سرقت تعزیری

سرقت تعزیری چیست و چه تفاوتی با سرقت حد دارد؟  یکی از انواع سرقت است که در قانون جرم محسوب شده و مجازات های مختلفی را در پی دارد. تفاوت سرقت حدی و تعزیری در مجازات آن ها است زیرا مجازات سرقت حدی بسیار بیشتر از  تعزیری است و معمولا شامل مجازات های سنگینی می شود. اگر بخواهیم به طور کلی به توضیح تعزیری بپردازیم می بایستی بگوییم که دزدی تعزیری در واقع به معنای ربون مال افراد می باشد.

در این نوع سرقت شخص مجرم بدون اجازه افراد مال آن هارا می رباید و از دسترس آن ها خارج می نماید. البته هر گونه سرقتی که در آن مال کسی ربوده شود تعزیری نیست و این نوع سرقت در واقع شرایط خاص خود را دارد. برای اینکه دادگاه بتواند دزدی تعزیری را تشخیص دهد، برسی پرونده را به طور دقیق انجام می دهد و اگر عناصر تعزیری در آن  پرونده موجود باشد دادگاه مجرم را مجازات خواهد نمود. در صورتی که در سرقت یکی از موارد زیر موجود باشد تعزیری به حساب خواهد آمد:

سرقت در شب

چنانچه سرقت در شب هنگام صورت بگیرد، دادگاه ان را جز سرقت های تعزیری محسوب کرده و مجازات آن نیز در همان اندازه خواهد بود.

تعداد زیاد سارقان

اگر تعداد افرادی که مال را فرد شاکی ربوده اند از دو نفر بیشتر باشد  تعزیری به حساب خواهد آمد.

همراه داشتن سلاح سرد و گرم

چنانچه حتی یکی از سارقان دارای سلاح های زیر باشد دزدی تعزیری به حساب خواهد امد:

سلاح گرم:اسلحه آماده شلیک، نارنجک و هرگونه سلاح گرم

سلاح سرد:چاقو، قمه، کارد، پنجه بوکس

سلاح بیهوشی: این مورد در واقع به معنای داروهایی است که از آن برای بیهوش کردن سگ نگهبان استفاده می شود.

سرقت تعزیری

آزار و تهدید

چنانچه یک یا چندین سارق در حین دزدی به یکی از شاکیان آسیب رسانده باشند و یا اورا تهدید کرده باشند، دادگاه سرقت را تعزیری به حساب خواهد آورد.

پلیس غیر واقعی

چنانچه سارق از لباس پلیس استفاده کند و خود را پلیس معرفی کند و به این طریق مال کسی را برباید، سرقت او جز سرقت های تعزیری به حساب خواهد آمد.

کلید ساختن

چنانچه مال باخته بتواند به دادگاه اثبات نماید که سارقین کلید خانه اورا ساخته اند و با استفاده از آن به سرقت پرداخته اند، دادگاه افراد را به ربودن مال دیگری از نوع تعزیری محکوم خواهد کرد.

بالا رفتن از دیوار

چنانچه سارقین در حین دزدی از دیوار بالا بروند، قسمتی از دیوار را برای اجرای سرقت خود خراب کنند و یا در را بشکنند سرقت آن ها تعزیری به حساب خواهد آمد.

مواردی که در بالا بیان شد در واقع مواردی هستند که به دادگاه اثبات می نمایند دزدی از نوع تعزیری است و باید مجازات تعزیری داشته باشد. اما چیزی که مهم تر است مجازات این نوع سرقت می باشد. در ادامه شما را با انواع مجازات دزدی تعزیری آشنا خواهیم نمود، با وکیل سرقت عدل جویان همراه باشید.

مجازات کیفری

دزدی تعزیری نیز مجازات مخصوص خود را دارد و مجازات آن با توجه به میزان مال دزدیده شده محاسبه می گردد. مجازات  تعزیری همان طور که از نامش پیداست مجازات حد نیست و به مجازات تعزیری خلاصه خواهد شد. مجازات آن مابین سه تا بیست سال حبس معین شده است که با توجه به نوع دزدی ممکن است ضربات شلاق نیز به آن افزوده شوند. در ادامه شمارا با مجازات انواع سرقت آشنا کرده ایم.

چنانچه سارق در حین سرقت به مالباخته آسیب برساند، دادگاه اورا به حبس محکوم خواهد کرد. میزان حبس این گونه مجرمین از سه تا ده سال خواهد بود وممکن است ۷۵ضربه شلاق نیز به آن افزوده شود. چنانچه آسیب وارده به مالبخاته عمقی باشد، دادگاه مجرم را به مجازات همان آسیب محکوم خواهد کرد.

مجازات سرقت با اسلحه

فردی که با اسلحه به دزدی بپردازد دادگاه اورا به تحمل ۷۵ضربه شلاق و سه تا ده سال حبس محکوم می نماید. چنانچه با اسلحه مرتکب آسیب به مالباخته نیز شده باشد به مجارات او افزوده خواهد شد.

مجازات سرقت در خیابان

سرقت در خیابان مجازاتی مابین ۱ تا ۱۵سال حبس را به دنبال خواهد داشت.

مجارات سرقت از مناطق آسیب دیده

چنانچه این عمل از مناطق آسیب دیده انجام گرفته باشد دادگاه سارقین را به حبس از سه تا پنج سال محکوم خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *