سریع ترین و راحت ترین راه مطالبه سفته

سریع ترین و راحت ترین راه مطالبه سفته : سفته یکی از اسناد تجاری نام آشنا است که اگرچه به اندازه چک استفاده نمی شود اما هنوز هم موارد کاربردی زیادی دارد.اگرچه سفته، سندی برای پرداخت طلب است که طبق آن شخص صادر کننده متعهد می شود در زمان معینی مبلغ سفته را پرداخت کند اما سفته را نباید فقط محدود به پرداخت طلب دانست بلکه در مواردی به عنوان تضمینی برای حسن انجام کار از طرف کارگر به کارفرما داده می شود و یا به عنوان ضمانت های بانکی و… نیز استفاده می شود.

البته دو شیوه تجاری و مدنی وصول وجه سفته وجود دارد.

راه هایی برای نقد کردن سفته

به طور کلی صادر کنندهبه موجب سفته ، متعهد به امری می شود و اگر تعهدش را انجام نداد طرف دیگر می تواند نسبت به مطالبه مبلغ مندرج در سفته اقدام نماید.چنانچه در موعد مقرر شده در سفته برای مطالبه آن اقدام نموده و یا این که سفته عندالمطالبه است(یعنی هر زمانی که بخواهید باید به شما داده شود)و در هر صورت سفته مذکور پرداخت نشد،نگران نباشید زیرا در این مقاله قصد داریم شما را به شناخت کاملی از سفته و راه های نقد کردن آن (یعنی شیوه تجاری و حقوقی) برسانیم.

سریع ترین و راحت ترین راه مطالبه سفته

شیوه تجاری برای نقد کردن سفته

چنانچه  در موعد مقرر، سفته شما پرداخت نشد و حال شمایید و سفته ای که روی دستتان مانده ابتدا باید ظرف مدت 10 روز از سر رسید آنبه دادگاه مراجعه نموده و اعتراضی نسبت به پرداخت نشدن سفته انجام دهید.به این اعتراض واخواست گفته می شود. در سه نسخه تهیه شده و نسخه اصلی به خوددارنده سفته تحویل داده می شود.نسخه دیگری به رونوشت سفته ضمیمه شده و برای صادر کننده آن فرستاده می شود و در نهایت سومین نسخه نیز در دادگاه بایگانی می شود.

توقیف اموال صادر کننده سفته

اگر مدت 10 روزه مذکور رعایت شده باشد پس می توانید حتی قبل از این که رسیدگی به دعوایتانشروع شود از دادگاه در خواست کنید که دارایی های صادرکننده را توقیف کند. و در نهایت بعد از صدور حکم، دادگاه می تواند مبلغ سفته را از همان اموال توقیف شده و یا پول نقد به دارنده سفته بدهد.

اهمیت معلوم بودن سررسید در سفته عندالمطالبه

برای  نقد کردن سفته عندالمطالبه فقط در صورتی می توانید از حق واخواست و نهایتا شیوه تجاری و حتی مزایای سند تجاری از جمله طرح دعوا بدون پرداخت وثیقه برای جبران خسارت های احتمالی، استفاده کنید که سر رسید آن معلوم شود.

مسئولی به نام ظهرنویس

ابتدا بدانید که ظهرنویسی یعنی اسناد تجاری را برای انتقال به دیگری پشت نویسی کنیم. اگر سفته ای پشت نویسی شده در دست دارید پس هر کسی که سفته مذکور را پشت نویسی و منتقل نموده نیز به تنهایی مسئولیت پرداخت کل مبلغ سفته را دارد.که در ادبیات حقوقی به آن مسئولیت تضامنی گفته می شود.

شرط مسئولیت تضامنی ظهرنویس

اگر قصد دارید که مبلغ سفته را از ظهرنویس آن مطالبه کنید توجه داشته باشید که ابتدا باید اعتراض واخواست مطرح کنید و بعد نهایتاً ظرف یک سال از تاریخ این اعتراض،با مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست،وجه سفته را از ظهرنویس آن مطالبه کنید.چنانچه این مهلت یک ساله رعایت نشود پس ظهرنویس از چنگتان در رفته و دیگر هیچ مسئولیتی ندارد در نتیجه نمیتوانید اقدامی علیه اش انجام دهید.

 

شیوه حقوقی برای نقد کردن سفته

همان طور که گفته شد سفته یک سند تجاری برای پراخت طلب است که حتی اگر برای مطالبه اش نتوانستید دعوای تجاری مطرح کنید جای نگرانی نیست زیرا هنوز یک سند است و به اعتبار سند عادی بودن سفته می توانید  با طرح دعوای حقوقی،مبلغ آن را مطالبه نمایید.البته در این صورت باید با مزایای اسناد تجاری خداحافظی کنید.

لازم به ذکر است که اگر مبلغ سفته کمتر از بیست میلیون تومان باشد برای مطالبه آن باید به شورای حل ختلاف مراجعه کنید ودر غیر این صورت، حتما باید از طریق دادگاه اقدام کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *