الزام به انتقال سهام شرکت

وکیل الزام به انتقال سهام شرکت : در مورد با انتقال سهام شرکتی ممکن است توافقاتی بدست بیاید که در رابطه با انتقال سهام شرکت یک قرارداد عادی منعقد شود و ضمانت اجراهایی نیز در این قرارداد برای عدم انجام تعهدات پیش بینی شود یا ممکن است شخصی که قصد فروش سهام را داشته از فروش سهام منصرف شده باشد و تعهد خود را که به موجب قرارداد مبنی بر انتقال سهام شرکت است را انجام ندهد. در چنین مواردی متعهدله می تواند شخص فروشنده یا متعهد را ملزم به انجام تعهد مقید در قرارداد کند.

الزام به انتقال سهام شرکت

الزام به انتقال سهام شرکت

هرکدام از صاحبان سهام یک شرکت این حق را دارند که سهام خود را به افراد دیگر شرکت یا شرکای دیگر و یا افرادی غیر از اعضای شرکت و غیر از سهامداران شرکت منتقل کنند.

اما نحوه انتقال سهام شرکت در شرکت های مختلف قوانین و قواعد مخصوصی دارد که توسط وکیل شرکت به تفصیل به هر کدام می پردازیم:

 ملزم کردن به انتقال سهام شرکت در شرکت های با مسئولیت محدود:

در ابتدا باید به تعریف شرکت با مسئولیت محدود اشاره کنیم. این شرکت ها شرکت هایی هستند که اعضاء و شریک های این شرکت ها در تمام منفعت و سود شرکت و در مقابل، در ضرر و زیان شرکت سهیم می باشند و چنانچه شرکت بدهی مالی یا تعهدی داشته باشد که دارایی و اموال شرکت پاسخگوی پرداخت دین و بدهکاری شرکت نباشد، این دین می بایست از تمام اعضای شرکت با مسئولیت محدود وصول گردد.

یعنی اموال و دارایی های اعضاء شرکت مسئولیت محدود برای پرداخت دیون شرکت توقیف و به فروش می رسند. درچنین حالتی چنانچه یکی از اعضاء شرکت با مسئولیت محدود قصد انتقال سهام خود در شرکت را داشته باشد، باید قواعد وقوانین را رعایت کند. از جمله آنکه :

  1. شخص فروشنده سهام می بایست رضایت سایر شریک هایی را که میزان سرمایه آنها سه چهارم باشد را اخذ کند و همچنین می بایست تعداد نفرات و شرکایی که راضی به انتقال سهام می باشند، ازلحاظ عددی بیشتر از مخالفان با انتقال سهام باشد.
  2. شخص فروشنده سهام شرکت با مسئولیت محدود باید سند رسمی برای انتقال سهم الشرکه خود را تنظیم نماید و آن را به خریدار سهام یا منتقل الیه تحویل دهد.

 ملزم کردن به انتقال سهام شرکت در شرکت مدنی:

یک نکته شگفت انگیز در مسئله الزام به انتقال سهام شرکت آن است که  درشرکت های مدنی فردی که خواهان انتقال سهم خود از مال مشاع می باشد می بایست رضایت تمام شرکا را اخذ نماید. اگر نتواند رضایت تمام شرکا را اخذ نماید، انتقالی انجام نخواهد شد. اگر شرکا به انتقال سهام رضایت دهند اما شخص فروشنده بعد از تنظیم قرارداد ازانتقال سند امتناع ورزد، خریدارمی تواند به دادگاه مراجعه کرده و الزام این فرد به انتقال سند رسمی را درخواست کند. اگر الزام به انتقال سند افاقه نکرد و فروشنده اقدام به انتقال سند نکند، خود دادگاه اقدام به تنظیم سند رسمی می نماید.

 ملزم کردن به انتقال سهام در شرکت تضامنی:

می خواهیم یک نکته  شپفت انگیز در مسئله الزام به انتقال سهام شرکت را بیان کنیم  اچنانچه فردی در یکی از شرکت های تضامنی شریک باشد و قصد فروش و انتقال سهام خود را داشته باشد، باید لزوما رضایت تمامی اعضاء شرکت تضامنی را اخذ نماید و بدون رضایت تمامی اعضای شرکت تضامنی چنین انتقالی امکان پذیر نخواهد بود.

روند رسیدگی

اگر شخصی اقدام به خرید سهام فردی در شرکتی نماید، فروشنده می بایست برای تنظیم سند رسمی انتقال سهم الشرکه به یکی از دفاتر اسناد رسمی رجوع کند. اما چنانچه فروشنده از انتقال سهم الشرکه به صورت رسمی امتناع ورزد، خریدار سهام می تواند دادخواستی را با عنوان الزام به انتقال سهم الشرکه را در دفاترخدمات قضایی تنظیم نماید. پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه و بررسی مدارک و اسناد دادگاه حکم به الزام به تنظیم سند رسمی می دهد. اما چنانچه فروشنده از حکم دادگاه تبعیت نکرد و اقدام به انتقال سند رسمی نکند، دادگاه خودش برای انتقال سند رسمی به خریدار اقدام می نماید.

بهترین وکلا و مشاوران در امور شرکت

گروه حقوقی عدل جویان در راستای بهره مند شدن مردم از خدمات حقوقی از طریق مختلف امکان برقرای ارتباط با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص را فراهم آورده است. شما عزیزان برای ارتباط با وکیل متخصص در امور انتقال سهام، الزام به انتقال، تغییرات هیات مدیره، مجامع عمومی و امثالهم می توانید به دفتر وکالت واقع درغرب تهران، صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی ، پلاک۴۱ طبقه۴ مراجعه فرمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱- 09120346341 تماس حاصل فرمایید و با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص در ارتباط باشید. علاوه بر این شما می توانید به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در قسمت ( پرسش سوال حقوقی ) سوال خود را مطرح سازید تا وکلا و مشاوران حقوقی متخصص ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *