات طلاق و جدایی زن و شوهر را فراهم میاورد. در ادامه با توضیحات وکیل طلاق توافقی عدل جویان همراه باشید…

طلاق در قانون مدنی

طبق ماده 1133قانون مدنی اختیار طلاق دادن بر عهده شوهر است ولی زن در بعضی موارد میتواند حق طلاق یا همون وکالت در طلاق داشته باشد.

حالت های مختلف اعطای وکالت در طلاق :

یک

وکالت معلق یعنی انجام شدن وکالت زن منوط به وقوع امری بشود مثل مواردی که در ماده 1119 قانون مدنی آمده است یا شروط دوازده گانه ایی که در سند رسمی ازدواج آمده است. بعد از رعایت نکردن یا زیره پا گذاشتن یکی از این موارد و شروط زن میتواند بلافاصله به وکالت از همسر خود طلاق بگیرد.

دوم

وکالت مشروط یعنی زن باید برای محقق شدن حق وکالتش شرط یا شروطی را که زوج برای او گذاشته است انجام دهد تا وکالتش محقق شود. مثل اینکه شرط شود که زن با بخشیدن تمام مهریه وحقوق مالی خود میتواند وکالتا خودرا از سوی مرد طلاق دهد.

سوم

وکالت مطلق است که در این مورد مرد بدون گذاشتن هیچگونه قید یا شرطی در ضمن عقد یا بعد از آن به زوجه وکالت در طلاق میدهد ودر این حالت زن میتواند در هر زمان که بخواهد بدون گذشتن و صرفنظر کردن از مهریه یا حقوق مالی خودش از زوج طلاق بگیرد.

شرط وکالت در طلاق

شکل های اعطای وکالت در طلاق

شکل اعطای وکالت در طلاق به 2 روش قابل انجام است :

روش اول وکالت در طلاق

روش اول به صورت شرط درون عقد نکاح است که در سند ازدواج نیز درج میشود ودر اصطلاح حقوقی چون ازدواج دائم قراردادی لازم است و وکالت در آن قابل عزل نیست و بدین معنا که مرد نمیتواند وکالت زن را از او بگیرد یا عزل کند.

روش دوم وکالت در طلاق

روش دوم وکالت در طلاق بعد از عقد و در دفتر خانه رسمی به زوجه یا شخص دیگری داده میشودکه این حق قابل اسقاط از طرف مرد است مگر اینکه مدت زمان معینی داشته باشد و زوج حق عزل را از خود ساقط کرده باشد و یا اینکه در ضمن عقد لازمی به زوجه وکالت داده باشد .

هنگامی که زن بخواهد حق طلاق خود را انجام دهد ملزم به گرفتن یک وکیل دادگستری برای همسر خود است در غیر این صورت حق طلاق امکان پذیر نیست و اما وکیل اختیار کردن زن الزامی نیست مگر اینکه خود زن نخواهد در امور وروند رسیگی دادگاه حضور داشته باشد چون امری به نسبت طاقت فرسا خواهد بود گرچه حضور زن در مواردی مثل آزمایش بکارت و صدور گواهی عدم بارداری الزامی و ضروری است .

تقاضای وکالت طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق به صورتی کلی همان طلاق توافقی است وتنها تفاوت این دو طلاق در این است که زوج به جای اینکه خودش یا وکیلش در جلسه دادگاه حضور داشته باشد همسر او وکیلی را تحت عنوان وکیل مع الواسطه به دادگاه معرفی میکند که در حکم همان زوج است .

حضانت فرزند در صورت حق طلاق داشتن زن

این موضوع هم برمیگردد به شرایطی که تو وکالت نامه حق طلاق ذکر شده و شوهر میتواند با گذاشتن دلایل و شروطی در ضمن وکالت نامه زن را در مواردی محدود کند وقبول وکالت نامه را منوط به پذیرش این شرط ها توسط همسر کند و همانطور که گفته شد این موضوع در مورد گرفتن مهریه و حضانت فرزندان میتواند وجود داشته باشد .

و به طور معمول اگر زن با داشتن حق وکالت طلاق بخشی از مهریه یا حقوق مالی خود را نبخشد دادگاه در این مورد سختگیری های بیشتری انجام خواهد کرد.
به طور کلی وکالت در طلاق بدین معنی نیست که مرد دیگر حق طلاق ندارد و به طور کلی این حق از او سلب شده است بلکه این حق متعلق به مرد است چون اساسا واگذاری حق طلاق به همسر و یا شخص دیگر توسط مرد غلط است چون حق طلاق قابل واگذاری نیست و زوج میتواند به دیگری وکالت در طلاق بدهد نه حق طلاق. دریافت مشاوره در سریع ترین زمان از وکیل خانواده گروه حقوقی عدل جویان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *