اهدای جنین

اهدای جنین : امروزه یکی از مسائل و مشکلات عدم باروری در زوجه می باشد که زن و مرد بنا بر دلایلی نمی توانند صاحب فرزند شوند. این عدم باروری آثاری به دنبال دارد. حتی ممکن است منجر به فسخ نکاح و از هم پاشیدن خانواده شود که به لطف پیشرفت تکنولوژی و علم، انتقال جنین و رحم روش درمانی نو و جدیدی برای درمان ناباروری می باشد.

ابتدا باید به دو واژه تلقیح مصنوعی و انتقال جنین بپردازیم تلقیح مصنوعی به این معنا می باشد که زوجه بدون وقوع نزدیکی و رابطه جنسی و به واسطه ابزار و وسایل مصنوعی باردار می شود و انتقال جنین نیز به معنای اهدا کردن جنین می باشد به این صورت که سلول‌های جنینی نر و ماده متعلق به زوجین سالم را به زوجین نازا منتقل می‌کنند.

این انتقال توسط مراکز تخصصی درمان نازایی انجام خواهد شد که این مراکز پزشکی ملزم به رعایت شرایط و ضوابط شرعی و قانونی چنین عملی می باشند، از جمله آن شرایط: کسب رضایت کامل زوجین سالمی که قصد انتقال و اهداء جنین را دارند که این رضایت باید حتما به صورت کتبی انجام گیرد در این رابطه می توانید با وکیل پزشکی مشاوره دریافت نمایید .

شرایط و ضوابط مربوط به اهدا کنندگان جنین

برای انتقال و اهدای جنین ضوابط خاصی در نظر گرفته شده که رعایت آنها لازم و ضروری می باشد از جمله آنها:

 1.  سلامت جسمانی و روانی زوجین
 2.  مبتلا نبودن به بیماری های صعب العلاج
 3.  داشتن ضریب هوشی مناسب
 4.  نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن اعتیاد به مشروبات الکلی و روان‌گردان‌ها

ضوابط و شرایط اخذ جنین

زوجین که خواهان استفاده کردن و اخذ جنین های اهدایی به مراکز درمان ناباروری می باشند باید از مجموعه شرایط و ویژگی های برخوردار باشند تا بتوانند از جنین های اهدایی در مراکز مجاز استفاده نمایند.

اهدای جنین

از جمله آن شرایط و ویژگی ها:

 1.  اخذ گواهی معتبر پزشکی که بیانگر ناباروری آنها می باشد
 2. اخذ گواهی معتبر پزشکی که بیانگر استعداد و توانایی بدنی و فیزیولوژیکی زوجه برای دریافت جنین می‌باشد
 3.  داشتن صلاحیت اخلاقی و حسن معاشرت
 4.  محجور نبودن هیچ کدام از زوجین اعم از سفیه و صغیر و مجنون
 5.  زوجین خواهان دریافت جنین هیچکدام به بیماریهای صعب العلاج دچار نباشند
 6.  عدم اعتیاد هیچ یک از زوجین به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 7.  هر دو زوجین باید تابعیت جمهوری جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

اهدای جنین

بعد از اخذ جنین از مراکز معتبر و مجاز، دریافت کنندگان جنین مسئولیتها و تکالیف و وظایفی دارند که باید به آنها توجه کرد. از جمله آن وظایف و تکالیف عبارت اند از :

کودک و طفل متولد شده از جنین اهدایی از لحاظ پرداخت نفقه و پرورش و نگهداری به مثابه فرزند طبیعی بوده و زوجین متقاضی جنین باید تمام وظایف مربوط به پدر و مادر را در مورد این فرزند حاصل از اهدا جنین رعایت کنند و نفقه فرزند را بپردازند و در پرورش و نگهداری و تربیت فرزند نهایت تلاش و کوشش خود را به کار گیرند.

ارث نسبت به فرزند متولد شده از طریق اهداء جنین

زوجه ای که از طریق اهدای جنین باردار شده و فرزند را به دنیا آورد این فرزند، فرزند طبیعی بوده و از همه حقوق یک فرزند طبیعی بهره مند می شود. ارث نیز خارج از این قاعده نبوده و فرزندی که از طریق اهدای جنین متولد شده از پدر و مادر خود ارث می برد و مالک ترکه می شود .

اشخاصی که در مراکز مخصوص ناباروری اهدای جنین می کنند تمامی اطلاعات آنها محفوظ و محرمانه باقی می‌ماند و باید از افشای اطلاعات حتی به خود فرزند جلوگیری شود و در صورت عدم اجرای وظایف مذکور سازمان و مرکز مربوطه و مسئول مربوطه مجازات خواهد شد .

ضمانت اجرای عدم افشای اطلاعات اهداء جنین

ضمانت اجرای عدم حفظ اطلاعات مربوط به اهداء جنین حبس از 2 سال تا 5 سال می باشد. بنابراین چنانچه مرکز مربوطه و مسئول مربوطه به افشای اطلاعات اهدا کنندگان جنین بپردازند به حبس از 2 سال تا 5 سال محکوم خواهند شد. حتی افشای اطلاعات مربوط به اهدای جنین به دادگاه ها و دستگاه‌های قضایی نیز فقط با اذن و اجازه رئیس قوه قضاییه امکان پذیر می باشد.

رحم جایگزین

عده ای از زنان ممکن است رحم نداشته باشند. زنانی که رحم ندارند: برخی از زنان ممکن است به دلیل سرطان یا وجود تومورهایی در بدنشان مجبور به خارج کردن رحم خود شده باشند و فاقد رحم می باشند.

برخی از زنان از زمان تولد در اصطلاح به صورت مادرزادی رحم ندارند. بنابراین چنین زنانی هم فاقد رحم می باشند. برخی هم به سبب بیماری‌هایی مانند ام اس و یا دیابت به دستور پزشک از باردار شدن آنها جلوگیری به عمل می آید.

در چنین افرادی هم امکان اینکه صاحب فرزند شوند وجود دارد. چنین افرادی به واسطه رحم جایگزین می توانند صاحب فرزند شوند.

شیوه و طریقه چنین عملی به این صورت می باشد که زن دیگری که از سلامت جسمانی کامل برخوردار بوده و یا موارد ذکر شده در بالا را نداشته باشد و همچنین از لحاظ سیکل حاملگی و بارداری با زنی که مشکل رحم دارد و نمی توان از از طریق رحم خود صاحب فرزند شود یکسان و هماهنگ باشد از این خانم می‌توان برای حمل جنین و سپری شدن مدت زمان بارداری استفاده کرد.

در این روش در رحم زنانی که در نکاح قانونی مرد دیگری می باشند در آزمایشگاه های خاص، جنین را به وجود می‌آورند و این جنین به وجود آمده در رحم مادر جایگزین تا زمان به دنیا آمدن فرزند باقی می ماند. این عمل را اجاره رحم یا رحم جایگزین نامیدند. در مقابل زنی که در طول مدت بارداری طفل در رحم او بوده و در طول مدت بارداری آن را حمل کرده مبلغ و اجرتی را طبق قرارداد دریافت می کند.

اقدامات لازم

تنظیم متن تقاضای دریافت جنین و امضای آن و ارائه مدارک از جمله کارت ملی و شناسنامه زوجین جهت احراز هویت و همچنین تقدیم نکاح نامه و گواهی پزشکی مربوط به سلامت روانی و عدم اعتیاد طرفین به مواد مخدر و… به دادگاه از اقدامات لازم برای دریافت و اخذ جنین می باشد.

روند رسیدگی

زن و شوهری که متقاضی اخذ جنین می باشند  ابتداعاً باید از مشاوره حقوقی عدل جویان در زمنیه اهدای جنین  بهره مند شوند سپس می بایست تقاضای خود را مبنی بر دریافت جنین تنظیم نمایند و نیازی به ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی نیست و زوجین می بایست درخواست خود را به دادگاه محل اقامت زوجین تقدیم نمایند.

رسیدگی به درخواست اخذ جنین به سرعت انجام می شود. در دادگاه زوجین باید گواهی پزشکی که بیان گر ناباروری و سلامت کامل جسمی و روانی و عدم اعتیاد به موادمخدر و… تقدیم دادگاه نمایند و سپس دادگاه بعد از بررسی‌ مستندات، طرفین متقاضی دریافت جنین را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد تا صحت موارد مذکور، توسط پزشکی قانونی تایید شود.

بعد از تایید توسط پزشکی قانونی دادگاه زوجین را به یکی از مراکز درمان ناباروری ارجاع می دهد و با رعایت شرایط و ضوابط قانونی و شرعی اهداء جنین و دریافت جنین انجام خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *