وکیل مواد مخدر در تهران

وکیل مواد مخدر , وکیل مواد مخدر در تهران : یکی از معضلات بسیار بزرگ جامعه بشری که نسل انسان و انسانیت را به شدت مورد تهدید قرار داده است، ناهنجاری های مربوط به مواد مخدر است . بدین ترتیب تمامی کشورها قوانین بخصوصی در زمینه مقابله با جرائم مربوط به مواد مخدر تدوین نموده اند. این امر سبب ایجاد شاخه ای به نام وکیل مواد مخدر در عرصه علم حقوق و وکالت گردیده است. وکلای مواد مخدر یکی از شاخه های بسیار نا آشنای امور وکالت بوده و تعداد وکلایی که در سطح داخلی تخصص لازم را در این زمینه داشته باشند بسیار کم است.

جرائم مربوط به مواد مخدر

جرائم مربوط به مواد مخدر را می توان به چند دسته کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

 1. کشف هر گونه ماده ای که از لحاظ علمی ، بتوان نام مواد مخدر را بر آن اطلاق نمود؛
 2. هرگونه ساخت، تبدیل و یا تولیدی که منتج به ماده مخدره گردد؛
 3. هرگونه نقل و انتقالی در این زمینه از قبیل: صادرات، واردات، توزیع، ارسال و … ؛
 4. خرید و فروش هر نوع مواد مخدر؛
 5. هرگونه نگهداری و یا پنهان کردن مواد مخدر حتی اگر برای منافع شخصی نباشد؛
 6. هرگونه استعمال مواد مخدر از قبیل مصرف اعتیادی، تفننی، تفریحی و یا اتفاقی؛
 7. هر گونه مباشرت و یا معاونت و مداخله در جرائم مربوط به مواد مخدر

قانونگذار برای برخی از جرائم مربوط به مواد مخدر، حکم اعدام و برای برخی دیگر حکم حبس بویژه حبس های طولانی مدت را مقرر نموده است. وکیل مواد مخدر در تمامی جرائم مربوط به مواد مخدر به ویژه جرائم منتهی به اعدام فعالیت نموده و در بسیاری از موارد ، موفق به تخفیف ویژه در مجازات مجرم می گردد.

جاسازی و گذاشتن مواد مخدر در ماشین و منزل دیگری

بسیار اتفاقل افتاده است که افراد با هر نیت و قصدی، مواد مخدر از هر نوع و جنس را در ماشین یا خانه دیگری جاسازی کرده و سپس ماموران مواد مخدر از حمل مواد مخدر مطلع شده و نسبت به کشف مواد مخدر و دستگیری و مجازات فردی که مواد مخدر در منزل او یافت شده اقدام می نمایند.

دفاع از اتهام حمل مواد مخدر

در چنین مواردی کار شما بسیار سخت می شود زیرا که جنس یا مواد در ماشین یا خانه شما یافت شده و بی دلیل هم نمی توان کسی را متهم به جاسازی مواد مخدر در منزل دیگری کرد، در این موارد شما حتما باید از وکیل متخصص مواد مخدر برای دفاع از اتهام حمل مواد مخدر استفاده کنید.

جاسازی مواد در وسایل دیگران

جاسازی مواد در وسایل دیگران من جمله جرایمی است که معمولا با نیت دشمنی با طرف مقابل انجام می شود اگر فرد متهم بتواند جاسازی مواد توسط افراد دیگر را اثبات کند، آنها به مجازات همان جرم محکوم خواهند شد.

یعنی اگر فرد متهم تا قبل از اثبات جاسازی مواد محکوم به پرداخت 30میلیون تومان و 74 ضربه شلاق شده بود پس از اثبات جاسازی، فردی که جاسازی کرده به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

چند نوع از مواد مخدر مصرفی :

در این نوشته می خواهیم شما را با تعدادی از مواد مصرفی پر مصرف را معرفی کنیم ، در ادامه به برسی تخصصی تر هر نوع از مواد و بیان مجازات آنها و همچنین نحوه دفاع از تهام مواد مخدر را بیان خواهیم نمود.

تریاک

پر مصرف ترین مواد مخدر در بین ایرانی ها است که تهیه کردن آن نیز کار چندان سختی نیست ، این ماده به سرعت اما کوتاه مدت درد شما به خصوص دردهای جسمانی را کاهش می دهد اما پس از گذشت اثرات دردی به  نسبت شدیدتر را به شما تحمیل می کند که شما را مجاب به مصرف دوباره کند، در ابتدای ترک تریاک ، معتاد به مدت15 روز در قرنطیه بوده و اصطلاحاً سم زادیی می شود. نگهدای ، خرید ، فروش تریاک جرم است اما ابتداعا با معتادن تریاک به مانند بیمار رفتار شده و از مراکز ترک اعتیاد برای درمان آنها استفاده می شود اگردر طی این مدت پاک شوند و بتوانند از مرکز ترک اعتیاد مورد اعتماد قوه قضائیه گواهی سلامت بگیرند تعقیب کیفری مصرف کنندگان متوقف خواهد شد اما فروشندگان همچنان به مجازات کیفری سنگین فروش تریاک محکوم خواهند شد.

حشیش

از دل طبیعت به دست می آید به حشیش سیگاری نیز گفته می شود و یکی از نشانه های ان قرمزی بیش از حد درون چشم می باشد به گونه ای که انگار فرد مدت هاست که نخوابیده است ، آن را به طرق مختلفی مانند جاسازی در سیگار مصرف می کنند در دراز مدت باعث تشنج و آسیب های مغزی می شود مجازات حشیش بسته به مقدار این ماده متفاوت است در ادامه به مجازات مصرف و فروش و حمل حشیش اشاره خواهیم کرد.

هروئین

از بدترین و نابودکننده ترین نوع مخدر ها است ، در باره مدت زمان درمان مقدارمعنی را نمی توان بیان کرد اما مرحله اول درمان که مربوط به پاکسازی شخص معتاد می باشد که 7 تا 10 روز طول می کشد، هروئین ها خود انواع مختلی دارند ،یکی از نشانه های این افراد عرق کردن بیش از حد می باشد، میزان مجازات حمل هروئین بسته به میزانی حمل از 22 ضربه شلاق تا اعدام و گرفتن تمامی اموال می باشد.

البته به کمک وکیل دادگستری می توان این مجازات ها را تقلیل  و کاهش داد و در برخی از موارد آنها را به جزای نقدی تبدیل کرد.

حکم اعدام در جرائم مربوط به مواد مخدر

با توجه به قانون مبارزه با مواد مخدر، حکم اعدام مشمول چهاردسته از جرائم مربوط به مواد مخدر و حمل میزان معینی از مواد مخدرهای صنعتی و غیرصنعتی می باشد. چهار دسته ای که به علت نوع عمل ارتکابی محکوم به اعدام می باشند عبارتند از:

 1. اگر ارتکاب جرائم مربوط به مواد مخدر با حمل سلاح گرم و یا استفاده از آن به قصد مقابله با مأموران مبارزه با مواد مخدر و یا دیگر نیروهای انتظامی باشد؛
 2. در صورتی که مجرم مورد نظر، نقش اساسی از جمله سردستگی، پشتیبانی مالی و یا سرمایه گذار اصلی در حیطه ارتکاب جرم مورد نظر را داشته باشد.
 3. در صورتی که مجرم از نوجوانان و کودکان زیر هجده سال ویا از مجانین جهت ارتکاب جرم استفاده نموده باشد؛
 4. در صورتی که فرد محکوم، سابقه محکومیت به اعدام و یا حبس ابد و یا بیش از پانزده سال حبس را به موجب قانون مواد مخدر داشته باشد.

همچنین ممکن است مجرم، جزء هیچ کدام از دسته های مذکور نباشد اما با توجه به میزان مواد مخدر مندرج در پرونده، به حکم اعدام و دیگر محکومیت های مشدد محکوم گردد.پرونده های مربوط به مواد مخدر بسیار حساس و پیچیده بوده که باید به متخصص آن ، وکیل مواد مخدر مراجعه شود.

ادله اثبات جرائم مربوط به مواد مخدر

ادله اثبات جرائم مربوط به مواد مخدر به دو دسته کلی تقسیم می گردند؛ ادله عام و ادله خاص. ادله عام شامل اقرار و شهادت شهود می باشد. اما ادله خاص عبارتند از: علم قاضی، قرائن و امارات، کارشناسی و ادله بیوژنتیک. علت تمایز این دو نوع ادله از همدیگر این است که اصولا در جرائم کیفری، ادله عام یکسان می باشند در حالی که نحوه انجام و بکارگیری ادله خاص در خصوص هر جرمی با دیگر جرائم متفاوت است. ادله عام از اهمیت بسیار زیادی در دعاوی کیفری برخوردارند و معمولا تعیین کننده ترین ادله برای مسیر یک دادرسی می باشند.

وکیل مواد مخدر

مرجع رسیدگی به جرائم مربوط به مواد مخدر

طبق ماده 303 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به جرائم مربوط به مواد مخدر در صلاحیت دادگاه انقلاب می باشد. آرای غیر قطعی این دادگاه بر طبق سیستم وحدت قضایی، قابلیت اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان و آرای غیر قطعی بر طبق سیستم تعدد قضایی، قابلیت اعتراض در دیوان عالی کشور را دارند.

وکیل مواد مخدر به قوانین مدون و آیین دادرسی کیفری اشراف کامل داشته و می تواند نظر به تجربه و دانش تخصصی خود نهایت دفاع را از موکل خاطی به عمل آورد. نا گفته نماند تعرفه بالای پرونده های وکالتی در زمینه جرائم مربوط به مواد مخدر، بسیاری ازمردم را از رجوع به وکیل مواد مخدر در چنین پرونده هایی باز می دارد و سبب می شود تا مردم خودشان بی آنکه تخصص لازم را در زمینه دفاع از متهم جرائم مواد مخدر داشته باشند به دفاع از خود در  چنین پرونده های دشوار و حساسی بپردازند که در نهایی سبب ناکامی در پرونده و تضییع حق متهم می شود . باید دقت نمود در این زمینه حتما به وکیل کیفری  رجوع کرد.

قانون گذار با جرم انگاری کردن در این زمینه ضمن حفظ نظم و آرامش جامعه اقدام به برخورد با مجرمین افیون های اعتیاد آور کرده است و ضمانت اجراهای سنگینی برای آن جرایم در نظر گرفته است که از جمله آن، در قانون مبارزه با مواد مخدر عبارتند از:

اعدام

 • جرایم موضوع بند ۴ ماده ۴ ( خرید و فـروش و توزیـع بیش از ۵ کیلوگرم تریاک و … )
 • جرایم موضوع بندهای ۴، ۵، ۶ ماده ۵٫
 • جرم موضوع ماده ۶ ( در صورتی که مجموع مواد مخدر موضوع بند های ۱ و ۲ و۳ ماده ۴ در اثر تکرار به بیش از ۵ کیلو گرم برسد )
 • جرم موضوع بند ۶ ماده ۸ ( خرید و فروش و توزیع بیش از ۳۰ گرم هروئین و … )
 • جرم موضوع ماده ۹ ( در صوتی که مجموع مواد مخدر موضوع بندهای ۱ تا ۵ ماده ۸ در اثر تکرار بار چهارم به ۳۰ گرم برسد )
 • جرم موضوع ماده ۱۱

حبس

جرایم موضوع مواد ۲-۴-۵-۶-۸-۹-۱۲-۱۴-۲۱-۲۲-۲۳-۲۶-۲۷-۴۰

شلاق

جرایم موضوع مواد ۲-۳-۴-۵-۸-۹-۱۲-۱۶-۱۹-۲۰-۲۱-۲۲-۲۶-۲۷-۴۰

جزای نقدی

جرایم موضوع مواد ۲-۳-۴-۵-۸-۱۴-۱۶-۱۹-۲۰-۴۰

مصادره اموال

بند ۴ ماده ۴ و تبصره ماده ۴، بندهای ۴-۵-۶ ماده ۵، بند ۶ ماده ۸ و تبصره ۱ ماده ۸، ماده ۱۳، ماده ۱۴، ماده ۴۰

عوامل موثر در تعیین مجازات

با توجه به میزان و انواع مجازات های مجرمین مواد مخدر، متوجه می شویم که قانون گذار این عوامل را در تعیین مجازات در نظر گرفته است. علل عینی و شخصی، یعنی توجه به شرایط و ویژگی های خاص مرتکب می شود مثل انگیزه، سابقه، سمت، نحوه ارتکاب، وضعیت معاش، وضع خانوادگی و…
در کنار عوامل فوق که گاهی منجر به کاهش و گاهی سبب افزایش میزان و شدت مجازات می شوند عوامل دیگری می باشند که قطعا منجر به شدت ضمانت اجرای کیفری می شوند، مانند: تعدد و تکرار جرم. البته نباید فراموش کرد که آزادی مشروط، توبه، کیفیات مخففه و تعلیق اجرای مجازات نیز نمونه های کاهش ضمانت اجرای کیفری جرایم مواد مخدر می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *