انواع کلاهبرداری و مجازات آن

انواع کلاهبرداری و مجازات آن : به دلایل مختلف، امروزه کلاهبرداری یکی از خطرهایی می باشد، که همگان را تهدید می ‌کند. کلاهبرداری در نمونه ها و روش های مختلفی موجود است. در گذشته بردن مال غیر با استفاده از روش های فریبکارانه، نمونه های محدودی را داشت.

اما امروزه این نمونه ها وسعت بسیار زیادی پیدا کرده اند و حتی به صورت های مجازی و از طریق بستر اینترنتی صورت می گیرند.

لذا نکات حقوقی که در مورد کلاهبرداری موجود می باشد، همواره توجه افراد را به خود جلب کرده است. ما نیز در این متن قصد داریم با توجه به رایج شدن انواع کلاهبرداری ها به معرفی مصادیق کلاهبرداری، چگونگی شکایت از کلاهبرداران و مجازاتی که برای آن تعریف شده است پرداخته و نکاتی را عنوان نماییم با عدل جویان همراه باشید .

معرفی مصادیق کلاهبرداری

امروزه انواع کلاهبرداری و مجازات آن دارای مصادیق بسیار زیادی می باشد. لذا بعضی از آن ها به صورتی می باشد که برای حل و فصل کردن آن، باید از وکیل کلاهبرداری استفاده کرد.

از مهمترین مصادیق جرم کلاهبرداری، می توان به تبانی بین چند نفر برای آن که با روش های فریبکارانه مال دیگران را به تاراج ببرند اشاره کرد. یکی دیگر از مصادیق آن استفاده از اموال دیگران و فروش آن ها می باشد.

همچنین بعضی از افراد املاک دیگران را به نفع خود اجاره می دهند. از دیگر مصادیق می ‌توان به جعل عنوان در بخش‌های مختلف اشاره کرد.

برداشتن مال غیر با روش های اینترنتی (هک کردن حساب بانکی) از مصادیق کلاهبرداری جدید می باشند. هر کدام از این مصادیق دارای جرم خاص خود می باشند. افراد باید توجه ویژه ای داشته باشند که در دام کلاهبرداران نیافتند.

هرچند که قانون برای کلاهبرداری ماده ها و تبصره های خاص خود را دارد. اما پیگیری آن ها بسیار سخت می باشد. در صورتی که دچار یک کلاهبرداری شدید، می توانید با استفاده از وکلای متخصص در این امر حق خود را باز ستانی نمایید.

چگونگی شکایت از کلاهبرداری

چنانچه درگیر یک کلاهبرداری شدید و قصد شکایت فرد کلاهبردار را به مراجع ذیصلاح دارید، باید مراحل مختلفی را طی نمایید. در ابتدا برای پیگیری مراحل، خوب است که یک وکیل کیفری را برای خود استخدام نمایید و یا به صورت تلفنی و یا حضوری از مشاوره های او استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که کلاهبرداری نیاز به تهیه شکواییه دارد. شما باید از قبل شکواییه خود را با استفاده از وکلای آگاه در این امر تهیه کرده و اطلاعات مورد نیاز را در شکواییه درج نمایید.

انواع کلاهبرداری و مجازات آن

سپس شکوائیه خود را به دادگاه ارائه داده و مراحل خاص آن را پیگیری کنید. چنانچه زمان کافی برای پیگیری این مراحل را ندارید، می توانید از وکلای با تجربه در امر پیگیری پرونده های کلاهبرداری استفاده نمایید.

برای پیگیری شکایت کلاهبرداری، شما باید مدارکی چون مدارک شناسایی خود و اسناد مورد نیاز که تصدیقی بر کلاهبرداری می ‌باشد را تهیه کرده و به دادگاه ارائه دهید.

مجازات کلاه برداری

قانون گذاران برای کلاهبرداری مجازات شدیدی را در نظر گرفته ‌اند. توجه داشته باشید که نوع کلاهبرداری بر مجازات فرد کلاهبردار تاثیر گذار می باشد.

به طور مثال اگر فردی مالی را برای خود غصب کرده باشد و شواهد در دادگاه بر علیه او بوده و کلاهبرداری او ثابت شود، علاوه بر اینکه اصل مال به همراه ضرر کرد را باید بدهد، مجازات عمومی آن که از ۱ تا ۷ سال حبس و جریمه نقدی می باشد را نیز باید بپردازد.

گفتنی است مجازاتی که برای این جرم در نظر گرفته شده است، نسبتاً شدید می باشد. قانون برای مجازات کلاهبرداران تعاریف مختلفی را دارد.

کلاهبرداری حتماً برداشتن مال غیر می باشد در بعضی از مواقع کلاهبرداران با توجه به شرایط خاص که در نظر گرفته اند، ممکن است با کلاهبرداری خود با وجه و اعتبار بازی کنند. مطمئناً مجازات این نوع از کلاهبرداری ها با کلاهبرداری برداشتن مال غیر متفاوت می باشد. توجه داشته باشید که مجازات کلاهبرداری های ساده با کلاهبرداری‌های مشدد، متفاوت می باشد.

شاید بسیاری از افراد کلاهبرداری مشدد را ندانند. در این مورد می توان گفت که کارمندان دولت و یا افرادی که خود را به عنوان ماموران دولتی، معرفی می‌ کنند یا افرادی که با استفاده از وسایل ارتباط جمعی قصد در کلاهبرداری از افراد را دارند، به کلاهبرداران مشدد معروف می‌ باشند.

گفتنی است که این کلاهبرداران جرمی بالاتر را مرتکب شده اند و علاوه بر برگشت مال باید دو تا ده سال حبس را تجربه نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به دفتر وکالت در غرب تهران ، گروه حقوقی عدل جویان مراجعه نمایید و یا از مشاوره حقوقی رایگان بهره مند شوید…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *