تحریر ترکه

تحریر ترکه : انسان ها در طول زندگی اموال و دارایی هایی را بدست می آورند. با توجه به مالکیت افراد نسبت به اموالشان، انسان‌ها می‌توانند در اموال خود هر تصرف قانونی و مشروعی که بخواهند انجام دهند.بنابراین ممکن است افراد در زندگی خویش امورمالی و حقوقی انجام دهند که در بعضی از موارد به عنوان طلبکار بوده و در بعضی از موارد به عنوان مدیون و بدهکار می باشند.

بعد از فوت، مالکیت شخص متوفی نسبت به اموالش زایل می شود. همچنین اگر معامله انجام داده و مسئولیتی در قبال آن معامله داشته، خود شخص متوفی دیگر نمی تواند نسبت به انجام این تعهدات اقدام نماید. در نتیجه باید تمامی اموال و حقوق او و همچنین دیون و تعهداتی که داشته معین و مشخص شود تا از طریق قیول ترکه وی این دیون پرداخت شود.

پس از آن که فردی فوت کرد، مطابق قانون وراث مالکیت اموال وی را برعهده می‌گیرند و برای مالکیت وراث برترکه ابتدا باید دیون و تعهدات مالی متوفی مشخص شود. زیرا زمانی وراث مالکیت بر ترکه پیدا می‌کنند که دیون متوفی پرداخت شده باشد و این کار نیازمند تحریرترکه می باشد.

در این مقاله سعی داریم ضمن اشاره به معنا و ماهیت مشاوره حقوقی تحریر ترکه به نحوه اعتراض به نحریر ترکه  و مدارک لازم برای این عمل حقوقی نیز اشاره کنیم. ترکه به معنای اموال و دارایی فرد متوفی می باشد. در نهایت تحریر ترکه را می‌توان معین کردن مقدار دارایی و اموال و دیون متوفی بیان کرد .

  مطالبه مهریه

چه افرادی حق درخواست تحریر ترکه دارند

پرسش بسیار مهم وکاربردی  که بسیار مطرح می شود این که اصلا چه کسانی حق چنین درخواستی را دارند ؟! چنانچه وراث ترکه را قبول نمایند، سرپرستی و مدیریت و اداره کردن امور مالی متوفی برعهده آنان خواهد بود. برای مدیریت و اداره کردن اموال متوفی نیازمند به تحریر ترکه می باشد، تحریر ترکه به معنای معین کردن اموال و دارایی‌ها و دیون متوفی می باشد.

درخواست تحریر ترکه فقط از افراد زیرپذیرفته می شود:

  1. شخصی که به عنوان وصی اداره کردن و مدیریت اموال متوفی را بر عهده داشته باشد
  2. وراث متوفی یا نماینده قانونی این وراث

تحریر ترکه

 تحریر ترکه

پس از معین شدن  مقدار اموال و دارایی متوقی معین و مشخص می‌شود و دادگاه درابتدا به توصیف اموال و تعیین بهای آن و سپس مشخص کردن و تعیین وزن و عیارطلا و نقره موجود و معین کردن مبلغ و نوع نقدینه و نوع برگه های بهادار و همچنین تعیین اسناد با ذکر خصوصیات آن ها می پردازد و در نهایت میزان و مقدار مطالبات و بدهی متوفی که به موجب حکم نهایی و اسناد رسمی و دفاتر و برگه های مربوط به اقرار مدیونین و ورثه مسلم است نیز در صورت ترکه نوشته می شود.

  قرار مقدماتی

صورت مجلس ترکه

به هنگام تحریر ترکه اقدام به برداشت صورت مجلس می شود که در این صورت مجلس موارد زیر بیان می گردد:

  1. نام و مشخصات تمام کسانی که احضار شده اند وهمچنین کسانی که درهنگام صورت مجلس حاضر شدند
  2. مکان و محلی که تحریر ترکه در آن انجام شده
  3. نام و مشخصات کسی که اسناد و اموال به او داده شده
  4. اظهارات اشخاص راجع به دارایی و بدهی ترکه متوفی
  5. نام و سمت متصدی تحریر ترکه.

هدف از تحریر ترکه

مشخص کردن اموال و دارایی و دیون متوفی سبب می‌شود که وراث بتوانند با آگاهی کامل از وضعیت ترکه آن را قبول و یا رد نمایند و همچنین موصی له بدین وسیله می‌تواند از میزان کل ترکه متوفی و ثلث آن که حق وی می باشد، آگاهی پیدا کند و در صورت لزوم از حکم مهروموم ترکه استفاده نمایند.

آثار تحریر ترکه

  1.  متوقف شدن دعاوی راجع به ترکه یا بدهی متوفی در مدت تحریر ترکه. اما باید در نظر داشت که مدعی می تواند درخواست تامین خواسته دهد
  2. ممنوع شدن همه وراث از تصرف کردن ترکه مگر تصرفی که برای اداره کردن ترکه لازم باشد تا ترکه نابود و تلف نشود
  3. متوقف شدن عملیات اجرایی نسبت به بدهی متوفی در مدت تحقیقات .

یک نکته جالب

یک مورد جالب  اینکه امکان دارد فی مابین وراث در حین رسیدگی به تحریر ترکه اختلاف به وجود آید. در چنین حالتی دادگاه در ابتدا سعی در ایجاد سازش می نماید. چنانچه افاقه نکرد، دادگاه فردی را برای محافظت از ترکه به عنوان مأمور موقت ترکه منصوب می‌کند.

  درخواست تقسیم ترکه

در پایان رسیدگی ماموریت وی خاتمه می یابد. بعد از ختم رسیدگی ، نتیجه آن یعنی میزان و مقدار اموال و دارایی متوفی به وراث اعلام می گردد. چنانچه یکی از وراث متوفی اقامتگاه معلومی نداشته باشد، دادگاه از طریق یکی از جراید کثیرالانتشار نتیجه تحریر ترکه را اطلاع رسانی خواهد کرد.

روند رسیدگی

چنانچه ورثه یا نماینده قانونی ورثه یا وصی، خواهان تحریر ترکه باشند باید دادخواستی را در دفاتر خدمات قضائی تنظیم نمایند. سپس دادگاه در طول مدت زمان یک ماه تا سه ماه در روزنامه‌های کثیرالانتشاراقدام به نشرآگهی تحریر ترکه فرد متوفی می نماید که ورثه و بستنکاران و مدیونین به متوفی و هر فرد دیگری که حقی بر ترکه متوفی دارد، در روز و ساعت معینی از سوی دادگاه در دادگاه حاضر شود. ب

رای ورثه یا نماینده های قانونی آنها یا وصی احضاریه ارسال می‌شود با حضور وراث و مابقی افراد مذکور در دادگاه ، دادگاه با استماع بیانات و مشاهده مدارک و مستندات افراد ذی حق و وراث و وصی اقدام به تحریر ترکه و معین کردن اموال و دارایی ها و بدهی‌های متوفی می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *