تکالیف زوجین بعد از نکاح

تکالیف زوجین بعد از نکاح : با ازدواج ، زوجین همانند دو طرف یک قرارداد تکالیفی نسبت به یکدیگر دارند که باید آنها را عملی سازند این تکالیف در قانون مدنی تعریف شده است که عبارتند از : حسن معاشرت، وفاداری، معاضدت که انجام این تکالیف و وظایف ضروری است.

تکالیف زوجین بعد از نکاح

حسن معاشرت

منظور از حسن معاشرت خوش رفتاری و صمیمیت زن و شوهر نسبت به یکدیگر می‌باشد که چگونگی انجام آن به عرف و آداب و رسوم محلی که زندگی می‌کنند، برمی‌گردد. در قانون مدنی ما بیان شده که زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگر می‌باشند و طرفین نکاح را از توهین و مجادله با یکدیگر بر حذر می‌دارد و به آنها توصیه می‌کند که از به کار بردن لفظ توهین آمیز خودداری کنند. در واقع ، حسن معاشرت رفتار متعارف زن و مرد نسبت به یکدیگر می باشد. بنابراین مباشرت را می‌توان اکرام به زن و در مقابل خوش رفتاری زوجه نسبت به زوج در مسائل مختلف زندگی بیان کرد.

تکالیف زوجین بعد از نکاح
ضمانت اجرای عدم حسن معاشرت

اگر زوجه از انجام وظایف خود سر باز زند و یا آنها را به طور کامل انجام ندهد، ناشزه محسوب می‌شود و حق نفقه وی قابل اسقاط خواهد بود و مرد می تواند به استناد ناشزه بودن زن نفقه او را به طور کامل و یا قسمتی از آن را ساقط کند و نپردازد. اما اگر شوهر حسن معاشرت در رفتار خود در خانواده نداشته باشد، زن با طرح دعوا نزد دادگاه وی را ملزم به حسن معاشرت می کند.

معاضدت

معاضدت به معنای یاری و همکاری و کمک به یکدیگر می باشد. در حقوق از معاضدت به معنای کمک های زوجین به یکدیگر و یاوری و دستگیری آنها در حل مسائل و مشکلات و تربیت فرزندان بیان شده است، وجود معاضدت از بنای اصلی نکاح می باشد اما مقدار معاضدت و ملاک معاضدت عرف می باشد و به محل زندگی و اجتماع هم مرتبط می باشد. مرد و زن باید برای تأمین رفاه یکدیگر و فرزندان خود به کارهایی مشغول شوند. به طور نمونه، پدر خرید لوازم ضروری زندگی و خوراک و پوشاک و مادر هم در مقابل ایجاد فضای مناسب در خانه و انجام امور مربوط به خانه را به عهده می‌گیرد.

ضمانت اجرا

در صورتی که هر یک از زوجین از انجام معاضدت و وظایف در خانواده خودداری کنند ، طرف مقابل می‌تواند به دادگاه مراجعه نموده و الزام طرف مقابل به ایفاء نقش و وظیفه ی او نسبت به خانواده را درخواست کند ؛ در این صورت دادگاه وی را موظف به انجام وظایف زناشویی و معاضدت می‌نماید.

وفاداری در نکاح

وفاداری در نکاح و ازدواج از شرایط اساسی برای نگه داشتن خانواده و از اصلی ترین تکالیف زوجین بعد از نکاح می باشد. در حقوق منظور از وفاداری این است که مرد از رابطه نامشروع با زنان دیگر جلوگیری کند. این مورد به غیر از تعدد زوجه می باشد. یعنی مرد می تواند در حدود اختیارات خود ، زوجه متعدد محدود به قانون داشته باشد. در صورت عدم وفاداری مرد و برقراری رابطه نامشروع ، زن می تواند با استناد به عسر و حرج خود خواستار طلاق وی در دادگاه شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل متخصص خانواده در گروه وکلای عدل جویان تماس حاصل فرمایید.

روند رسیدگی

در صورتی که زوجین از انجام تکالیف و وظایف خود اعم از حسن معاشرت و معاضدت و وفاداری خودداری کنند. هر کدام از طرفین می‌توانند دادخواستی مبنی بر الزام طرف مقابل خود به انجام تکالیف زوجیت در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نماید. سپس دادگاه وقت رسیدگی را به طرفین ابلاغ می‌کند و پس از تشکیل جلسه خواهان باید عدم انجام تکالیف زوجیت توسط طرف مقابل را اثبات کند و بعد از اثبات ، خوانده ملزم به انجام تکالیف زوجیت از طرف دادگاه می شود. در صورت عدم انجام دستورات دادگاه طرف مقابل حق طلاق خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *