تهمت و افترا

تهمت و افترا : خیلی از ما در زندگی به کسانی تهمت و افترا زده ایم ‌و یا اینکه کسی به ما تهمت و افترا زده است، در قوانین حقوقی فردی که تهمت می زند یا جرمی را به شخص دیگری منتسب می کند که برای اثبات این ادعایش عاجز است و قادر نیست که ثابت کند مجرم شناخته و ضمن قبیح دانستن چنین عملی فاعل و انجام دهنده آن را به مجازات کیفری محکوم می کند.

بعضی از افراد با قرار دادن وسیله در منزل فرد و متهم کردن او سعی می کنند به فرد تهمت بزنند که این کار طبق ماده 697 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و فرد مرتکب مجازات خواهد شد در ادامه با وکیل کیفری گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید…

مجازات فرد تهمت زننده در قانون مجازات اسلامی چه می باشد؟

اگر فردی به کسی تهمت بزند و یا مطلبی دروغ را راجع به او نشر دهد این کار جرم است و مجازات مختلفی دارد.

مجازات تهمت زدن طبق میزان تهمت و حد آن مشخص می شود. اگر کسی مرتکب این جرم شود و فرد از او در دادگاه شکایت کند، قاضی با برسی پرونده او به تعیین حد مجازات او خواهد پرداخت.

معمولا حد مجازات این کار تحمل یک ماه تا یک سال حبس می باشد که بر اساس میزان تهمت متغیر می باشد.

برخی از افراد که تهمت کوچکی زده اند و جرم آن ها کمتر است به هفتاد و نه ضربه شلاق محکوم می شوند و پس از اجرای حکم دیگر زندانی می شوند و سپس آن هارا آزاد می کنند اما افرادی که جرم آن ها سنگین تر باشد به تحمل یک سال حبس و هفتاد و نه ضربه شلاق محکوم می شوند.

اگر فردی با اطلاع  کامل شئ و یا وسیله ای را در جیب و یا منزل فردی قرار دهد که این  شئ و یا وسیله باعث شود که فرد به دزدی متهم شده و یا مورد تعقیب قرار بگیرد به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می شود.

البته این در صورتی است که فرد تهمت زننده از عواقب کارش برای شخص مطلع باشد و به صورت عمدی این کار را انجام دهد که در این صورت مجازات او هفتاد نه ضربه شلاق نیز خواهد بود.

تهمت و افترا

انواع تهمت و افترا

تهمت و افترا زدن دو نوع مختلف دارد که هرکدام مجازات خاص خود را خواهند داشت.

توهین و افترا قولی و فعلی دو نوع مختلف انواع تهمت هستند که در ادامه به توضیح این دو نوع خواهیم پرداخت.

تهمت قولی

در این نوع تهمت زدن فرد تهمت زننده به  صورت لفظی و یا چاپ کردن در روزنامه ها فردی بی گناه را به عملی نادرست متهم می کند که قادر به اثبات ادعایش نیست و این کار تهمت قولی محسوب می شود. مجازات تهمت قولی کمتر از تهمت فعلی می باشد و معمولا نهایت حبس تعیین شده برای تهمت قولی یک سال است در حالی که نهایت حبس تهمت فعلی به سه سال می رسد.

تهمت فعلی

در تهمت فعلی برای نمونه فرد تهمت زننده شئ و یا وسیله ای را که می تواند  آثار حقوقی و مجازت کیفری داشته باشد را در اتاق  یا وسایل شخصی دیگری قرار داده و از عواقب فعلش کاملا مطلع می باشد که این نوع تهمت بالاترین مجازات را برای فرد در پی خواهد داشت و مجازات تهمت فعلی گاهی حتی به تحمل سه سال حبس نیز می رسد.

درچه صورتی فرد تهمت زننده در دادگاه به تهمت متهم نمی شود؟

  1. اگر فردی در یک جدل و دعوا فردی دیگر را دزد و یا کلاهبردار خطاب کند، این کار تهمت محسوب نمی شود و در واقع فرد به شخص مورد نظرش توهین کرده است.
  2. شخصی اتومبیلی دارد که به تازگی سرقت شده است و شخص به فردی شک دارد و با وجود سند و شاهد یقین پیدا کرده است که فرد حتما ماشین اورا به سرقت برده است که در این صورت شخص صاحب اتومبیل از فرد شکایت می کند و این قضیه را در دادگاه نیز ثابت می کند که در این صورت نیز فرد تهمت زننده نیست و ادعایش حقیقت داشته است.
  3. ممکن است فردی اتومبیلی داشته که به تازگی آن را دزدیده اند و فرد به کسی مشکوک شده است و به دادگاه شکایت کرده است در صورتی که این فقط یک شک بوده و حقیقت ندارد دادگاه بازهم این فرد را به تهمت محکوم نمی کند زیرا هدف این فرد فقط دادخواهی و روشن شدن واقعیت بوده و نه تهمت زدن و از بین بردن آبرو و حیثیت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *