حمل مواد مخدر و مجازات آن

حمل مواد مخدر و مجازات آن  : جرایم مربوط به مواد مخدر و داروهای روان گردان از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در قانون مجازات اسلامی و دیگر قوانین جزایی در سطح جهان می باشند با این حال در کشور ایران توجه بسیار زیادی نسبت به جرایم مربوط به مواد مخدر صورت گرفته است.
قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن در سال ۱۳۶۷ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام مهمترین قوانین مکتوب و مصوب در جمهوری اسلامی ایران در این خصوص می باشد. جرم حمل مواد مخدر برحسب نوع ماده حمل شده شامل مجازات های متفاوتی می گردد. جرم حمل مواد مخدر و مجازات آن را بر طبق این قانون تشریح می نماییم با گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

جرائم مربوط به مواد مخدر

قانون اصلاحی قانون مبارزه با موادمخدر و الحاق موادی به آن در سال ۶۷ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماده یک بیان می ‌دارد که اعمال زیر جرم است و مرتکب به مجازات های مقرر در این قانون محکوم می‌شود .

این جرائم عبارتند از:

 • کشت خشخاش و کوکا مطلقا و کشت شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر
 • وارد کردن، ارسال، صادر کردن، تولید و ساخت انواع مواد مخدر
 • نگهداری، خرید، توزیع، اخفاء، ترانزیت، عرضه و فروش مواد مخدر
 • دایر کردن یا اداره کردن مکان برای استعمال مواد مخدر
 • استعمال مواد مخدر به هر شکل و طریقی مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد
 • تولید، ساخت، خرید و فروش نگهداری آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال مواد مخدر
 • قرار دادن یا پناه دادن متهمین محکوم به جرائم مواد مخدر که تحت تعقیب هستند و یا دستگیر شده‌اند
 • محو و یا اخفای ادله جرم مجرمان
 • قرار دادن مواد مخدر یا آلات و ادوات استعمال در محل به قصد متهم کردن دیگری

حمل مواد مخدر و مجازات آن

همان گونه که مشاهده می گردد جرایم مربوط به مواد مخدر شامل اعمال مختلفی می گردد که ما در این مقاله جرم حمل شخصی و حمل و نقل مواد مخدر با استفاده از وسایل نقلیه را مورد بررسی قرار می دهیم.

مجازات حمل مواد مخدر

قانونگذار در ماده ۳ قانون اصلاحی، جرم حمل بذر مواد مخدر از جمله خشخاش، کوکا، شاهدانه و مواردی از این قبیل را به شرط قصد تولید مواد مخدر مشمول مجازات دانسته است. اگر قصد مرتکب در خصوص حمل بذر مبنی بر تولید مواد مخدر احراز گردد مشمول جریمه نقدی به مبلغ یک میلیون تا ۳۰ میلیون ریال و یک تا هفتاد ضربه شلاق خواهد شد. از مهمترین عوامل برطرف کننده مسئولیت جزایی فرد در خصوص حمل بذر برخی از انواع مواد مخدر، گواهی پزشکی جهت ساخت دارو و مصارف درمانی است.

مجازات حمل تریاک، بنگ، چرس، شیره، سوخته و تفاله تریاک

مجازات این جرم از جرایم مربوط به مواد مخدر در ماده ۵ قانون مورد نظر مورد اشاره واقع شده است و مشمول محکومیت های ذیل می باشد:

 1. تا ۵۰ گرم مشمول ۳ میلیون ریال جزای نقدی و ۵۰ ضربه شلاق
 2.  بیش از ۵۰ تا ۵۰۰ گرم مشمول ۵ تا ۱۵ میلیون جزای نقدی و ده تا ۷۴ ضربه شلاق
 3.  بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلو گرم مشمول ۱۵ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق به همراه ۲ تا ۵ سال حبس
 4.  بیش از ۵ کیلوگرم تا ۲۰ کیلوگرم مشمول ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق به همراه پنج تا ده سال حبس و مصادره اموال در صورت تکرار جرم و اعدام در صورت ارتکاب جرم برای بار سوم
 5.  بیش از ۲۰ کیلوگرم تا ۱۰۰ کیلوگرم مشمول مجازات مقرر در بند ۴ به همراه دو میلیون ریال جزای نقدی برای هر کیلو گرم و اعدام و مصادره اموال در صورت تکرار جرم
 6.  بیش از ۱۰۰ کیلوگرم علاوه بر مجازات شلاق، جریمه نقدی و مجازات های تعیین شده در بند ۴ و ۵ مشمول حبس ابد برای اولین بار ارتکاب نیز می گردد.

مجازات حمل هروئین، مورفین، کوکائین و مشتقات شیمیایی آن ها

مجازات این جرم نیز در ماده ۸ قانون اصلاحی مورد اشاره واقع شده است. برحسب این ماده مجازات مجرم با توجه به یکی از موارد ذیل تعیین می گردد:

 1. تا ۵ گرم مشمول پانصد هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی و ۲۰ تا ۵۰ ضربه شلاق
 2.  بیش از ۵ گرم تا ۱ گرم مشمول ۲ میلیون تا ۶ میلیون ریال جزای نقدی و سی تا هفتاد ضربه شلاق
 3. بیش از یک گرم تا ۴ گرم مشمول ۸ میلیون تا ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی و دو تا پنج سال حبس به همراه سی تا هفتاد ضربه شلاق
 4. بیش از ۴ گرم تا پانزده گرم مشمول ۲۰ میلیون تا ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی و پنج تا هشت سال حبس به همراه ۳۰ تا ۷۴ ضربه شلاق
 5.  بیش از ۱۵ گرم تا سی گرم از مشمول ۴۰ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۱۰ تا ۱۵ سال حبس و سی تا ۷۴ ضربه شلاق
 6.  بیش از ۳۰ گرم مشمول اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه‌ های تامین زندگی متعارف برای خانواده

وسایل نقلیه حمل مواد مخدر و جاسازی مواد

این موضوع نیز در ماده ۳۰ قانون اصلاحی مورد اشاره واقع شده است . بر طبق آن وسیله‌ نقلیه مورد نظر به نفع دولت ضبط و در اختیار سازمان کشف کننده مواد مخدر قرار خواهد گرفت. این امر در صورتی اتفاق می افتد که مالک ماشین از حمل مواد مخدر مطلع باشد در غیر این صورت و در صورت احراز عدم اطلاع وی، وسیله نقلیه به مالک مسترد خواهد شد.

افرادی که مبادرت به حمل مواد مخدر در وسایط نقلیه می کنند در صورت وقوع جرایم مربوط به مواد مخدر به عنوان معاون و در غیر این صورت به عنوان حامل مواد مخدر به سه ماه تا شش ماه حبس و یا ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.
بر طبق ماده ۲۰ قانون اصلاحی نیز افرادی که مبادرت به نگهداری ، اخفاء و حمل آلات و ادوات استعمال مواد مخدر می‌کنند علاوه بر ضبط این اموال، محکوم به پرداخت ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی در ازاء هر عدد و یا پنج تا بیست ضربه شلاق خواهند شد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم حمل مواد مخدر

جرم حمل مواد مخدر در کنار بسیاری دیگر از جرایم مربوط به حمل مواد مخدر دارای ماهیت مستمر بوده و بر طبق قوانین مربوط به آیین دادرسی کیفری دادگاهی که در محل کشف و دستگیری باند حمل مواد مخدر قرار دارد جهت رسیدگی به جرم ارتکابی صلاحیت خواهد داشت.

قضاوت در خصوص جرم حمل مواد مخدر در زمره قضاوت هایی قرار دارد که بدون حضور وکیل مواد مخدر امکان پذیر نمی باشد در صورتی که متهم قادر به اخذ وکیل نباشد دادگاه خود اقدام به گرفتن وکیل برای او خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *